No active "ca-sidebar-197687" sidebar

MAS MALOHONT podporí 17 projektov, pribudnú tak nové aktivity i turistické miesta

perex-malohontMiestna akčná skupina (MAS) Malohont podporí 14 projektov občianskych organizácií a 3 projekty mikroregiónov celkovou sumou 46 tisíc eur. „Aj vďaka tejto podpore budú v roku 2016 zrealizované zaujímavé aktivity a pribudnú nové turisticky zaujímavé miesta,“ uviedla pre Rimava.sk manžérka skupiny Miroslava Vargová.

Do termínu uzávierky na predkladanie projektov prijala a zaregistrovala akčná skupiny 19. Ako ďalej Vargová uviedla, po administratívnej kontrole postúpili všetky projekty do ďalšieho kola, v ktorom ich Výberová komisia MAS hodnotila na základe bodovacích kritérií. „Vzhľadom na počet dosiahnutých bodov a dostupné finančné prostriedky v grantovom programe MAS bolo schválených 14 projektov, na ktoré bude rozdelených 25 tis. eur,“ poznamenala a dodala, že vďaka nim bude zrealizovaných niekoľko podujatí. Medzi nimi je napríklad rekonštrukcia bojov počas 2. svetovej vojny na Hrbe medzi obcami Rimavská Baňa a Rimavské Zalužany, Slivkové hody v teriakovskom mlyne, kreatívne stretnutia v Hnúšti zamerané na plstenie i galaprogram 45-ročného jubilanta, ktorým je v tomto roku Folklórny súbor Vepor z Klenovca. Ako ďalej manažérka spomenula, okrem toho bude podporený aj Country festival v Kokave nad Rimavicou a 24-hodinový volejbalový maratón v Hnúšti.

Rovnako bude v rámci projektov podľa Vargovej vybudované vzdelávacie centrum Včelín v Liešnici, altánok s ohniskom pod Maginhradom či prístrešok nad prameňom pitnej vody v Nižnom Skálniku. „V Hnúšti bude zároveň spestrená expozícia v Múzeu socialistických kuriozít a v Dražiciach bude zrekonštruovaná veža kostola. Pozornosť miestnym produktom a špecialitám bude venovaná v projektoch Ovocný Malohont a Poľovnícke potulky Malohontom,“ ozrejmila.

V ďalšej výzve boli schválené všetky 3 projekty v plnej požadovanej sume vo výške 21 tis. eur. „Cez jeden z nich bude dokončený a oficiálne otvorený náučný chodník Po stopách Maginhradu, v ďalšom bude pomocou QR kódov spropagované prírodné, kultúrne a historické dedičstvo s prepojením na rozprávky a povesti Pavla Dobšinského,“ priblížila a doplnila, že tretí projekt je zmeraný na zriadenie dvoch expozícií, a to Múzeum Balsberga * Blasberga v Hnúšti a Múzeum súkenníctva a gubárstva v Klenovci, popri ktorých dôjde aj k rekonštrukcii synagógy v Kokave nad Rimavicou.

Grantový program Miestnej akčnej skupiny MALOHONT 2016 je spolufinancovaný z finančného príspevku 43 obcí zahnutých do územia MAS: Babinec, Budikovany, Čerenčany, Dražice, Drienčany, Ďubákovo, Hnúšťa, Horné Zahorany, Hostišovce, Hrachovo, Hrnčiarska Ves, Hrnčiarske Zalužany, Hrušovo, Chvalová, Klenovec, Kraskovo, Kociha, Kokava nad Rimavicou, Kružno, Kyjatice, Lehota nad Rimavicou, Lipovec, Lukovištia, Nižný Skálnik, Ožďany, Padarovce, Poproč, Potok, Rimavská Baňa, Rimavské Brezovo, Rimavské Zalužany, Rovné, Selce, Slizké, Sušany, Šoltýska, Španie Pole, Teplý Vrch, Utekáč, Veľké Teriakovce, Veľký Blh, Vyšný Skálnik, Zacharovce.

  • Oprava o 13:42 hod.

Zdroj: Rimava.sk, MAS Malohont, FOTO: MAS Malohont


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross