No active "ca-sidebar-197687" sidebar

M. Blanarovič: Vareniu piva sa venujem roky, je to môj životný štýl

perex-pivo-blanarovic„Vitajte! Nech sa páči, poďte ukážem vám môj domáci pivovar.“ Týmito slovami nás privítal Rimavskosoboťan Miroslav Blanarovič, ktorý takmer celý svoj život zasvätil vareniu piva. Po predstavení sa a podaní si rúk, nás Miroslav za sprievodu úvodných otázok vedie do pivničných priestorov. Ako kráčame nižšie, do priestoru pivníc v jednom z rimavskosobotských panelákov, cítiť chmeľovú vôňu a my začíname tušiť čím to je. „Vitajte, tak toto je môj domáci pivovar,“ hovorí Miroslav pri otváraní svojej pivnej kuchyne. Pri pohľade dovnútra intuitívne hľadáme snáď to najdôležitejšie, kotol na varenie domáceho zlatého moku. Miroslav nás mal dobre prečítaných. Hneď ukázal na veľký „hrniec“ na stole a hovorí: „Tak v tomto varím pivo, objemovo je to pätdesiat litrov. Mám to plne automatizované. Mám to napojené na počítač s programom, ktorý vytvoril istý Brazílčan a len kvôli dvom domácim pivárom zo Slovenska, ktorí používame tento program ho preložil aj do slovenčiny,“ opisuje pracujúci dôchodca.

Ako poznamenal, kotol na varenie si urobil sám za pomoci známych. „Poznáte to, ten známy mi urobil to a ten zase tamto. Niektorí domáci pivári majú drahé kotly za stovky či tisícky eur. Mne stačí takýto, dokonca som využil aj motor zo škodovky, ktorý mi to celé poháňa,“ priblížil Miroslav, ktorý sa vareniu piva venuje od začiatku sedemdesiatych rokov minulého storočia.

„V sedemdesiatych rokoch som ako učeň nastúpil do vtedajšieho pivovaru v Rimavskej Sobote. V roku 1973  po ukončení štúdia a pred odchodom na vojnu, som odišiel zabehávať pivovar Urpín v Banskej Bystrice. Po návrate z vojny som pracoval do roku 1978 v rimavskosobotskom pivovare, potom na pozemných stavbách a odtiaľ som sa vrátil naspäť do pivovaru v Rimavskej Sobote už ako majster sudovne,“ opisuje Miroslav.

Po odchode do dôchodku sa však naďalej zaujímal o pivo a tak si od roku 2007 začal variť vlastné. „Pri tom varení piva sa mi vynárajú všetky tie spomienky, ktoré som zažil keď som pracoval v pivovare. Aj ma to baví a je to aj môj životný štýl a už si ani neviem predstaviť, že by som robil niečo iné,“ priznáva Miroslav, ktorý od toho času vyskúšal variť desiatky druhov piva. Ako podotkol veľmi rád experimentuje a skúša nové veci. „No zo skúšania veľa piva skončilo vyliatím do kanála, ale nikdy som sa nezastavil, šiel som ďalej,“ dodal Miroslav, ktorý sa podľa jeho slov už ustálil a varí tri druhy piva. „Viem pripraviť aj bezlepkové pivo napríklad zo surového gaštana bez použitia sladu,“ poznamenal.

A teda, ktoré tri druhy piva patria k Miroslavovým „víťazom“ počas niekoľkoročného experimentovania? „Varím tmavý špeciál 16-ku, svetlé Gemer 12-ku a pivo Gemeretro IPA 12-ku, to je také letné pivo, ktoré si radi vychutnávame na našich dôchodcovských guláš partiách,“ povedal Miroslav s úsmevom a dodal, že všetky doma vyrábané pivá sa nazývajú aj remeselnými.

Po tomto zasvätení do druhov jeho pív nás oboznámil s tipmi varenia. „Sú dva tipy varenia – infúzne a dvojrmútový tip varenia. Ja varím infúzne, to znamená, že všetko robím v jednom hrnci. Samotný proces výroby piva, teda rmútovanie, scedenie, chmelovar, trvá približne 8 až 9 hodín a keď zarátam aj také dve hodiny upratovania, tak čistý čas je zhruba 12 hodín,“ avizuje.

Miroslav Blanarovič

Miroslav Blanarovič

Miroslav je však odborník na pivá a oboznámenie s tipmi varenia bolo len začiatkom. Jeho pútavé rozprávanie pokračuje druhmi kvasenia, ktoré doplní aj historkou z Bavorska. „Ak chcete variť môžete variť vrchným alebo spodným kvasením. My sme v pivovare mali len spodné kvasenie, vrchné sme nespoznali. A aký je rozdiel medzi nimi? Kvasnice pri vrchnom kvasení piva, sa vlastne točia a výhodou je, že pivo môžete kvasiť pri vyššej teplote, teda v lete, bez použitia chladiarenskych priestorov. Ale pri spodnom kvasení, sú kvasnice na spodku a púšťajú bublinky, ako pri riasach v akváriu, pri tomto už potrebujete pivo chladiť,“ vysvetlil Miroslav a priblížil, že Bavori dodnes vyrábajú pivo spodným kvasením, ktoré pijú aj v lete.

Ako poznamenal viaže sa k tomu aj istá historka. „V dávnych kresťanských dobách pivo alebo alkohol sa nemohol popíjať hocikedy, bol na to pôst. A tak raz mníchovský, teda bavorsky štát zabalil trinásť drevených sudov a išli s nimi za pápežom až do Ríma, aby im dal listinu, vďaka ktorej by mohli pivo popíjať celoročne,“ opisuje Miroslav a pokračuje: „Tak mu poslali trinásť sudov. Išli jar, zima, jar z Bavorska do Ríma, kým tam prišli to pivo bolo pre nás kyslé. A keď si to pápež nalial, tak to mútne pivo nevidel, lebo to bolo v plechovom pohári a keď to vypil, povedal: No toto vy chcete piť? Tak to pite celý rok. Takže odtiaľ je tá povera, že od pápeža môžu celoročne Bavoráci piť pivo, ktorí dodnes vyrábajú spodne kvasené,“ zakončil Miroslav.

Hoci si pivo varí doma sám, neohrdne ani iným zlatým mokom. Nezabudol však poznamenať, že musí byť kvalitné. „Viete, niekedy keď som bol mladší toho piva som vládal vypiť viac. Ale dnes zastávam trend a filozofiu, že stačí jeden pohár dobrého a kvalitného piva,“ doplnil. Podľa jeho slov sa ho manželka vtedy pýta, na čo si to pivo kupuje, keď si ho varí doma. Na túto otázku má Miroslav jednoduchý ale pravdivý argument: „Chcem vedieť ako druhí varia a ako to chutí,“ prezradil.

Domáci sládek sa nám zdôveril aj so svojimi snami, ktoré sa samozrejme týkajú jeho veľkej vášne. „Môj sen je mať malý remeselný pivovar, kde by som nevaril ja, ale niekto iný, ktorého by som mohol učiť. Bol by som len poradcom. To by bolo moje zadosťučinenie,“ priblížil Miroslav a dodal, že potomkovia z jeho rodiny sa zatiaľ nezaujímajú o tento „štýl“ kuchyne.

Ako ďalej uviedol spojil by to aj s nejakým občerstvením. „Nebolo by to len o pive. Viete, keď sa ma niekto opýta, kde som bol poviem mu, bol som na dobrý guláš, dobré studeno alebo údené koleno a dal som si k tomu jedno malé pivo, ktoré bolo neskutočne dobré,“ zakončil Miroslav.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
Pivo Gemer bude minulosťou, nahradiť ho majú iné značky
Pivovar už dva roky zatvorený, pivu Gemer sa však darí


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross