No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Medzi víťazmi Zochovej Revúcej i amatérski divadelníci z R. Soboty, získali aj špeciálnu cenu

Revúcky Dom kultúry koncom apríla hostil v rámci 44. ročníka krajskej postupovej súťaže a prehliadky amatérskych činoherných divadiel a divadiel mladých divadelníkov z celého kraja. V rámci súťaže sa odbornej porote v zložení Martina Mašlarová, Alena Lelková, Michal Lošonský, predstavilo 15 divadelných súborov, z čoho 10 bolo divadelných súborov dospelých a 5 divadiel mladých. Medzi nimi nechýbali ani divadelné súbory z Rimavskej Soboty. Niektoré z nich si zo Zochovej divadelnej Revúcej odnášali aj postup na celoštátnu súťaž a a prehliadku divadla mladých FEDIM Tisovec. Rovnako ocenili aj herecké výkony.

„V rámci trojdňového divadelného maratónu diváci mali možnosť zhliadnuť inscenácie rôzneho žánru, dramaturgického stvárnenia i metódy spracovania. Prevládali komediálne inscenácie, nechýbali však ani autorské predstavenia a najmä divadlá mladých načreli aj do vôd tematicky ťažších,“ uviedla pre Rimava.sk Darina Kišáková, riaditeľka Gemersko-malohontského osvetového strediska v Rimavskej Sobote, ktoré prehliadku spoluorganizovalo. Podľa jej slov ako najväčšie pozitívum krajskej prehliadky porota vyzdvihla vysoký počet súťažiacich v porovnaní s ostatnými krajmi aj v kategórii divadla dospelých. „Prínosom tiež je dostatočné množstvo nových, začínajúcich súborov, u ktorých je zrejmý potenciál,“ doplnila.

A ako to dopadlo? Na základe rozhodnutia poroty na celoštátnu postupovú súťaž a prehliadku divadla mladých FEDIM Tisovec postupuje Divadlo ZUŠ J. Cikkera z Banskej Bystrice s inscenáciou Obrázky nesmrteľnej mladosti a návrh na postup získal DS Úsmev pri ZUŠ v Modrom Kameni s adaptáciou textu Agoty Kristof, V súmraku. Priamy postup na celoštátnu súťaž divadiel dospelých Belopotockého Mikuláš získala v kategórii A – súčasné prúdy európskeho a svetového divadla, inscenácia Jánošík podľa Jozefa v podaní Medzibrodského kočovného divadla a návrh na postup udelila porota Divadlu Štefana Kvietika z Veľkého Krtíša s inscenáciou Pinďúr. V kategórii B – tradičný prúd divadla, priamy postup získal Divadelný súbor Jána Chalupku mesta Brezno s hrou Jána Chalupku Trinásta hodina alebo Veď sa nahľadíme, kto bude hlásnikom v Kocúrkove. Na postup porota navrhla v tejto kategórii aj rimavskosobotský divadelný súbor Divosud s Variáciami na Gogoľovu ženbu. Na základe rozhodnutia programových rád celoštátnych súťaží boli podľa riaditeľky všetky tri súbory vo svojich kategóriách navrhnuté na postup zaradené do programu celoštátnych súťaží: Belopotockého Mikuláš pre divadlo dospelých a FEDIM Tisovec pre divadlo mladých.

Podľa Kišákovej Zochova divadelná Revúca priniesla aj individuálne a špeciálne ocenenia. Odniesli si ich herečky DS Zrkadlo pri ZUŠ J. Bellu v Kremnici za koncentrované stvárnenie postáv inscenácie Kolotoč a z „dospelákov“ Roman Čarnoký z DS Divosud (MsKS Rimavská Sobota) za stvárnenie postavy Podkolesina v inscenácii Variácie na Gogoľovu ženbu. „Inscenáciu Kto kradne slnko Divadla Alterna zas porota ocenila individuálnou cenou za vizuálny koncept a kolektívnu súhru v pohybovo-činohernej adaptácii Wolkrovej poviedky O milionárovi, ktorý ukradol slnko, špeciálnu cenu udelila porota aj Divadelnému súboru Jána Chalupku mesta Brezno za výrazne výtvarnú a pritom minimalistickú scénografiu inscenácie Trinásta hodina,“ doplnila.

Súčasťou krajskej divadelnej prehliadky Zochova divadelná Revúca bola vernisáž výstavy známej televíznej osobnosti Rastislava Ekkerta. Výstava obrazov s názvom Ľudia z planiny je nainštalovaná v Dome kultúry do konca mája 2018.

„Oceneným divadelným súborom gratulujeme a všetkých účastníkom krajskej divadelnej prehliadky prajeme veľa divadelných úspechov,“ uzavrela Kišáková.

Prehliadku z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Zdroj: Rimava.sk FOTO: archív GMOS


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross