No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Mesiac venovaný knihám i vítaniu jari, čakajú nás aj lákavé divadelné predstavenia

perex-morenaMarec ako prvý jarný mesiac prináša rôzne podujatia. Okrem vynášania zimy a vítania jari si na svoje prídu aj priaznivci divadelných dosiek ale i spevu a tanca. Organizátori akcií nezabudli ani na milovníkov kníh, filmu, športu i modelárov. Marcová nádielka podujatí bude patriť aj zdobeniu veľkonočného stromu.

Podujatia tretieho mesiaca začnú Týždňom slovenských knižníc. V tej rimavskosobotskej si pracovníci knižnice pripravili rôzne podujatia pre malých čitateľov. Od utorka, 1. marca, Knižnica Mateja Hrebendu v Rimavskej Sobote odštartuje celomestskú akciu s názvom Kniha pre každého. Ako ďalej Rimava.sk informovala Eva Novotná, ide o akciu, počas ktorej uložia na niektoré verejne prístupné miesta krabice plné kníh. Podľa jej slov, každý kto si bude chcieť skrátiť chvíľku čakaním u lekára alebo autobusu si bude môcť zobrať knihu z krabice. „Knihu si ľudia môžu zadarmo zobrať, ktorú po prečítaní buď vrátia späť do krabice alebo si ju môžu nechať prípadne vymeniť za nejakú zo svojich, ktorá by podľa nich potešila niekoho druhého,“ priblížila Novotná.

Na marec ako mesiac knihy nezabudli ani v Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote. Vo štvrtok, 10. marca, sa uskutoční beseda so spisovateľom Petrom Glockom, ktorá sa realizuje v rámci podujatia Marec, mesiac knihy. Podľa Martiny Marekovej z GMM, ktorá Rimava.sk informovala, v tomto roku je to už 11. ročník pod názvom Podvečer v knižnici múzea. Ako ďalej poznamenala, Peter Glocko je regionálny spisovateľ, píše pre deti i dospelých. „Pripravovaná beseda bude určená pre detských účastníkov, autor bude prezentovať svoje knižky pre deti, ktoré si budú môcť deti zároveň i kúpiť,“ priblížila Mareková a dodala, že návštevu besedy je potrebné nahlásiť vopred.

O dva dni neskôr v sobotu, 12. marca, budú akcie pokračovať vítaním jari vo Veľkých Teriakovciach v podobe vynášania Moreny. „Po vynášaní bude v kultúrnom dome prebiehať súťaž o najkrajšiu Morenu a malý veľkonočný jarmok,“ informovala Rimava.sk Miroslava Vargová, manažérka miestnej akčnej skupiny (MAS) Malohont. Víkendovú štafetu vítania jari prevezme v nedeľu, 13. marca, obec Striežovce. Ako ďalej uviedla Vargová, ide o starý zvyk, ktorým sa na Smrtnú nedeľu, čo je dva týždne pred Veľkonočnou nedeľou. Podľa jej slov v tento deň sa slamená figurína ženy oblečená v tradičnom odeve, nazývaná Morena alebo Marienka, nesie za spevu po dedine k rieke, kde sa zapáli a hodí do vody. „Súčasťou týchto sprievodov je aj kultúrny program,“ doplnila.

V tú istú nedeľu, 13. marca, obsadí podľa manažérky divadelné dosky kultúrneho domu v Utekáči Divadelný súbor T. Vansovej z Rimavskej Píly s klasickou komédiou Starúš plesnivec alebo štyri svadby na jednom pohrebe od Janka Chalupku.

O týždeň neskôr bude veselo aj v Klenovci, kde v sobotu, 19. marca, privítajú folkovo-humoristicko-recesnú skupinu Drišľak. Tento deň bude v Klenovci podľa Vargovej patriť aj športu, konkrétne stolnému tenisu, v ktorom si môžu zmerať sily dospelí z obce a jej okolia. Tretie sobotňajšie podujatie bude venované aj modelárom, ktorí ukážu svoje výtvory na šiestom ročníku výstavy RS Model Fest 2016. Podľa informácií z Modelárskeho klubu pri MsKS v Rimavskej Sobote, okrem statických modelov budú môcť diváci vidieť aj statické ukážky klubu vojenskej histórie z Popradu a airsoftové zbrane. „Malý modelársky workshop predvedie známy slovenský modelár Ján Moravčík. Návštevníci sa môžu tešiť aj na veľké množstvo predajcov s modelárskymi potrebami,“ avizujú modelári. Vstupné na akciu je dobrovoľné. Po zábave, športovom výkone a výstave si budete môcť oddýchnuť v Hnúšti na filmovom festivale Expedičná kamera. Ako priblížila Miroslava Vargová tento rok ponúkne festival sériu najúspešnejších cestovateľských a outdoorových filmov uplynulej sezóny. „Medzi ne patrí aj najnovší film Suri od Pavla Barabáša, ktorý zavedie divákov na dobrodružnú plavbu po neznámej africkej rieke i putovanie pralesom,“ prezradila.

Na druhý deň v nedeľu, 20. marca, sa bude Hrachovom niesť atmosféra blížiacich sa Veľkonočných sviatkov. „Každý, kto má záujem zapojiť sa do výzdoby stromu svojimi veľkonočnými vajíčkami, je vítaný,“ avizuje manažérka, podľa ktorej na záver bude zároveň vyhodnotená súťaž žiakov Základnej školy s MŠ Sama Vozára o najviac vyrobených netradičných veľkonočných vajíčok.

Záver mesiaca bude patriť divadlu. V stredu, 23. marca od 18:00 hod. sa potešia malí i veľkí milovníci hudby a divadla. Do Domu kultúry v Rimavskej Sobote zavíta veselá hudobná klauniáda s názvom Bartók a Drevený princ, ktorou si zároveň pripomíname 135. výročie narodenia hudobného velikána Bélu Bartóka, ktorého manželka, klavírna virtuózka Ditta Pásztory bola rodáčkou z Rimavskej Soboty. Predstavenie bude plné skvelých hereckých, tanečných, speváckych a muzikantských výkonov, ktoré sľubuje krásny zážitok deťom i dospelým. Vstupné 3 euro, predaj vstupeniek v MsKS a Kníhkupectve M. Tompu.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross