No active "ca-sidebar-197687" sidebar

LETAVY: Po extrémnych horúčavách začali pod dáždnikmi. Dnes budú na Kokave už tvoriť

Po extrémnych minulotýždňových horúčavách, ktoré zasiahli aj región Gemer-Malohontu a teploty sa hýbali okolo 40 stupňov Celzia, začali LETAVY pod dáždnikmi. Na Kokave-Línii tak počas včerajšieho večerného zahájenia medzinárodného letného tábora výtvarníkov, literatúry, fotografie, divadla, filmu a hudby zažili to pravé osvieženie. S entuziazmom si ho vychutnali aj desiatky ľudí v prístreškoch, počas predstavovania lektorov sa dážď na chvíľu umúdril a k najvernejším Letavákom pri pódiu s dáždnikmi a pršiplášťami sa pridali ďalší. Ako na zahájení 32. ročníka uviedol zakladateľ a jeden z organizátorov letného tábora, Marian Lacko, toto leto ponúkajú až 15 dielní, počet lektorov sa pritom rozrástol na viac ako 20. „Je to možno už aj viac, ako sme mali účastníkov pri vzniku tohto tábora,“ poznamenal. Tých je tento rok už viac ako 300. Po včerajšom zahájení si ich dnes v jednotlivých dielňach preberú profesionálni umelci a lektori, ktorí sa im budú venovať celý týždeň. Ubytovaní sú tento rok nielen v stanoch, chatkách a penzióne Ipeľ, ale aj v penzióne Family. Live video z koncertu  TRANSPOLUNE (BA) po otvorení Letáv v penzióne Ipeľ si môžete pozrieť tu.

Ako s humorom prezrádza Letavský Ponocník, hlavným cieľom Tanečnej dielne naďalej ostáva ambícia nezraniť sa, nezaľúbiť sa pri tanci do viac ako troch kolegov/-kolegýň a byť skalopevne verný trom božstvám - Bohu Humoru a Nadsázky, Bohyni Surrealizmu a neúnavnému Bôžiku pozitívnej a živelnej energie.
Podľa Lacka sú Letavy letným táborom pre dospelých, ide o unikát, ktorý na Slovensku či v celej Európe nemá obdoby. Novinkou spomedzi všetkých dielní je tento rok dielňa Extrémne písanie, kde veľkú úlohu zohrá stres v rôznych formách. „Napríklad účastníci tejto dielne budú písať v tme, na nočnom pochode lesom, alebo v iných stresových situáciách. Je to zaujímavá dielňa,“ ozrejmil Lacko. Najpreplnenejšou dielňou je tanečná, prihlásilo sa do nej až 30 ľudí. Ako s humorom prezrádza Letavský Ponocník, hlavným cieľom tejto dielne naďalej ostáva ambícia nezraniť sa, nezaľúbiť sa pri tanci do viac ako troch kolegov/-kolegýň a byť skalopevne verný trom božstvám - Bohu Humoru a Nadsázky, Bohyni Surrealizmu a neúnavnému Bôžiku pozitívnej a živelnej energie. Určite experimentom bude dielňa Umenie z odpadu, v ktorej účastníci budú vyrábať elektrické strunové hudobné nástroje z rôzneho odpadu. Jej vyvrcholením bude spoločný koncert autorov, z ktorých nie každý má hudobné vzdelanie.

Ak sa teda chystáte na Letavy ako účastník, máte sa na čo tešiť. Všetky diela, ktoré počas tábora vzniknú si budete môcť pozrieť počas prezentácií. Tá prvá bude v piatok večer, 11. augusta od 20:00 hod. kde sa odprezentujú výtvarné dielne a druhá, na ktorej vás čaká prezentácia všetkých ostatných dielní je naplánovaná na sobotu, 12. augusta od 16:00 hod. až do polnoci.
Takže Letavy od 6. do 12. augusta, Kokava – Línia. To je to najpodstatnejšie, čo potrebujete vedieť o medzinárodnom letnom tábore výtvarníkov, literatúry, fotografie, divadla, filmu, hudby. Ostatné by ste mali zažiť, vidieť a počuť na vlastné oči i uši.

Zaujímavý program však Letavy sľubujú aj pre „neumelcov“.

Pondelok: 7.8.
20:00 – Prednáška FF UCM v Trnave – Múzy vs. Copyright (doc. Matúš Porubjak, PhD., vedúci katedry filozofie a aplikovanej filozofie FF UCM v Trnave)
21:00 – INTROVERDIKT (PO) – koncert
Utorok: 8.8.
20:00 – Prednáška FF UCM v Trnave – Myšlienky transhumanizmu v audiovizuálnych dielach (Mgr. Tomáš Susko, doktorand katedry filozofie a aplikovanej filozofie FF UCM v Trnave)
21:00 – N3O (PO) – koncert
Streda: 9.8.
20:00 – Maskabál „MIMOZEMŠŤANIA“ – promenáda
20:20 – VÝPREDAJ NÁPADOV
21:30 – Maskabál „MIMOZEMŠŤANIA“ – vyhodnotenie masiek
22:00 – The Kowal Chicks – koncert
Štvrtok: 10.8.
13:30 – spoločné FOTO + Happening
20:00 – Nany Hudák & SHZ (PD) – koncert
Piatok: 11.8
20:00 – Nočná vernisáž
21:30 – Bábkárska dielňa – prezentácia
22:30 – Martin Geišberg – koncert
Sobota: 12.8.
16:00 – 24.00 – PREZENTÁCIE DIELNÍ
24:00 – do konca – ZÁVER + DISCO

Bližšie informácie o Letavách nájdete aj na webstránke tábora alebo na Facebook-u.

Fotogaléria Ladislava Križiana

Letavy organizuje Mestské kultúrne stredisko Rimavská Sobota a Občianske združenie Oxymoron v spolupráci so Základnou umeleckou školou v R. Sobote. S podporou Fondu na podporu umenia.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross