No active "ca-sidebar-197687" sidebar

LUČENEC: Na opravu synagógy si mesto vezme úver, dokončiť ju majú do októbra

19. júna 2015 |  | |

perex-synagogaRekonštrukcia lučeneckej synagógy, na ktorú samospráva získala z eurofondov takmer 2,4 mil. eur, by mala byť hotová do 31. októbra tohto roka. Mesto si však musí zobrať preklenovací úver v približne rovnakej výške ako dostali dotáciu. Odsúhlasili to začiatkom týždňa poslanci mestského zastupiteľstva v Lučenci.

Ako ďalej odznelo na rokovaní, dôvodom na vzatie úveru je predfinancovanie nenávratného finančného príspevku, ktorý samospráva získala z eurofondov, vo výške vyše 2,36 mil. eur, na obnovu synagógy za účelom vybudovania multikultúrnych priestorov.

"Bohužiaľ, sa nám skrátil čas realizácie rekonštrukcie na päť mesiacov. Aj preto je potrebné riešiť financovanie tejto stavby dvoma platbami refundáciou, teda nie iným spôsobom, ako sme to mali rozplánované v pôvodnej žiadosti," dodala primátorka Lučenca Alexandra Pivková. Úver tak bude splatený v dvoch termínoch, prvý vo výške približne 45 percent a druhý vo výške takmer 55 percent objemu nenávratného finančného príspevku z eurofondov.

Podľa primátorky na úrokoch a poplatku za poskytnutie úveru zaplatí mesto viac ako 7 tis. eur. „Táto suma je minimálna a nedotkne sa celkového dlhu mesta,“ povedala primátorka.

Poslanec Rudolf Slivka sa obáva termínu dokončenia stavby, ktorý je podľa jeho slov dosť šibeničný. Podľa prednostu mesta Igora Kornieta sa na tento scenár myslelo aj v zmluve medzi mestom a zhotoviteľom stavby. „V zmluve je článok, ktorý umožňuje mestu príkazom alebo nariadením zabezpečiť stavebné práce nielen v bežnom pracovnom čase, ale aj v druhej prípadne tretej zmene,“ poznamenal prednosta a zároveň dodal, že každý štvrtok sa koná pracovné stretnutie a denne je vykonávaný stavebný dozor.

Podľa poslankyne Evy Balážovej prijali správne rozhodnutie. „Aj napriek veľkým rizikám si myslím, že prijatím dotácie sme sa správne rozhodli,“ uviedla Balážová.

Lučeneckú synagógu postavili v rokoch 1924 až 1925. Pôvodnému účelu slúžila do roku 1944, potom v nej bol sklad a od 80. rokov minulého storočia je nevyužitá.

synagoga-lucenec
Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
LUČENEC: Chátrajúcu synagógu budú rekonštruovať


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross