No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Lučenec zrevitalizuje Kubínyiho námestie za viac ako 124-tisíc eur

Vizualizácia námestia. Zdroj: mesto Lučenec

LUČENEC – Projekt mesta Lučenec s názvom Intervencia do verejného priestoru Kubínyiho námestia s aspektami environmentálneho prístupu 2. etapa bol úspešný v rámci výzvy Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky. Vďaka nemu získalo mesto 93 644,61 eur s DPH na revitalizáciu Kubínyiho námestia.

Sumou 5 000 eur prispela na základe žiadosti mesta aj Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť, a.s. Informovala o tom hovorkyňa mesta Michaela Baboľová.

"Po minuloročnej rozsiahlej obnove Predstaničného námestia, na ktorú sme získali nenávratný finančný príspevok vo výške 434 910,86 eur, môžeme vďaka získaným financiám vynoviť ďalší verejný priestor, ktorý je taktiež využívaný domácimi aj návštevníkmi mesta. Prostredníctvom revitalizácie Kubínyiho námestia vznikne uprostred historického centra mesta zelená oáza, ktorá bude v kontraste s ruchom mesta,“ povedala primátorka mesta Lučenec Alexandra Pivková.

Článok pokračuje pod reklamou


V rámci projektu sa počíta s odstránením asfaltovej plochy, pričom budú ponechané chodníky pre peších v prirodzene prepájajúcich sa komunikačných osiach. Chodníky budú dláždené pôvodným lokálnym kameňom – „mačacími hlavami“, ktoré boli odstránené z rôznych plôch mesta počas iných rekonštrukcií, budú teda recyklované.

"Cieľom projektu je priniesť návštevníkom tohto miesta kúsok prírody do centra mesta. Samozrejme, všetko je riešené pre potreby ľudí, ale veľký dôraz bude pri obnove kladený aj na prírodnú pestrosť a rozmanitosť,“ doplnila Alexandra Pivková s tým, že rastlinná skladba bude koncipovaná tak, aby kvety kvitli od jari až do jesene.

Pred existujúcim nápisom #LUČENEC bude vytvorená prezentácia lokálnych hornín vo forme skalky, ako pripomienka bratov Kubínyiovcov, ktorí dali meno námestiu.

"Účelom poskytnutia regionálneho príspevku je realizácia podporeného projektu – zlepšenie dostupnosti okresu, atraktivít a turistických bodov záujmu, a taktiež prinavrátenie pôvodnej funkcie námestia ako menšieho zhromažďovacieho priestoru so zapracovanými zelenými opatreniami, ako aj s prvkami rozvoja cestovného ruchu. Projekt je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky – program Podpora najmenej rozvinutých okresov," doplnila hovorkyňa.

Podľa vypracovaného rozpočtu s projektovou dokumentáciou sa predpokladá celková suma rekonštrukcie na 124 340,23 eur s DPH. Projekt sa aktuálne nachádza v štádiu pred vyhlásením verejného obstarávania, pričom realizácia je plánovaná v priebehu roka 2024.

Augustín (1799 – 1873) a František (1796 – 1874) Kubínyiovci boli v 19. storočí významnými zberateľmi a vedcami, venovali sa najmä prírodným vedám – geológii, mineralógii, paleontológii, botanike, zaujímali sa o numizmatiku, archeológiu, filozofiu. Boli členmi viacerých vedeckých spoločností v Uhorsku i v iných európskych krajinách. Augustín Kubínyi pôsobil od roku 1843 ako riaditeľ Národného múzea v Budapešti.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross