No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Mestá a obce sa pripravujú na dôstojnú Pamiatku zosnulých, v Klenovci sa starajú aj o viacero pomníkov

17. októbra 2017 |  | 

Mestá a obce sú najväčšími prevádzkovateľmi cintorínov a pietnych miest, čomu prispôsobujú aj svoje aktivity pred blížiacimi sa sviatkami. Venujú sa hlavne prípravám areálov posledného odpočinku na očakávaný nápor návštevníkov, čo znamená napríklad odstraňovanie lístia, zabezpečovanie prístupu k úžitkovej vode, rozmiestnenie odpadkových košov a veľkoobjemových kontajnerov pre pozostalých, ktorí upravujú hroby príbuzných. Podobne je tomu aj v okresnom meste Rimavská Sobota, kde sú dva cintoríny, alebo aj v jednej z najväčších obcí okresu, v Klenovci. Ako pre Rimava.sk uviedla starostka obce Zlata Kaštanová, v týchto dňoch už pociťujú zvýšený pohyb občanov v cintoríne, keďže ľudia chodia čistiť viacej hroby a musia vyvážať aj zvýšené množstvo odpadu. Najväčší cintorín sa nachádza pri evanjelickom kostole z 18. storočia a rozkladá sa na ploche takmer 5 hektárov, z toho využitých sú približne tri. Hrobových miest evidujú približne 1400.

V Klenovci majú podľa starostky celkovo ešte ďalšie dva cintoríny. Židovský, kde sa už nepochováva, ale obec sa oň podľa Kaštanovej stará, aby nezanikol. Druhým je podľa starostky Baptistický cintorín, o ktorý sa obec stará na požiadanie, keď treba pokosiť trávu. „Inak sa oň starajú správcovia,“ povedala starostka a dodala, že okrem obecného cintorínu majú na okolí aj niekoľko menších cintorínov či pomníkov z obdobia II. svetovej vojny. Jedným z nich je pomník na neďalekej Chorepe, kde tento rok obec dala opraviť mramorový obklad. Pamätník je venovaný dvom bojovníkom padlým v SNP. Okolie Klenovca je však charakteristické aj menším cintorínom na Skorušinej, či pomníkmi padlým slovenským či maďarským vojakom alebo obetiam vojny priamo v okolitých lesoch.

Návšteva cintorínov je spravidla rozdelená na viacero dní, a preto aj tieto opatrenia reagujú na postupný nápor ľudí počas dlhšieho obdobia. V dušičkovom období samosprávy tiež posilňujú spoje mestskej hromadnej dopravy a hliadok mestskej a obecnej polície.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: OÚ Klenovec 


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross