No active "ca-sidebar-197687" sidebar

LETAVY: Na jubilejnom ročníku letného umeleckého tábora padol rekord

perex-letavyLetný tábor výtvarníkov, divadelníkov, literátov, hudobníkov, tanečníkov, fotografov, filmárov, jednoducho dnes už Letný tábor umenia LETAVY, má za sebou svoj jubilejný, tridsiaty ročník. Ako ďalej pre Rimava.sk uviedol zakladateľ a organizátor Marian Lacko, tohtoročné Letavy v rekreačnom stredisku Kokava-Línia boli rekordné v počte návštevnosti. „Počas letavského týždňa nás bolo približne 350, ale posledné dva dni na Letavy zavítalo viac ako 430 ľudí. Je to počet aký ešte počas histórie Letáv nebol,“ dodal Lacko.

Svoj vzťah a vnímanie umenia mohli účastníci tábora ukázať v štrnástich umeleckých dielňach. Za pomoci skúsených lektorov sa venovali kresbe, maľbe, keramike, umeleckému kováčstvu, batike a textilu, umeleckej fotografii, animovanému filmu, bábkarskej, hereckej a režijnej divadelnej tvorbe, pantomíme, tanečnej, hudobno-textárskej tvorbe, stand up commedy či tvorbe z odpadu. „Celkovo tak vzniklo približne 250 umeleckých diel vo výtvarných dielňach a ďalších 27 kolektívnych diel v nevýtvarných dielňach. Vznikli teda aj krátke animované filmy, fotografie a divadelné predstavenia, kde nám v jednom z nich dokonca aj snežilo,“ priblížil zakladateľ, podľa ktorého boli prezentácie dielní v rámci víkendovej vernisáže na vysokej umeleckej úrovni. Ako spomenul, diela z tábora budú opäť vystavené v rámci októbrovej vernisáže v Mestskom kultúrnom stredisku v Rimavskej Sobote.

Tradične dobrú atmosféru dotváral aj každovečerný program, v ktorom sa predstavili rôzni hudobníci z blízka i z ďaleka. „Na Letavách sme vypustili aj 130 balónov, ktoré boli zviazané do akéhosi strapca, v strede ktorého bolo nainštalované led svetielko. Na oblohe to svietio ako malé ufo,“ poznamenal Lacko s úsmevom a dodal, že dôvodom vypustenia až 130-tich balónov boli, že 30, koľko bolo doteraz ročníkov, sa nám zdalo málo, tak sme stovku pridali. Boli naplnené ľahkým plynom, takže krásne stúpali k nočnej oblohe.

Kúsok jubilejného ročníka tábora si každý mohol odniesť so sebou, a to v podobe vlastnoručne vyrazeného letavského groša. „Ľuďom sa to veľmi páčilo a všetci si tento groš radi vyrazili,“ dodal zakladateľ.

O pohode na Letavách, vytvorených dielach či deravom groši sa vďaka ĽaĽafónu, letavskému telefónu v centre tábora, z ktorého si mohol každý zadarmo zavolať, mohol dozvedieť celý svet. Podľa Lacka sa účastníci dovolali do všetkých kútov sveta od Azerbajdžanu po Ameriku.

„Tridsiaty ročník bol naozaj vydarený. Teší ma, že sa ho zúčastnil aj spoluzakladateľ Jano Husár, bývalý riaditeľ Domu kultúry Štefan Baláž, ktorý nás za svojho pôsobenia podporoval. Prišli aj účastníci, ktorí už dlho neboli ako aj lektori, ktorým sme odovzdali pamätné listy,“ zhrnul Lacko a dodal, že už teraz plánujú 31. ročník Letáv, v ktorom sa taktiež budú snažiť záujemcom priniesť žánrovo pestré umelecké dielne. „Všetko však ukáže čas,“ poznamenal.

LETAVY organizuje Mestské kultúrne stredisko Rimavská Sobota a Občianske združenie Oxymoron v spolupráci so Základnou umeleckou školou v R. Sobote. S podporou Ministerstva kultúry SR.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross