No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Letný umelecký tábor klope na dvere, privíta ľudí z takmer desiatich štátov

Budúci týždeň sa v rekreačnom stredisku Kokava-Línia v okrese Poltár uskutoční 34. ročník Letného tábora výtvarníkov, literatúry, fotografie a divadla LETAVY, jeden z najznámejších európskych umeleckých workshopov. Tento rok by podľa organizátorov mal poskytnúť prechodný domov umelcom z takmer desiatich krajín. Už v prvých dňoch očakávajú účasť okolo 350 mladých ľudí nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Poľska, Maďarska, Rakúska, Fínska, Francúzska, Turecka či Anglicka. Ako ďalej Rimava.sk informoval zakladateľ a organizátor tábora, Marian Lacko, Letavy nie sú uzavretá komunita umelcov, ale sú otvorené pre nových záujemcov o umenie. „Aj tento rok to bude takmer 100 „PrvoLetavákov.“ V posledných dňoch sa počet účastníkov výrazne zvýši o ďalšie desiatky tých, ktorí z rôznych dôvodov nemohli byť prítomní od začiatku,“ priblížil Lacko.

Na tvorcov umenia čaká tento rok 15 tvorivých dielní z rôznych druhov a žánrov umenia. Začne sa už v nedeľu, 4. augusta a potrvá do 11. augusta. Vytvorené diela si verejnosť bude môcť pozrieť koncom týždňa počas vernisáže, organizátori ale zaujímavé programy v prírode pripravujú na každý večer.

K letavským výtvarným dielňam patria dielne kresby, maľby, keramiky, umeleckého kováčstva či umenie z odpadu. Medzi tradičné dielne patrí už aj herecká tvorba, digitálna fotografia, hudobno-textárska a tanečná tvorba, pantomíma či literárna a bábkarská dielňa.

Najväčší záujem je podľa Mariana Lacka o tanečnú a hereckú tvorbu, ktoré majú takmer po 30 frekventantov. Povedie ju známy choreograf Laco Cmorej.

Medzi novinky patrí tohto roku dielňa Tvorby online contentu, kde sa účastníci dozvedia viac o tajoch súčasnej tvorby pre internetové komunity. Po úspechoch s niektorými dielňami, sú tohto roku do programu Letáv opäť zaradené aj dielne Extrémneho písania, či Nový cirkus.

Lektormi jednotlivých dielní sú osvedčení umelci, ktorí vo svojich oboroch pracujú s takouto formou workshopov. Okrem Ladislava Cmoreja dielne povedie herečka Jana Oľhová, mím Miroslav Kasprzyk, stand-up komik Gabo Žifčák, textár a spisovateľ Vlado Janček, zakladateľ a organizátor kremnických gagov Roman Vykysalý a ďalší…

Projekt Letavy bol tento rok finančne podporený z verejných zdrojov poskytnutých z Fondu na podporu umenia ako aj z fondov BBSK.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross