No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Mesto bude mať vyrovnaný rozpočet, radnica plánuje viacero investičných akcií

Mestský úrad vo Fiľakove. Foto: FB Mesto Fiľakovo/Fülek Város

FIĽAKOVO - Mesto Fiľakovo bude v budúcom roku hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom. Rozhodli o tom tamojší poslanci a poslankyne na decembrovom zasadnutí.

Ako konkretizovala hovorkyňa mesta Klaudia Mikuš Kovácsová, samospráva bude hospodáriť s takmer 12,3 miliónmi eur v príjmovej aj výdavkovej časti. Najväčšiu sumu z rozpočtu ukroja výdavky na školstvo, ktoré dosiahnu sumu takmer 5,4 milióna eur.

Článok pokračuje pod reklamou.


Mestské zastupiteľstvo vo Fiľakove v rámci rozpočtu schválilo aj viaceré investičné plány. V roku 2022 sa počíta so spustením výstavby priemyselnej haly, do ktorej by sa malo preinvestovať prvých 740-tisíc eur. Spolu s kompletným oplotením mestského parku v sume 233-tisíc eur ide podľa primátora Attilu Agócsa o najdôležitejšie investície budúceho roka.

„Príprava areálu a infraštruktúry, na ktorých vyrastie nová výrobná hala, bude prvým „zvonka“ viditeľným krokom v rámci projektu TAPE. Stavebné práce sa spustia po päťročných prípravách, byrokratických útrapách i extrémnom zdražovaní na trhu. Spustenie projektu výrobnej haly, v ktorej by mohlo nájsť prácu približne 50 ľudí, považujeme za jednu z najdôležitejších investícií nielen budúceho roka, ale aj predchádzajúcich období,“ vyjadril sa primátor.

Veľké plány

Fiľakovskí poslanci a poslankyne schválili aj investície do miestnych komunikácií za 315-tisíc eur, revitalizáciu spevnených plôch za „stobytovkou“ na Biskupickej ulici za 100-tisíc eur či prvú fázu rekonštrukcie koncertnej sály na Koháryho námestí v sume takmer 30-tisíc eur, z ktorých obnovia fasádu a vymenia okná.

Začiatkom roka sa tiež s pomocou dotačnej schémy MAS Partnerstvo Južného Novohradu vybudujú dve nové technické učebne na ZŠ Štefana Koháriho II. a ZŠ Farská lúka a tiež sa zmodernizuje zariadenie učebne informatiky na ZŠ Školská a obnovia dve ďalšie autobusové zastávky.

Článok pokračuje pod reklamou.


"Samospráva má podané aj viaceré projekty, o ktorých schválení a prípadnej realizácii sa rozhodne v budúcom roku. Medzi takéto projekty patrí vybudovanie druhej etapy cyklotrasy medzi železničnou stanicou a priemyselnou zónou, revitalizácia vnútrobloku Železničná-Parková-Sládkovičova či doplnenie technického zariadenia mestského kultúrneho strediska. Poslanci schválili aj rozpočet na spolufinancovanie viacerých zámerov mesta v rámci iniciatívy Catching up regions, cez ktorú by samospráva chcela rozvinúť infraštruktúru podhradia, zrekonštruovať niektoré chodníky či spevniť cesty," vymenovala hovorkyňa.

„Nakoľko sme už zrealizovali prevažnú časť projektov, ktoré sme si na začiatku volebného obdobia predsavzali uskutočniť, vyhradili sme aj na naše pomery značnú čiastku - takmer 106-tisíc eur - na vypracovanie nových projektových dokumentácií. Na základe nich sa budeme môcť v budúcom období uchádzať o ďalšie dotácie z Európskej únie, štátneho rozpočtu a ďalších externých zdrojov,“ doplnil Agócs.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross