No active "ca-sidebar-197687" sidebar

LUKOVIŠTIA: Degustovali najlepšie pálenky, ocenili ich výrobcov

LukovištiaViac ako 150 návštevníkov pritiahla počas uplynulého víkendu do obce Lukovištia koštovka dobrého jedla ale hlavne najlepších páleniek z regiónu Gemer-Malohont a Novohrad. Okrem degustácie v sobotu, 12. júla, vyhodnotili aj najlepšie súťažné pálenky a ocenili súťažiacich.
Ako pre Rimava.sk uviedol starosta obce Lukovištia Jozef Mitter, počas akcie pod názvom Lukovišťský kalíščok udelili približne 50 zlatých, strieborných ale aj bronzových diplomov. „Prevziať si ich prišlo približne 80 súťažiacich,“ povedal Mitter, podľa ktorého boli návštevníci s akciou spokojní a hovorili, že sú milo prekvapení. "Neboli žiadne problémy. Ľudia posedeli a cítili sa dobre," povedal starosta, podľa ktorého boli ku degustácii zabezpečené zabíjačkové špeciality. Poslední hostia podľa neho odchádzali okolo deviatej večer.

Rád rytierov destilátov na SlovenskuDestiláty v uplynulých týždňoch hodnotili podľa starostu odborníci z Rádu rytierov destilátov na Slovensku v piatich kategóriách (slivka, hruška, jablko, čerešňa a záhradná zmes). Absolútnym šampiónom sa stal Alexander Dóbi, ktorý prvenstvo získal aj v odrode slivka. „Získal maximálny počet bodov, päťdesiat,“ povedal Mitter, podľa ktorého po súčte bodov najlepšie hodnotených páleniek medzi najlepšie pálenice patrí domáca lukovištská, pálenica z Nižného Skálnika a z Hrušova. Tri najlepšie pálenky Alexandra Dóbiho z Dúžavy, Eleny Vilhanovej z Nižného Skálnika a Vincenta Ľuptáka zo Zacharoviec postúpili podľa starostu na celoslovenskú výstavu.

Súčasťou celodennej akcie, pri príležitosti osláv 80. výročia založenia prvej obecnej pálenice, bol aj kultúrny program. "Zaujímavá bola prednáška o zakladaní ovocných destilátov," priblížil Mitter, podľa ktorého premietali aj dokument amatérskeho filmára Milana Krajčíka ešte z obdobia prác v pôvodnej pálenici. S akciou, ktorú organizovali prvýkrát, sú podľa starostu spokojní a po dobrých ohlasoch, aj od návštevníkov z iných okresov, plánujú do budúcna pokračovať ďalším ročníkom. Rozšíriť ho chcú už na celé stredné Slovensko. "Dostali sme poklony aj od predsedu záhradkárov vo Zvolene, ktorí sa chcú na budúce pridať,“ povedal Mitter.

K iniciatíve domácich organizátorov sa pripojila Gemerská poľnohospodárska a potravinárska komora Rimavská Sobota, Okresné výbory Slovenského zväzu záhradkárov v Lučenci a v Rimavskej Sobote, Miestna akčná skupina Malohont v Hrachove a mnohí sponzori.

Kompletný zoznam ocenených nájdete tu.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross