No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Z pokusu o machinácie pri verejnom obstarávaní je obvinený aj mestský poslanec Peter B.

Urobíme za vás všetko za pár eur, navrhovala starostom podľa polície skupina obvinená z pokusu o machinácie pri verejnom obstarávaní. Polícia odhadla plánovaný zisk na vyše pol milióna eur. Obvinila bývalého banskobystrického okresného šéfa Mosta-Híd Petra V., jeho priateľa z mládežníckej organizácie Slobodného fóra a z biatlonu Vítězslava J., oboch z Banskej Bystrice, mestského poslanca z Rimavskej Soboty Petra B. a odborníka na projekty Milana P. Obciam Pôtor a Hostice podľa vyšetrovateľov ponúkli, že vypracujú projekty na zberné dvory aj žiadosti o nenávratný finančný príspevok z ministerstva životného prostredia. V konkurzoch vyhrali im blízke firmy. Píše o tom denník SME.

Peter B. sa v posledných komunálnych voľbách uchádzal aj o primátorské kreslo.
Starostovia Pôtora Branislav Laco (Smer-HZDS-SNS) a Hostíc František Rácz (SDKÚ-SMK-RIS) opisujú prvé stretnutia zhodne. Obaja podľa SME už vypovedali pred vyšetrovateľmi z Úradu boja proti korupcii. „Prišli a ponúkli, že vypracujú projekt a všetko zabezpečia,“ hovorí Laco denníku. „Kto by nebral kompletný projekt za 30 eur,“ pýta sa. „Výzva bola zverejnená. Vedeli, do ktorých obcí môžu ísť, kto potrebuje zberné dvory. Robili všetko,“ tvrdil novinám Rácz. „Nehovorili nič o tom, že by nejaká firma mala vyhrať výberové konanie. Povedali, že všetko je legálne.“ Výberové komisie nemuseli presviedčať ani podplácať. Podľa informácií denníka SME antedatovali výberové konania, aby ich nemuseli zverejňovať vo vestníku. Sami vybrali firmy, ktoré sa prihlásili. Bolo jedno, ktorá vyhrá. Laco si nepamätá presný dátum, ale „určite to bolo v roku 2012.“ Na zmluvách sú však dátumy zo začiatku predošlého roka.

Takmer štvrť milióna eur mala podľa polície zabezpečiť vopred vybraným firmám výstavba zberného dvora z bývalej požiarnej zbrojnice v Pôtori. Starostu oslovili v januári. V tom čase už platila novela zákona, že výzvy sa musia zverejňovať cez Úrad pre verejné obstarávanie, pripomína SME. Vyšetrovatelia tvrdia, že skupina fingovala konkurzy so spätnými dátumami z rokov 2010 a 2011, teda ešte pred účinnosťou novely, aby sa do súťaže neprihlásili ďalšie firmy. Cenové ponuky podľa nich vypracovali alebo zabezpečili traja členovia skupiny. Peter V. a Vítězslav J. boli konateľmi niektorých víťazných firiem. Zákazku na nádoby a kontajnery na separovaný odpad získala firma MK Doors z Hrnčiarskej Vsi. Do obchodného registra ju zapísali minulý rok vo februári, hoci záznam z prieskumu trhu má januárový dátum. Jej majiteľ nie je obvinený.

Zákazku na manažovanie a riadenie projektu a na reklamu dostala firma Petra V. Vego Marketing a zákazku na nákup techniky IVJ Vítězslava J. Rovnaký postup podľa polície použila skupina v Hosticiach, vymenila len obec a starostu. Podľa SME išlo o viac ako štvrť milióna eur. Víťaznými firmami boli opäť IVJ a Vego Marketing, pribudla spoločnosť G. B. I. Petra V. a MK Doors nahradila firma Klajstaf rovnakého majiteľa.

Peter V. na otázky denníka neodpovedal, odkázal na svoje predošlé stanovisko, že všetky informácie poskytol vyšetrovateľovi. „Všetky ostatné informácie si môžete získať jednoducho z verejne dostupných zdrojov, pretože celý proces bol transparentný a posudzovali ho všetky kompetentné a zodpovedné orgány." Milan P. povedal, že kým sa prípad nedorieši, nebude sa k nemu vyjadrovať. „Nič o tom neviem, bude to asi nejaký nezmysel,“ povedal SME Peter B., poslanec mestského zastupiteľstva v Rimavskej Sobote. Vítězslav J. nedvíhal telefón.

Zdroj: BRATISLAVA 14. novembra (SITA), FOTO: oficiálna internetová stránka mesta

 


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross