No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Lučenecké múzeum pripravuje unikátnu výstavu nožov

Zdroj: Lukus.sk

LUČENEC –V Mestskom múzeu v Lučenci otvoria tohtoročnú výstavnú sezónu pokračovaním úspešného podujatia Krása chladných zbraní. Tento ročník sa zamerali na prezentáciu lokality s tristoročnou tradíciou výroby nožov.

Vernisáž výstavy s podtitulom Histrória verzus Súčasnosť sa uskutoční 15. februára (štvrtok) o 17-tej a milovníci histórie si budú môct prezrieť umenie nožiarov zo Štósu, ktorí preslávili toto remeslo po celom svete.

Článok pokračuje pod reklamou


Okrem umenia rodiny Schreiberovcov, Otta Neumana a Eugena Diczháziho, tiež však domáceho majstra Aladára Demeho a produkcie českej nožiarskej firmy MIKOV s neodmysliteľnou „rybičkou“, sa návštevníci môžu tešiť na predstavenie šermiarskej skupiny Jago s inscenovaným historickým vystúpením.

Výstava potrvá do 7. apríla a je určená nielen pre obdivovateľov tohto netradičného remesla. Nôž je totiž nástroj, ktorý človek v určitej forme používa počas celej svojej kultúrnej existencie. Bol potrebný pri práci, love, jedle, ale tiež pri vojnách ako nebezpečná zbraň. Záleží na každom z nás, či sa naň pozeráme ako na nebezpečný predmet, alebo na užitočnú a praktickú pomôcku.

Zdroj: Mestské múzeum Lučenec

NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross