No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Lunter spolu s hejtmanom Královohradeckého kraje navštívili náš región a naplánovali unikátny projekt

Zdroj foto: Facebook Ondrej Lunter

FIĽAKOVO/KOKAVA NAD RIMAVICOU – Hejtman Královohradeckého kraje Martin Červíček spolu s delegáciou bol počas stredy a štvrtka (10.-11. apríla) hosťom predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja Ondreja Luntera. Spoločne navštívili zaujímavé miesta v našom regióne a rokovali aj o posilnení a rozšírení spolupráce v oblasti školstva a cestovného ruchu.

Ako na svojom Facebooku uviedol Ondrej Lunter, jednou z priorít kraja je podpora a rozvoj cestovného ruchu. "Nemohli sme obísť Látky, jedno z najjužnejšie položených lyžiarskych stredísk, ktoré však ponúka perfektné vyžitie aj v letnej sezóne. Sám som si tam nedávno vyskúšal letné lyžovanie a teda bol to naozaj zážitok," informoval predseda BBSK.

Článok pokračuje pod reklamou


V priestoroch Starej školy v Kokave sa neskôr Lunter spolu s Červíčekom stretli s včelárom Davidom Turčánim a privítala ich aj Silvia Hroncová spoločne s celou svojou rodinou, ktorá vracia život do budovy pôvodnej dedinskej školy, a ktorá v Kokave nad Rimavicou pracuje na obnove slávnej sklárskej tradície. V škole, ktorú postupne zveľaďujú a rekonštruujú, sa konajú sklárske sympóziá i rezidenčné pobyty pre umelcov.

"Tento projekt je príkladom toho, čo je podľa mňa dnes hlavnou úlohou aj nás, politikov - vracia nádej do regiónov, ktoré boli roky na okraji záujmu. Je to ostrov, ktorých nám na Gemeri a v Malohonte našťastie postupne pribúda," napísal Lunter, ktorý stredajší program spolu so svojím hosťom zakončil v gotickom kostole v Rimavskom Brezove.

Vo štvrtok spoločne navštívili Gymnázium vo Fiľakove, ktoré je zároveň jednou z pilotných škôl, ktoré si BBSK vybral na spoluprácu so školami v Královohradeckom kraji. "Táto škola patrí, najmä vďaka aktivite pána riaditeľa a jeho tímu, medzi to najlepšie, čo vieme nielen v kraji, ale trúfnem si povedať aj v širokom okolí, v oblasti informatiky a robotiky ponúknuť. Zároveň, je to jediná škola na celom Slovensku, ktorá ponúka štúdium informatiky v maďarskom jazyku," uviedol Lunter.

"Čo sa týka školstva, dohodli sme sa, že urobíme dvojice partnerských škôl a budeme rozvíjať spoluprácu v oblastiach obchodu a služieb, kybernetickej bezpečnosti a kreatívneho priemyslu, konkrétne grafického a odevného dizajnu a propagačného výtvarníctva," dodal predseda BBSK.

Okrem fiľakovského gymnázia by sa mali do projektu zapojiť aj Stredná odborná škola obchodu a služieb Rimavská Sobota, SPŠ J. Murgaša Banská Bystrica a SPŠ Samuela Mikovíniho. Kraj počíta s týždňovými výmennými pobytmi, ktoré budú vždy spojené so súťažou alebo riešením zadania z praxe a so zážitkovými aktivitami.

Začať plánujú v júni v Rimavskej Sobote, kedy privítajú partnerov z KHK na Fourfeste, čo je súťaž žiakov z krajín V4 v odborných zručnostiach v kategóriách: kuchár, čašník, barman, barista, someliér, kaderník, kozmetik a obchodný pracovník.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross