No active "ca-sidebar-197687" sidebar

LUCIA BOZÓOVÁ: Mám rada akýkoľvek šport, ale posilňovania by som sa nevzdala

Uplynulý víkend bolo Fiľakovo dejiskom 1. ročníka medzinárodných majstrovstiev Slovenska pod záštitou asociácií NABBA a WFF. V 15. kategóriách sa predviedlo vyše 50 športovcov od detí až po dospelých. A hoci medzi nimi nechýbali profesionáli, svoje zastúpenie mali aj nováčikovia. Jedným z nich, ktorý nabral odvahu a prihlásila sa bola aj 29-ročná rodáčka z Lučenca Lucia Bozóová. Aj keď sa posilňovaniu venuje už štyri roky, svoj debut na súťažných pódiách mala až teraz. Okrem fiľakovských medzinárodných majstrovstiev sa zúčastnila i dunajskostredského Thermal Cup-u, obidve súťaže absolvovala v rozmedzí jedného týždňa. Pre Rimava.sk priblížila svoje pocity z týchto dvoch súťaží, akú mala prípravu, ktorú si sama zostavila. Opýtali sme sa jej ale i to, čo jej učarovalo na tomto športe a aké má v ňom ambície.

V priebehu jedného týždňa máš za sebou dve súťaže. V akých kategóriách si nastúpila?
Prvú súťaž som mala v Dunajskej Strede Thermal Cup, súťaž skôr pre začiatočníkov, ale niekde začať treba 🙂 organizovala ju Slovenská asociácia naturálnej kulturistiky (SANK), kde sa pretekári pripravujú prirodzene, takže sú zakázané dopingové látky, na ktoré robia aj testy. Druhú som mala 13. mája vo Fiľakove, kde som išla hlavne kvôli tomu, lebo si myslím, že nie je ľahké organizovať súťaž vo fitness a kulturistike v našom regióne a chcela ich podporiť aspoň účasťou. Treba ich podporovať, aby aj nabudúce robili také akcie aj u nás. Súťažila som sama za seba, nepatrím do žiadneho klubu. Štartovala som v kategórii šport model nakoľko na bikiny fitness mám príliš veľké proporcie a na bodyfitness som malá, tak som hľadala zlatú strednú cestu.

Boli to tvoje prvé súťaže vôbec. Ako by si ich zhodnotila nielen z pohľadu organizácie, ale aj kvality súperiek?
V Dunajskej Strede sa súťaž koná každý rok, takže organizácia bola super. Čo sa týka súperiek boli krásne, ale mala som pocit, že vyhrali tie, ktoré mali za sebou niekoho známeho. Vo Fiľakove keďže to robili prvýkrát sme začínali skoro o 2 hodiny neskôr ako bolo uvedené. Ale ako som už spomínala robili to prvýkrát a určite to nebolo jednoduché. Čo sa týka súperiek bolo to o niečom inom ako v Dunajskej Strede a nemala by som sa porovnávať lebo bolo to úplne iné. Súperky boli silné, mali oveľa väčšiu svalovú hmotu a samozrejme ja som si pri nich pripadala úplne maličká.

Ako dlho si sa pripravovala na súťaže? Mala si niekoho, kto ti radil pri tréningu či pri stravovaní sa? Čo všetko obnášala príprava?
Bola to moja prvá príprava na súťaž. Pripravovala som sa od januára, ale tú prísnejšiu diétu som začala koncom februára. Pripravovala som sa úplne sama, nemala som nikoho okolo seba kto by mi poradil. Využila som všetky moje vedomosti, ktoré som nadobudla za 4 roky odkedy sa venujem tomuto športu. Tréningy a stravovacie plány som hľadala na internete, preštudovala som milión článkov a videí, kým som si neposkladala niečo na mieru pre seba. A čo obnáša príprava? Pre takého obyčajného človeka ako som ja, ktorý pracuje na dve zmeny je veľmi náročná. Tréningy 6-krát do týždňa. Trénovala som jednofázovo, silový tréning a asi posledný mesiac som pridávala aj kardio. Samozrejme žiadny spoločenský život, iba do práce, tréningy, varenie, jedenie a oddych. Nemala som ani čas a ani silu na nič iné. Súťažná príprava je veľmi ťažká hlavne tú stravu treba 100 percentne dodržať. Kuracie prsia uvarené vo vode, zelenina, vaječné bielka sem tam nejaká ryža, aby bola sila na tréningy.

Atmosféra pretekov niekoho nadchne, ale iný si povie, že raz stačilo. Ako je to v tvojom prípade? Zapáčili sa ti súťažné pódiá?
Rada by som v tomto pokračovala ďalej, lebo milujem to, čo robím a baví ma to, aj keď to s tou stravou nebolo vždy také ľahké, ale kedže som pracujúci človek ako hocikto iný neostali mi financie na ďalšie súťaže. Jedna vec je strava a doplnky, ale cestovanie na súťaž, registrácia prípadne aj ubytovanie nie sú lacnou záležitosťou. Nehovoriac o cene plaviek na súťaž. Bol to môj sen stáť na pódiu, aj keď som sa nedostala do prvej trojky. Konkurencia je obrovská a ja mám tiež nedostatky. Ale kto cvičí nikdy nebude spokojný sám so sebou 🙂

Chystáš sa ešte na nejakú súťaž?
Na súťaž sa chystám ešte do Maďarska na Scitec Muscle Beach. Súťaž sa koná každý rok pri Balatone na pláži a atmosféra je úžasná. Ale to bude až v auguste, teraz si chcem trošku oddýchnuť. Súťažná diéta bola dosť náročná a telo chce oddych a živiny. Hlavne odvodňovacia fáza bola najťažšia.

Aké sú tvoje ciele a ambície na pôde fitness? Čo by si chcela v tomto smere dokázať?
Hm... ani neviem, robím to preto, lebo ma to baví a napĺňa. Budujem svoje telo pre seba, tak aby sa to páčilo mne, nie tak aby to vyhovovalo na súťaži. Hlavne sa chcem cítiť zdravá, tá príprava už s tým nemá nič spoločné. Ale nie je vylúčené že niekedy v budúcnosti budem stáť na pódiu.

V súčasnosti je veľa dievčat, ktorým učarovalo posilňovanie. Čo to bolo u teba a prečo práve „dvíhanie železa“?
Nikdy som nemala nadváhu, ale chcela som pevnejšiu postavu. Začínala som doma, pozerala som videá ako a čo cvičiť. Potom ma môj priateľ zobral do fitka, kde ma učil správne cvičiť. A keď som uvidela prvé zmeny, chytilo ma to. Neviem si predstaviť môj život bez železa, bez pohybu a bez toho, aby som nešla do fitka. Rada chodím aj behávať, je to úžasné ako si viem pri tom prevetrať hlavu. Dokonca som si odbehla aj 3 polmaratóny 🙂 Mám rada akýkoľvek pohyb, ale posilňovania by som sa nevzdala!

Aké máš odozvy z okolia? Podporuje ťa?
Moji rodičia to ťažko zvládali, nakoľko vždy keď som išla domov mi nemohli variť, lebo som potrebovala svoju špeciálnu stravu. Ale mama mi usilovne nosila stovky vajec 🙂 Podporu mám aj od nich, lebo vidia, že ma to baví. Podporuje ma i môj priateľ, aj keď mu nerobilo problém zobrať ma v diéte na pizzu, kedy som ju nemohla 🙂 Veľa kolegov z práce sa ma pýta, či sa mi chce ešte po práci ísť do toho fitka. No samozrejme, že sa mi chce.

Čo by si odkázala ostatným dievčatám, ktoré by radi začali cvičiť so závažím, ale nenabrali ešte odvahu?
Neváhajte, začnite s tým dnes, teraz a hneď. Najlepšie je zaplatiť si trénera, ale nie hocikoho. Trénera by som si vybrala podľa toho ako vyzerá. Lebo tréner má byť mojim vzorom. A keď nemáte také možnosti v dnešnej dobe nie je problém nájsť si videá a články o cvičení a strave. Veď len napíšete do vyhľadávača a môžete čítať a študovať celé dni. Keď človek chce, nájde si cestu, keď nechce, nájde si výhovorku.

Hoci Lucia nestála na stupni víťazov, svojou pevnou vôľou a odhodlaním si splnila sen – postaviť sa na súťažné pódiá a ukázať sa pred porotou a ostatnými súťažiacimi aj napriek tomu, že celú prípravu mala vo vlastných rukách. U nej určite platí: „Keď človek chce, nájde si cestu, keď nechce, nájde si výhovorku.“

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: archív Lucia Bozóová


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross