No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Marek Cibula si prešiel zeleným peklom. Splnil som si sen a zajazdil som si na Nürburgringu, povedal cyklista

8. augusta 2022 | |  | 

FIĽAKOVO – Marek Cibula, niekdajší člen cyklistického oddielu FTC, ktorý vo Fiľakove vyrastal, prešiel zeleným peklom. Taká je prezývka nemeckého Nürburgringu, ktorý v júli hostil populárne cyklistické preteky Rad am Ring.

Novohradčan si dal na dvoch kolesách poriadne do tela. Za približne 16 hodín zajazdil cez 341 kilometrov s vyše 7-kilometrových prevýšením.

Marek prvýkrát k cyklistickej 24-hodinovke pričuchol pred štyrmi rokmi. Na Slovakia Ringu v obci Orechová Potôň vtedy strávil neuveriteľných 15 hodín. O rok neskôr si preteky zopakoval, no domáci okruh ho začal nudiť. Rozhodol sa preto vyskúšať slávny Nürburgring.

Článok pokračuje pod reklamou


„Z Bratislavy je to na Nürburgring vyše tisíc kilometrov. Na okruh sme prišli v piatok večer, kedy je už celé zázemie pripravené. V cene štartovného, ktoré je pre jednotlivca vo výške okolo 200 eur, máte vyhradené miesto pri trati akurát na auto a stan. K dispozícii je tiež prípojka na elektrinu.

Na Rad am Ring sa každoročne, ak práve nie je pandémia covidu, stretnú tisíce priaznivcov cyklistiky. Tomu zodpovedá aj zabezpečenie pretekov, ktoré sa s 24-hodinovkou na Slovakia Ringu nedá porovnať. K dispozícii sú servisné vozidlá, ktoré 24 hodín krúžia po trati pripravené pomôcť s prípadným technickým problémom, niekoľko sanitiek, fotografi na motorke, vrtuľník rýchlej zdravotnej služby, občerstvenie na trati či bohatý program v depe,“ opísal pre náš partnerský portál Novohradské.sk cyklista.

Štart cestných pretekov bol naplánovaný krátko popoludní na 12:50 hod. Účastníkov na prvej zákrute privítal billboard s nápisom Welcome to the Green Hell, v preklade Vitajte v zelenom pekle.

„Môj prvotný cieľ bolo zdolanie 16 kôl, čo by znamenalo 416 kilometrov a 8 900 metrov prevýšenia. Ľahké, 16 kôl, každé z nich za hodinu a k tomu 8 hodín oddychu. Dopracovať som sa mal k tomu tak, že som si 24-hodinovku rozdelil na 4 časové segmenty. V každom som mal odkrútiť 4 kolá, teda 104 kilometrov a po nich si dať prestávku na teplé jedlo. Na každý segment som mal vyhradených 5 hodín a rezervu 30 minút. Nadránom som plánoval dlhšiu prestávku na spánok,“ prezradil Marek.

Po štyroch kolách sa však jeho plán rozsypal. Prvý segment mu zobral vyše 5 hodín. Po prepočítaní tak do nového plánu zahrnul aj nočné šliapanie do pedálov.

„Na Nürburgring si určite zoberte najvýkonnejšie svetlá, aké zoženiete. Pri rýchlostiach okolo 80 až 100 km/h je dosvit celkom dôležitým faktorom. Pre predstavu - v stokilometrovej rýchlosti prejdete 100 metrov za necelé 4 sekundy. Keďže sily postupne ubúdali, v každom z piatich nočných kôl som si dal krátku pauzu na občerstvovačke v polovici trate pri Adenau. Chalani a baby tu urobili nezabudnuteľnú oldies párty v strede lesa. Neskutočne to dodávalo energiu. Najmä tú psychickú, tú potrebujete na 24-ke najviac.“

Marek ukončil nočné bicyklovanie nadránom. Do stanu zaľahol o 5:50, no už o 8:00 znovu vysadol na bicykel.

„Vnútorne som sa zmieril s tým, že na 416 kilometrov fyzicky nemám. Hlava by šla, ale nohy nie. Na najstrmších úsekoch som hanba-nehanba musel potlačiť bicykel. Časy na kolo sa tak ešte viac predlžovali. Povedal som si, že posledné kolá si jednoducho užijem. Splnil som si sen a zajazdil som si na Nürburgringu, čo viac si môžem priať? Posledné kolo som využil na nafotenie ilustračných fotiek a pokec so spolubojovníkmi – aspoň teda s tými, ktorí vedeli anglicky a ktorí boli ešte viac zmasakrovaní Nürburgringom ako ja,“ opísal.

Článok pokračuje pod reklamou


Marek Cibula bol napokon v kategórii jediným slovenským účastníkom pretekov. Za približne 16 hodín zdolal vyše 341 kilometrov s prevýšením cez 7 kilometrov.

„Bolo to tvrdé, ale bolo to nádherné. Na záver sa chcem poďakovať môjmu realizačnému tímu, teda rodičom za perfektnú podporu v depe a kamarátom, ktorí mi dodávali energiu na diaľku povzbudzujúcimi správami. Ďakujem, veľmi si to vážim. Lebo neviem, či viete, ale bolo to peklo,“ uzavrel športovec.

NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross