No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Medzi poslancov prišli učiteľky zo ZŠ P. Dobšinského. Spochybnili voľbu riaditeľa

vľavo PaedDr. Mária ŠimkováMinulotýždňová voľba riaditeľa Základnej školy P. Dobšinského v Rimavskej Sobote sa neplánovane dostala pred poslancov. Na dnešné rokovanie mestského zastupiteľstva prišli niekoľkí zamestnanci školy a žiadali, aby mesto ako zriaďovateľ voľbu prešetrilo. Ako pred poslaneckým zborom uviedla učiteľka Mária Šimková, zastupujúca približne tridsať zamestnancov, Rada školy bola zostavená účelovo a s jej členmi bolo manipulované. Spomenula aj psychický nátlak zo strany riaditeľa na súčasných aj bývalých zamestnancov školy. Odzneli tiež citácie z listu bývalej členky Rady školy Marty Vrábeľovej, ktorá bola podľa slov učiteľky z tohto postu manipulatívne odstránená pred voľbou riaditeľa, odstúpiť mala údajne v strese a pod nátlakom. Učiteľky pred poslancami prečítali aj časť listu zástupkyne školy pre prvý stupeň Ľubice Kubiňákovej, podľa ktorého ju riaditeľ zastrašoval od času, kedy bolo známe, že sa tiež prihlásila do výberového konania. V citovanom liste opísala, že Nôta pred ňou a jej kolegyňami vyhlásil, že stratila jeho dôveru a má zákaz vstupu do riaditeľne, aby neodcudzila know-how súčasného riaditeľa.

"Ak sa nič nezmení, bude to odteraz s vašim vedomím," uviedla pred poslancami Mária Šimková, ktorá sa neubránila emóciám.

Primátor Jozef Šimko vysvetlil, že riaditeľa vyberá Rada školy. "Ja nie som kompetentný zmeniť jej rozhodnutie," zdôraznil a podotkol, že nemôže len tak zrušiť výberové konanie a vypísať nové. Pripomenul, že v minulosti odmietol vymenovať riaditeľku Základnej školy na Dúžavskej ceste a celá vec skončila na súde. Podľa jeho slov na okresnom prehral, no odvolal sa na krajský súd, ten zatiaľ nerozhodol. Podotkol však, že podobný prípad sa objavil aj v Tornali. "Chcem-nechcem, musím to rešpektovať," povedal primátor.

riaditeľ školy RNDr. Peter Nôta

riaditeľ školy RNDr. Peter Nôta

Do rokovacej sály prišiel počas diskusie k tejto téme aj súčasný a zároveň novozvolený riaditeľ školy Peter Nôta, ktorý sa o dianí na zastupiteľstve dozvedel od poslanca. Ako pred mestským parlamentom uviedol, za posledné týždne je na neho vyvíjaný obrovský tlak. "Ale osočovať bez toho, aby som sa k tomu mohol vyjadriť, to neberiem," vyhlásil Nôta a podotkol, že víťaz môže byť len jeden. "Bohužiaľ, že som vyhral," reagoval na vzniknutú situáciu. To, že ovplyvňoval voľbu, zásadne odmietol. "Ako sa to dá? Ja si to z môjho pohľadu neviem predstaviť," povedal riaditeľ a dodal, že doteraz na útoky na svoju osobu nereagoval, no už sa musí brániť, lebo je ponižovaný a celá vec sa nepríjemne dotýka aj jeho rodiny. Zdôraznil, že najdôležitejší sú pre neho žiaci, rodičia a rozvoj školy. Spomenul, že po nástupe do funkcie pred piatimi rokmi musel prepúšťať, vtedy bol tiež zlý, no aj vďaka tomu dnes škola nemá dlhy a zamestnanci môžu dostať osobné príplatky. "Cítim sa čistý ako ľalia. Tie útoky sa už nedajú vydržať," povedal riaditeľ.

Poslanec Július Sojka (člen Rady školy na ZŠ P. Dobšinského, pozn. red.) ocenil, že učiteľky našli odvahu a predstúpili pred poslancov, podľa neho by mesto nemalo zaujať alibistický postoj, pretože je zriaďovateľom školy. Ako povedal, nevidí problém v tom, aby sa na celú vec pozrelo oddelenie školstva aj hlavný kontrolór a skonštatovali, či došlo alebo nedošlo k ovplyvňovaniu voľby. Z radov poslancov však odznelo aj to, že je škoda, ak sa podobné veci riešia na verejnosti. "V takejto situácii som ešte nebol a to som už okrem farára robil všetko," zhodnotil primátor, podľa ktorého môžu voľbu prešetriť ale právne nič nezmôžu. Napokon uviedol, že s vymenovaním riaditeľa počká do konca augusta, ale nepodpíše ho jedine vtedy, ak o tom rozhodne súd.

Poslanci napokon prijali uznesenie, ktorým poverili hlavného kontrolóra, aby výberové konanie na post riaditeľa prešetril. Okrem Petra Nôtu sa o funkciu uchádzal aj Július Karas a Ľubica Kubiňáková.

z rokovania

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross