No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Letný umelecký tábor Letavy pomaly vrcholí

17. augusta 2008 | |  | | |

Na Krokave už 5. deň prebieha 23. ročník letného tábora výtvarníkov, literatúry, fotografie a divadla.

Nazreli sme do väčšiny z dvanástich dielní, ktoré organizátori ponúkli na tohoročných Letavách. Priestory rekreačného strediska sú zaľudnené účastníkmi z celého Slovenska, Čiech, ale i Rakúska. Koncepcia a témy, sú jasné v každej dielni, všetko je načasované tak aby boli artefakty hotové do dnešnej vernisáže.

Sochári pod vedením Mareka Ceglédyho si zaumienili vystavať netradičný víťazný oblúk. Maľba s Ivanom Hrušovským sa tematicky zamerala na portrét, frekventanti tanečného divadla so sympatickou lektorkou Renátou Bubniakovou vytvárajú choreografie na známe filmové melódie. V dielni textilnej tvorby Katka Lucinkiewiczová postupne ukazuje svojim žiakom najrôznejšie techniky – viazanú, šitú, voskovú batiku. Charizmatický, na Letavách umelecký kováč Roman Vykysalý so svojou dielňou kuje rôzne predmety. Účastníci kresby sa zamerali na sediacu figúru (letavského fotografa Ivana Kanalu) a herci pod vedením obľúbenej herečky Jany Oľhovej vytvárajú rôzne etudy a paródie na reklamné spoty. Frekventanti dielne digitálnej fotografie s Miriam Petráňovou absolvovali výlet do zlievarní v Kunovej Teplici, kde si nafotili zlievanie železa , no ich celotýždňovou úlohou je portrét zachytený v rôznych situáciách. Dielňa keramiky s Ostravčankou Hankou Štrbovou sa zameriava na zvládnutie techniky a spôsob vypaľovania hliny. Toto všetko a oveľa viac na Letavách zachytáva letavský nočník – noviny, ktoré sú typické a zrozumiteľné len letavskej komunite. Fotografovi Ivanovi Kanalovi sa podarilo už tradične odfotiť všetkých účastníkov tábora na jednu fotografiu. Veľkoplošný výtlačok už je vystavený v tábore.

Na Letavy prišiel tradične aj Šamorínčan Peter Schanz, ktorý minulý rok skonštruoval bicykel na motívy žraloka. Tento rok sa Peter plánuje spustiť z dediny na špeciálnej letavskej káre. 

 V utorok večer bola do programu zaradená prednáška na tému Psychické a fyzické dôsledky závislosti, ktorú odprednášala primárka z Odborného liečebného ústavu psychiatrického na Prednej Hore, Mária Martinove. „Prednáška bola súčasťou prevencie, ktorá je pre skupinu mladých ľudí veľmi dôležitá a netreba ju podceňovať, hlavne na takých fórach ako sú Letavy. Zaradili sme ju do programu po prvý krát, pretože problematika závislostí je čím ďalej tým naliehavejšia a netreba ju brať na ľahkú váhu. Myslím, že dosť ľudí prednáška zaujala, zapojili sa do diskusie a dobrovoľne sa zúčastnili na test prítomnosti THC v organizme.“ Povedala pre Rimava.sk projektová manažérka tábora Regina Špitálová a dodala, že organizátori sa touto problematikou majú v pláne zaoberať aj na ďalších Letavách.

V programe už vystúpili kapely Plastic swans a Junkless z Banskej Bystrice, rimavskosobotské kapely M. E. L. L. a Portikus, Improliga – súťaž účastníkov v humornej improvizácii na danú tému, či premietanie dokumentárnych filmov Drahomíra Šišoviča s problematikou drogovej závisti i študentských krátkych filmov. Vo štvrtok vystúpila na Letavách banskobystrická kapela Sto múch, ktorá bola ocenená Aurelom, dnes bude slávnostná vernisáž s koncertom skupiny UMK– Martin Geišberg a Patrik Pačes, v sobotu bude prezentácia divadelnej a tanečnej dielne.


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross