No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Marec začne mrazivo, podľa odborníkov tak nízke teploty sú v týchto dňoch výnimočné

Teploty hlboko pod nulou privítajú aj prvý jarný mesiac. Štvrtok ráno, 1. marca, tak ortuť teplomera môže ukazovať hodnotu od -20 až do -24 stupňov Celzia. Pred týmito silnými mrazmi vydal Slovenský hydrometeorologický ústav výstrahu druhého stupňa pre celý región Gemer-Malohont.

„Silný mráz predstavuje nebezpečenstvo pre ľudské zdravie a fyzické aktivity v exteriéroch. Očakávaný mráz je v danej ročnej dobe a oblasti zriedkavý a pravdepodobnosť poškodenia organizmu je vysoká,“ informuje SHMÚ. Rovnako nízkym teplotám sa nevyhne ani piatok, kedy sa teplota vzduchu o čosi zdvihne, ojedinele môže dosiahnuť hodnotu od -15 do -19 stupňov Celzia.

Tak nízke teploty na konci februára a začiatku marca sú podľa meteorológov výnimočné. Podľa SHMÚ podobne nízke teploty v poslednej dekáde februára zaznamenali na Slovensku od roku 1951 len v dvoch rokoch (1963 a 1986) a len na štyroch klimatologických staniciach (Poprad, Telgárt, Stropkov a Plaveč nad Popradom). „Treba však povedať, že arktické dni sa na našom území výnimočne vyskytujú ešte aj na začiatku marca, ale od roku 1951 sa ich výskyt obmedzil tiež len na dva roky, a to 1971 a 1987,“ avizujú meteorológovia. Z uvedeného vyplýva, že toto obdobie je výnimočné najmä z pohľadu dosiahnutia nízkej maximálnej dennej teploty vzduchu a výskytu arktických dní.

Rovnako aj vzduch, ktorý k nám prúdi je vo voľnej atmosfére natoľko studený, že je možné ho porovnávať s najchladnejšími vzduchovými hmotami, ktoré sa u nás vyskytli za históriu aerologických meraní v Gánovciach (od začiatku 60-tych rokov). „Naposledy sa u nás podobne studená vzduchová hmota vyskytla aj minulú zimu začiatkom januára,“ ozrejmujú odborníci z SHMÚ.

Zdroj: Rimava.sk (Spracované podľa SHMÚ)


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross