No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Letavy začínajú už tento víkend: V marci som si myslel, že tento rok nebudú, hovorí organizátor Marian Lacko

Ešte v marci sa zdalo, že Letavy, pravdepodobne, tento rok nebudú. Uvoľnenie opatrení však dalo zelenú aj multižánrovému táboru umenia a už túto nedeľu sa na Kokave – Línii odštartuje jeho 35. ročník.

Počet účastníkov zredukovali na polovicu

Týždňový umelecký tábor sa začne 2. augusta. Organizátori si pre účastníkov pripravili šestnásť tvorivých dielní, medzi nimi napríklad kresbu, maľbu, keramiku, hudobno-textársku alebo tanečnú dielňu. „Vyzerá to tak, že nie všetkých šestnásť aj otvoríme,“ povedal pre Rimava.sk organizátor Marian Lacko. Ako ďalej dodal, ešte v marci si myslel, že Letavy kvôli pandémii koronavírusu tento rok ani nebudú.

Letaváci sa však predsa len stretnú, no v menšom počte. Organizátori nezabudli ani na epidemiologické opatrenia. „Znížili sme počet účastníkov aj spolu so štábom a lektormi zo 400 až 500 ľudí na približne 220, pretože pri väčšom počte ľudí sa ťažšie dodržiavajú epidemiologické nariadenia,“ ozrejmil organizátor tábora, ktorý je zároveň aj jeho zakladateľom.

Článok pokračuje pod reklamou„Všetkým, ktorí prídu, zmeriame teplotu. Majú si so sebou priniesť rúška, zároveň aj my im dáme rúška s logom Letáv. Posilnili sme zdravotníkov o jedného, bude mať na starosti len sledovanie účastníkov a meranie teploty,“ vysvetľoval Lacko. Všetci účastníci musia taktiež podpísať čestné vyhlásenie o tom, že neboli v štátoch, ktoré patria do tzv. červenej zóny a že sa ani nestýkali s ľuďmi z týchto krajín.

„Sedemnástim ľuďom, ktorí prichádzajú zo zahraničia, sme odporučili, aby si so sebou priniesli negatívne výsledky testu na koronavírus,“ povedal Marian Lacko s tým, že ide o ľudí z Českej republiky a polovicu z nich tvoria Slováci, ktorí tam pracujú. Organizátori zabezpečili aj rýchlotesty, ktoré použijú v prípade, že sa u niekoho objavia príznaky ochorenia COVID-19.

Tradičnou súčasťou Letáv bola záverečná prezentácia jednotlivých dielní, počas ktorej účastníci ukázali, čo sa im podarilo vytvoriť. Svoje diela prezentovali nielen pred ostatnými Letavákmi, na záverečné vystúpenia sa mohol prísť podívať každý milovník umenia. Tento rok to ale bude inak. „Letavy sú tohto roku uzavreté. Nemal by tam nikto prísť. Pokiaľ však príde niekto, koho niekto zo štábu, alebo z účastníkov pozná a vie sa za neho zaručiť, tak mu odmeriame teplotu, podpíše čestné vyhlásenie a môže si pozrieť vystúpenia,“ vysvetlil Lacko s tým, že neznámych ľudí, bohužiaľ, nebudú môcť pustiť ďalej.

Multižánrový tábor v radoch lektorov opäť privíta niekoľko zvučných mien. „Známou osobnosťou je napríklad choreograf Laco Cmorej, ktorý je v súčasnosti asi špička na Slovensku. Ďalej herečka Janka Oľhová či režisér, spisovateľ a dramatik Dušan Vicen,“ menoval Marian Lacko len pár mien zo zoznamu. Na Letavy podľa neho zavíta aj herec Marek Majeský, ktorý mal viesť aj vlastnú dielňu, no čas mu to nedovolil.

Jubilejný 35. ročník Letáv sa musí taktiež zaobísť bez osláv. „Pýtali sa ma, či budú oslavy. Oslavou však môže byť už to, že Letavy vôbec budú,“ povedal Marian Lacko. „Máme pár dní do otvorenia, stále sa môže niečo udiať. Človek nikdy nevie,“ pokračoval organizátor, podľa ktorého mali mať tento rok Letavy svoj stánok aj na populárnom festivale Pohoda. „Stalo sa, čo sa stalo, takže bude pohoda u nás a my budeme na Pohode, dúfajme, o rok,“ zakončil Marian Lacko.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross