No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Mesto Hnúšťa chce investovať do budúcnosti. Plánuje moderné centrum na recykláciu odpadu

Zdroj: Mesto Hnúšťa

HNÚŠŤA – Vedenie mesta Hnúšťa nedávno navštívilo hlavné mesto Slovinska, Ľubľanu, aby sa zoznámilo s Regionálnym centrom odpadového hospodárstva. Toto centrum je považované za najmodernejšiu továreň na spracovanie zmesového a biologického odpadu v Európe.

V súvislosti s návštevou sa v Hnúšti rozprúdila diskusia o podobnom projekte, ktorý by mohol byť realizovaný na území mesta. Mestské zastupiteľstvo na svojom rokovaní podporilo investičný zámer – projekt firmy Brantner Gemer, ktorý by mal vzniknúť v priemyselnej zóne mesta.

Projekt má potenciál zvýšiť mieru recyklácie a zhodnotenia odpadov o 70 percent, znížiť množstvo skládkovaného komunálneho odpadu o 70 percent. Obrovským prínosom by bola príležitosť vytvoriť približne 50 nových pracovných miest.

“Rakúska firma Brantner podpísala zmluvu so Slovenským plynárenským priemyslom (SPP) a vyberala si medzi niekoľkými lokalitami miesto pre optickú triedičku. Nejde o žiadnu spaľovňu, optická triedička nepoužíva žiaden oheň, ani otvorený, ani uzatvorený. Jedná sa o triedenie tuhého komunálneho odpadu. Časť odpadu by sa spracovala ako kompost, biometán by sa použil ako doplnkový bioplyn do rozvodov SPP a všetky komponenty, ktoré sú triediteľné a ďalej spracovateľné, by sa odtiaľto vyviezli vytriedené,“ informoval primátor mesta Hnúšťa Martin Pliešovský.

Článok pokračuje pod reklamou


Spoločnosť Brantner Gemer s.r.o., v spolupráci so štátnymi plynármi, plánuje výstavbu centra. Podpora mestského zastupiteľstva umožňuje spoločnosti začať s potrebnými povoľovacími procesmi.

„Chceme triediť a nie spaľovať, budeme komunikovať, samozrejme, aj s verejnosťou. Pracovné stretnutie s poslancami je o tejto téme naplánované na pondelok (17. jún). Boli sme sa pozrieť tiež v Ľubľane, ako optická triedička funguje pre približne 800-tisícové mesto. Je tam niekoľko liniek, u nás by bola len jedna,“ vysvetlil ďalej primátor.

Tento krok však nie je záväzný a pred jeho potvrdením budú nasledovať ďalšie kolá rokovaní, zisťovacích konaní a verejných hovorov, kde sa budú môcť občania vyjadriť. “27. júna sa spúšťa triedička v Nových Zámkoch, bude zároveň prvou optikou triedičkou na Slovensku. Potom sa chystá v Martine, v Poprade a podľa toho, ako sa k tomu obyvatelia postavia, by mohla byť aj v Hnúšti,” dodal Martin Pliešovský.

Zmysel optickej triedičky nie je vo zvýšení zamestnanosti v regióne. “Dôležité je skôr to, aby sme si vedeli poradiť s odpadom na dlhé roky. A vidím to ako progresívnu technológiu. Ale, samozrejme, rozhodnú o tom ľudia,“ doplnil.

„Linka musí pracovať efektívne a ekonomicky, odpad sa roztriedi a odvezie, nebude sa nikde kopiť. Videli sme to v praxi, v Ľubľane. Nech je to v Hnúšti 6 až 10 vozidiel, ktoré by vošli do fabriky s odpadom za deň. Chceme byť ekologickí, a aby sa nezvyšovali poplatky za odpad. Postupne nebudú poplatky za skládkovanie, k čomu nás aj legislatíva prinúti,“ informoval primátor.

Spoločnosť Brantner plánuje v blízkej dobe poskytnúť podrobné informácie o projekte a stretnúť sa s občanmi. "Vypočujme si ich, a ak aj po získaní komplexných informácií budete mať názor, že investícia pre naše mesto nič neprinesie, budem ho určite rešpektovať a podľa toho vás aj zastupovať," uviedol na sociálnej sieti primátor Martin Pliešovský.


Odpadové centrum v Ľubľane bolo spolufinancované z Kohézneho fondu EÚ. Zohráva kľúčovú úlohu v slovinskom systéme odpadového hospodárstva šetrného k životnému prostrediu.

Centrum sa skladá z rozšírenej skládky, čističky a zariadení na mechanicko-biologické spracovanie odpadu. Je schopné spracovať biologický aj zmesový odpad, vyrábať zelenú elektrinu z bioplynu, kompost z biologického odpadu a zabezpečovať elektrinu a teplo pre vlastnú spotrebu.

Kvôli neznalosti sme boli i my pozrieť túto linku, preto rokujeme s poslancami, preto posúvame túto tému i na verejné hovory k ľudom. Budú mať možnosť odviezť sa naplánovaným autobusom do Nových Zámkov, kde sa takáto linka čoskoro spúšťa,“ uviedol Martin Pliešovský.

Takéto zariadenia už úspešne fungujú v rôznych krajinách ako Nemecko, Švajčiarsko, Švédsko, Španielsko, Taliansko a Poľsko. Na Slovensku sa dokončuje prvé takéto zariadenie za 30 miliónou eur v Nových Zámkoch.

„Na skládkovanie by bolo potrebné niekoľko miliónov, keďže nechceme odpad do zeme zakopávať, hľadáme lepšie riešenie,“ doplnil.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross