No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Letavy dostali z MsKS ‚padáka‘, údajne pre sťahovanie turistického informačného centra

RIMAVSKÁ SOBOTA – Skladové priestory v Mestskom kultúrnom stredisku (MsKS), ktoré využívali organizátori festivalu Letavy prakticky počas celej jeho histórie na skladovanie vytvorených umeleckých diel, museli v týchto dňoch vypratať. Pre artefakty, vytvorené počas 35 ročníkov, tak musia organizátori hľadať nové umiestnenie.

Potrebujeme tieto skladové priestory pre Turistické informačné centrum (TIC),“ zdôvodnila pre Rimava.sk riaditeľka MsKS Milana Jutková.

TIC sa do MsKS sťahuje z priestorov radnice na Hlavnom námestí na základe nedávneho rozhodnutia mestských poslancov o prechode tejto inštitúcie pod krídla MsKS. Na otázku, či nebolo možné pre TIC využiť iné priestory v MsKS, Jutková odpovedala, že podľa jej vedomostí nie.

Článok pokračuje pod reklamouZároveň poprela, že by vysťahovanie umeleckých diel z priestorov MsKS bolo nariadené zo strany Mestského úradu (MsÚ) Rimavská Sobota. „MsÚ nenariadil nič také. Je to rozhodnutie, ktoré súvisí s presunom prevádzky TIC do MsKS,“ podotkla riaditeľka.

Ako pre Rimava.sk uviedol zakladateľ Letáv a ich hlavný organizátor Marian Lacko, organizačnému tímu bolo iba stručne oznámené, že sa majú vysťahovať. „Aké je okolo toho pozadie, to si môžem domýšľať. Ja to neriešim. My sa tak či tak od mesta oddelíme, pretože nemá záujem o najväčší európsky medzinárodný umelecký tábor,“ konštatoval Lacko.

Doplnil, že dočasné priestory na uloženie diel im poskytol aktivista Radovan Ceglédy. „V priebehu tohto alebo budúceho týždňa vyriešime, kde bude uložený depozit, ktorý sme vytvárali 35 rokov. Je možné, že bude zriadená nejaká stála výstava,“ avizoval Lacko, podľa ktorého je to však zatiaľ iba v štádiu úvah a možných riešení.

„Problém tohto skladu by sme aj tak museli riešiť v budúcnosti, takže sa len urýchlil proces, ktorý bol aj tak nezvratný. Myslím si totiž, že naša spolupráca s MsKS sa aj tak bude končiť,“ poznamenal zakladateľ Letáv.

Článok pokračuje pod reklamouPodľa člena organizačného štábu, podpredsedu občianskeho združenia Letavy a mestského poslanca Romana Slaninu je vysťahovanie artefaktov reakciou na rozhodnutie poslancov o sťahovaní TIC. „Mesto zareagovalo tak, že sa začalo mstiť - to je ale iba čisto môj názor. My sme totiž nesiahli na žiadny priestor TIC, ani na jeho sklad či nejaké technologické vybavenie. Riešili sme len úväzky, ktoré sme videli ako nenaplnené a v tejto pandemickej situácii sme ušetrili samospráve nejaké peniaze,“ zdôraznil.

V MsKS je podľa neho množstvo priestorov, ktoré sú buď prázdne alebo minimálne využívané. Za nepomerné považuje aj množstvo predmetov, ktoré má TIC a Letavy vo svojom depozitári. „TICka disponuje materiálom, ktorý sa možno zmení do osobného auta a my vypratávame sklad, kam sa zmestí kamión,“ porovnal. Doplnil tiež, že mesto vlastní okrem MsKS aj iné vhodné a prázdne priestory, napríklad v nevyužitom župnom dome na Námestí M. Tompu.

Zdôraznil takisto, že autori majú nárok na svoje diela, ktoré vytvorili počas Letáv. „Aj keď ich majú v depozite, kedykoľvek si ich môžu zobrať. Preto by sme za iných okolností teraz vôbec neriešili ich presun,“ povedal Slanina.

Počas tri a pol desaťročia Letáv sa na festivale vystriedali tisíce účastníkov z viac ako 15 štátov sveta. Dejiskom prvých ročníkov bola rekreačná oblasť Kurinec pri R. Sobote, neskôr sa presunuli do strediska Krokava. Zatiaľ posledným miestom konania je Kokava-Línia v Poltárskom okrese.

Zároveň počas rokov organizácie festivalu Letavy došlo k jeho rozšíreniu z pôvodného výtvarného zamerania aj na iné umelecké oblasti, napríklad divadlo, tanec, pantomímu, keramiku, ale aj umelecké kováčstvo, textilnú a batikovú tvorbu či umeleckú fotografiu.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross