No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Mesto chce postaviť vlastné kotolne, niektorí poslanci sa obávajú zvýšenia ceny tepla pre domácnosti

poslanci-julRimavskosobotská samospráva má v niekoľkých svojich budovách postaviť a prevádzkovať vlastné kotolne a znížiť odber tepla od centrálneho dodávateľa, v ktorom má menšinový poddiel. Na výstavbu kotolní si mesto vezme úver vo výške 235 tis. eur na obdobie piatich rokov. Zámer po približne dvojhodinovej diskusii odsúhlasila na včerajšom pokračovaní rokovania mestského zastupiteľstva väčšina prítomných poslancov, za hlasovalo 9 poslancov, proti nebol nikto, zdržali sa piati, nehlasovali dvaja.

Podľa primátora Jozefa Šimka, ktorý informatívnu správu predkladal, chcú šetriť. Po odsúhlasení zámeru vyhlásia výberové konanie tak, aby mohli od 1. januára 2016 začať na 90 percent s vykurovaním plavárne, Mestského kultúrneho strediska, MŠ Rybárskej a MŠ Dobšinského. „Som presvedčený, že nájdeme dodávateľa, ktorý nám to urobí,“ doplnil Šimko, podľa ktorého budú šetriť 45 percent nákladov z čoho za 5 rokov splatia úver.

hlasovanie-kotolne-uverHlasovania sa zdržal napríklad poslanec Zoltán Bán a aj Ivan Hazucha. Podľa obidvoch poslancov bol na tak vážne rozhodnutie, ako je odpojenie 4 objektov mesta, predložený materiál veľmi slabo vypracovaný. Poslanec Zoltán Bán navrhoval, aby bola vypracovaná odborná analýza a zvolané valné zhromaždenie v spoločnosti STEFE, ktorá je centrálnym dodávateľom tepla. „Je to náš vlastný podnik,“ zdôraznil Bán, podľa ktorého má mesto vlastnú koncepciu a odpojením objektov pravdepodobne narastú náklady na vykurovanie jednotlivcom, obyvateľom na sídliskách. „Mesto je akcionárom a opúšťa vlastnú loď,“ podotkol poslanec Ivan Hazucha, podľa ktorého je centrálne vykurovanie veľmi dobre vybudované. Budovy podľa neho neboli vyregulované čím by došlo k zníženiu približne 15 až 20 percent nákladov. „Toto energetické opatrenie je najefektívnejšie a z hľadiska vynaložených prostriedkov najmenej nákladné,“ povedal Hazucha a dodal, že objekty sa nedajú porovnávať a sú v nich oveľa väčšie straty ako v iných obývaných budovách. Ako zdôraznil, straty tepla vo vykurovaní treba najprv znižovať a zatepľovanie budov ich tak, či tak neminie.

Podľa poslanca Mikuláša Csirmaza, ktorý hlasoval za výstavbu kotolní, informatívnu správu na rokovaní rozšírili o chýbajúce náklady v prípade prevádzkovania vlastných plynových kotolní. Ako spomenul, úspora v štyroch objektoch sa po splatení pohybuje od viac ako tisíc eur v MŠ Rybárskej až po približne 28 tis. eur na plavárni. Ako ďalej spomenul, na druhej strane medzi slabé stránky patrí navýšenie fixných nákladov, strata pracovných miest či strata dividend. Tie však podľa primátora Šimka v uplynulých rokoch klesajú aj tak.

Ing. Miroslav Obšivaný

Ing. Miroslav Obšivaný

Podľa Miroslava Obšívaného, ktorý je predsedom predstavenstva STEFE SK, odznelo na rokovaní veľa politických názorov a o krokoch nerozhoduje len zahraničná spoločnosť ale aj mesto, ktoré má viac ako 40 percentný poddiel. „Keď urobíme chybu v Stefe Rimavská Sobota tak to má dopad nielen na spoločnosť bude to mať dopad aj na občanov a aj na mesto,“ povedal Obšívaný. Ako poznamenal, podľa porovnania dvoch rovnakých zateplených bytových domov na Malohontskej ulici s centrálnym a samostatným vykurovaním je rozdiel zanedbateľný, len niekoľko desiatok eur. Podľa Obšívaného mesto preto státisíce eur, ako odznelo na rokovaní, neušetrí. Zároveň podotkol, že pri ďalších odpájaniach na samostatné kotolne nebudú mať všetci a preto musia podľa koncepcie myslieť na všetkých obyvateľov, nielen na jednu vrstvu.

„Ak si ma len kúsok vážite, ja na základe tohto jednostránkového listu sa nemôžem rozhodnúť aby som zdvihol ruku za to, že mesto si má zobrať mimo plánovaných zdrojov úver vo výške 235 tis. eur,“ povedal na rokovaní poslanec Samuel Urban, ktorý nehlasoval. Ako ďalej spomenul, veľmi si váži, že chce mesto ušetriť, ale v predloženom materiáli nenašiel oporu aby zaň zahlasoval. „Nebol prejednaný v komisiách, v rozpočte to nie je schválené, nevyčerpali sme všetky možnosti ako toto spraviť,“ dodal.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross