No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Medzinárodný deň tolerancie sa oslávi podujatiami aj v R. Sobote

Organizácia Spojených národov v roku 1996 na podnet UNESCO vyhlásila 16. november za Medzinárodný deň tolerancie. Poslaním tohto dňa je zvýšiť povedomie spoločnosti o potrebe tolerancie a o nebezpečenstvách a negatívnych dôsledkoch intolerancie. Tolerancia spočíva v uznaní všeobecných ľudských práv a základných slobôd iného človeka, v rešpektovaní bohatstva a rozmanitosti kultúr. Podujatie „Rimavská Sobota – mesto tolerancie štyroch etník“ sa uskutoční z príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu v Medzinárodný deň tolerancie. V rámci podujatia sa realizujú programy pre mládež a programy pre verejnosť.

V časti programu pre mládež sa uskutočnia besedy na tému extrémizmus a intolerancia s Michalom Hvoreckým a prekladateľkou románu autorky Lilly Kertész Všetko pohltili plamene Annou Tömösváryovou. „Starú“ Rimavskú Sobotu predstaví mladým architekt František Tepper pomocou starých pohľadníc. Pre verejnosť sa uskutoční komentovaná prehliadka židovského cintorína v Rimavskej Sobote (14.00 hod.) a stretnutie so spisovateľom Michalom Hvoreckým v Knižnici Mateja Hrebendu (17.00 hod.).

Na záver celodenného podujatia sa predstaví orchester Pressburger Klezmer Band (19.00 hod.) s novo naštudovaným pásmom tradičnej hudby, charakteristickej pre národnostné menšiny regiónu Gemer-Malohont.

Organizátorom podujatia je Židovská náboženská obec Rimavská Sobota. Spoluorganizátorom je Mestské kultúrne stredisko Rimavská Sobota a Knižnica Mateja Hrebendu v Rimavskej Sobote. Program je realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Zdroj: MsKS Rimavská Sobota


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross