No active "ca-sidebar-197687" sidebar

MAREC: Fašiangy sa krátia, už sa nenavrátia

28. februára 2019 |  | | |

Fašiangové obdobie sa pomaly blíži k svojmu záveru. V úvode mesiaca sa však ešte môžete tešiť na veselé sprievody v maskách, pochovávanie bás i tradičné fašiangové hodovanie. Tomu ale v stredu 6. marca odzvoní a na rad prídu divadelné predstavenia a koncerty. Na výber bude aj niekoľko turistických akcií, tak smelo vyberajte.

Fašiangy vrcholia
K fašiangovým sprievodom v Utekáči (1.3.), Kokave nad Rimavicou a Hrnčiarskych Zalužanoch (2.3.), doplneným pochovávaním basy v Rimavskom Brezove, Tisovci (2.3.) a Hnúšti (5.3.), pribudnú v sobotu 2. marca Fašiangové hody na Ráztočnom. Pripravené budú rôzne pochúťky, kultúrny program a tešiť sa môžete aj na prvý ročník súťaže o najlepšiu domácu klobásu. Popolcová streda, ktorá pripadá na 6. marca, dá za fašiangami definitívnu bodku a prinesie so sebou začiatok 40-dňového pôstu pred Veľkou nocou. Nebude však tomu všade tak. V obci Teplý Vrch budú dobiehať zameškané a Maškarný bál typický pre fašiangové obdobie sa tu uskutoční až v sobotu 9. marca. Do tanca bude hrať skupina ZBM z Brezna.

Divadlo a koncerty
Prvý marcový štvrtok (7.3.) bude v Hnúšti patriť výbornej detektívnej komédii Šialené nožničky. V Mestskom kultúrnom stredisku na vás čaká večer plný zábavy, napätia, bláznivých situácií, jedinečného humoru, hereckých improvizácií a neočakávaných rozuzlení. Účinkovať budú herci Bratislavského hudobného divadla.
Pre maďarsky hovoriace mamičky s deťmi do 3 rokov bude v piatok 8. marca v Rimavskej Sobote pripravený program bábkového divadla Csodamalom s názvom KIPP - KOPP.
"Vstávaj, ideme spať!" - nezabudnuteľná a tak charakteristická veta z tragikomického príbehu slovenskej rodiny Ťapákovcov zo začiatku 20. storočia. V nedeľu 10. marca sa s jedným z vrcholných diel slovenskej dramatickej tvorby predstavia herci Divadla ŠOK v Rimavskej Sobote. V ten istý deň sa môžete ísť do Kokavy nad Rimavicou presvedčiť o tom, že smiech je najlepší lekár. Herci Divadelného súboru Daxner z Tisovca tu odohrajú komédiu Bežný deň v nemocnici XY.

Hudobná jar predbehne tú astronomickú a prvý koncert jej 39. ročníka sa v divadelnej sále Domu kultúry v Rimavskej Sobote uskutoční v utorok 19. marca. Hlavnou ideou hosťujúceho hudobného telesa Ensamble Ricercata je sprístupňovanie a popularizácia domácej i svetovej súčasnej komornej tvorby.
Posledný marcový piatok (29.3.) sa bude niesť v znamení maďarského hudobného skladateľa a zberateľa ľudových piesní - Bélu Bartóka. Pri príležitosti 95. výročia jeho koncertovania v Rimavskej Sobote sa uskutoční koncert v Dome kultúry, na ktorom sa predstavia žiaci a učitelia ZUŠ, improvizujúci hudobníci vychádzajúci z jeho tvorby a na programe je aj dokumentárny film o samotnom Bartókovi.

Iné
Dom kultúry v Hnúšti bude v piatok 15. marca od rána patriť tanečníkom. Pod príznačným názvom Deň tanca sa tu uskutoční regionálna súťaž moderného tanca. Ak vás láka možnosť zažiť na vlastnej koži atmosféru živého nakrúcania zábavnej relácie, neváhajte a navštívte v sobotu 23. marca Mestský dom kultúry v Revúcej. Chystá sa tam Talkshow Neskoro večer. Hosťami obľúbeného Petra Marcina budú herečka Viki Ráková, herec Marek Fašiang, heligonkárka a speváčka Vlasta Mudríková.

Turistika
Novovznikajúci turistický oddiel v Rimavskej Bani Vás v sobotu 23. marca pozýva na 0. ročník Jozefovského výstupu na rozhľadňu Vŕšok, na ktorý sa chystajú aj členovia Turistického oddielu KOS Rimavská dolina.
Ďalej z turistickej ponuky mesiaca vyberáme:
KST Hnúšťa
09.03. Klenovec - Slopovo - Utekáč (Ľ. Klimo - 0918 809 833)
23.03. Jarný výstup na Vepor (Ľ. Klimo - 0918 809 833)
KST mesta Rimavská Sobota
30.03. 100 jarných km - Obora V. Blh (Kučerová - 0904 438 598, Pósová - 0914 288 300)

Pre dobrú vec
V marci budete mať okrem iného možnosť návštevou podujatia urobiť radosť nie len sebe, ale aj ľuďom v núdzi. V nedeľu 3. marca sa uskutoční benefičný koncert Hudbou k srdcu, srdcom k človeku v Kostole reformovanej cirkvi v Rimavskej Sobote, na ktorom vystúpia Gospel Harmony & Andante. Výťažok zo zbierky bude použitý na podporu rodiny v hmotnej núdzi v dôsledku požiaru z Horných Zahorian.
Na predposlednú marcovú sobotu (23.3.) je už naplánovaná charitatívna akcia Maratón dobrej vôle, na ktorom budú pomocou pletenia, háčkovania a zošívania štvorcov vytvorené deky pre deti do nemocníc a detských domovov. Kúpou klbka prispejete na Červený kríž.

V mene organizátorov Vás na všetky podujatia srdečne pozývame. Ďalšie podujatia pripravované v tomto roku v regióne Malohont a jeho okolí, ako aj kontakty na organizátorov nájdete v Kalendári podujatí 2019. Svoje podujatia môžete bezplatne prezentovať aj v Kalendári podujatí na stránke Rimava.sk
Zmena termínov a programu podujatí vyhradená!

Zdroj: Kristína Furmanová, administratívna pracovníčka MAS MALOHONT
FOTO (perex): Petra Foto


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross