No active "ca-sidebar-197687" sidebar

LETAVY: Týždeň tvorivosti si užili stovky ľudí z deviatich krajín

19. augusta 2019 |  | 

Letný tábor výtvarníkov, literatúry, fotografie a divadla LETAVY pritiahol na svoj 34. ročník stovky ľudí, a to až deviatich krajín. Počas jedného týždňa (od 4. do 11. augusta) v prírode na Kokave mohli účastníci Letáv pustiť uzdy svojej fantázii v 15-tich tvorivých dielňach.

„Boli tu výtvarné dielne, fotografické, tanečno-výtvarné, divadelné či literárne dielne,“ uviedol Marian Lacko, zakladateľ letného tvorivého tábora. Okrem dielní však pre účastníkov boli pripravené rôzne workshopy, ktoré viedli profesionáli a známe osobnosti zo sveta umenia. „Bol tu napríklad zakladateľ Kremnických gagov – veľkého európskeho festivalu humoru alebo zakladateľa najväčšieho európskeho festivalu pantomímy,“ podotkol.

https://www.facebook.com/tvrimava/videos/2674481869449994/?epa=SEARCH_BOX

Každý deň mohli Letaváci ukončiť večerným programom. Ako Lacko priblížil, každý večer vystúpili rôzni umelci či kapely ako napríklad kapela Sto múch, Kubo Ursíny, syn Deža Ursínyho, s kapelou Teatro Fatal. „ Mali sme tu napríklad dramaturga SND Dana Majlinga, ktorý je aj spisovateľ, takže bola aj beseda o divadle. Bolo ich naozaj veľa, ale chceme aby sa ľudia večer nielen tak flákali, ale aby mali aj ten ďalší čas kým nepôjdu spať mali vyplnený kultúrne,“ ozrejmil zakladateľ tábora.

Týždeň v lone prírody nad Kokavou nad Rimavicou však nie je len o tvorivosti. Podľa Lacka sú Letavy hlavne o slobode tvorby, slobode prejavu a o určitej komunikácii o umení na základe vlastného pohľadu. „Čiže nikto tu nebol nejakým spôsobom tlačený, že musel to robiť takto, ale spôsobom môžeš to robiť takto,“ uzavrel. A ten úplný záver za 34. ročníkom Letáv dala v posledný večer tábora nočná vernisáž a prezentácia dielní, v rámci ktorej umelci ukázali čo vytvorili počas týždňa Letáv.

Zdroj: Rimava.sk FOTO: účastníci tábora


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross