No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Mesto plánuje verejné obstarávanie na nakladanie s odpadom

19. marca 2025 | |  | 
Zdroj: Rimava.sk

Poslanci Mestského zastupiteľstva v Rimavskej Sobote prerokovali návrh na vyhlásenie verejnej súťaže na komplexné zabezpečenie nakladania s komunálnym odpadom na obdobie šiestich rokov, od 1. júla 2025 do roku 2030.

Podľa predloženého materiálu, primárnym cieľom je odbremeniť Technické služby mesta (TSM) od vykonávania zberu a prepravy odpadu, čo by malo znížiť potrebu investícií do zberovej techniky a stabilizovať náklady na tieto služby.

Podľa dostupných informácií boli náklady na nakladanie s komunálnym odpadom v roku 2024 vo výške 965 275,39 eura, kým pre rok 2025 je rozpočtovaná suma vyššia ako milión eur. „Zohľadňujeme infláciu, zmenu minimálnej mzdy, ako aj vývoj v oblasti odpadového hospodárstva a ekonomiky,“ zaznelo na rokovaní zastupiteľstva.

Článok pokračuje pod reklamou


Poslanec Roman Vaľo prejavil obavy nad predloženým materiálom a označil ho za prekvapivý. „Poviem pravdu, extrémne ma prekvapilo, že takýto materiál je vôbec zaradený do zastupiteľstva. Téma správy komunálneho odpadu bola nosnou témou súčasného primátora, ktorý tvrdil, že nebudeme posielať peniaze na Dunaj. Teraz sa zdá, že sa jeho vízia rozsypáva ako domček z karát.“

Vaľo sa taktiež pýtal na osud zamestnancov technických služieb a zberovej techniky. „Títo chlapi sa pýtajú, čo bude s nami. Prídeme o robotu?“

Na tieto obavy reagoval poslanec Viliam Vaš. „Nemyslím si, že zamestnanci technických služieb ostanú bez práce. Sú to šikovní ľudia a môžu byť zamestnaní v iných sférach, možno aj v sezónnych prácach.“

Primátor Jozef Šimko pripomenul, že mesto ušetrilo na odvoze odpadu v minulosti takmer 2 milióny eur, ale situácia sa zmenila. „Dnes už nevieme povedať, kto vyhrá verejnú súťaž. Ale vieme, že Rimavská Sobota má najlacnejšie smeti v rámci Slovenska – poplatok na obyvateľa je 39 eur. Napríklad v Košiciach je to až 70 eur.“

Zároveň však zdôraznil, že do podmienok verejnej obchodnej súťaže plánuje zahrnúť pravidlo, podľa ktorého nebude možné zvýšiť poplatok za odpad nad súčasných 39 eur, s výnimkou prípadu inflácie alebo nárastu minimálnej mzdy.

Diskusia sa dotkla aj budúcnosti triedeného zberu, ktorý bude povinný od roku 2027. Šimko upozornil, že to prinesie nové výzvy a možno aj nárast poplatkov. „Ak budeme musieť prejsť na sofistikovanejší systém triedenia, možno už nebudeme schopní udržať súčasné nízke ceny.“

Zdroj: Rimava.sk

Niektoré mestá na Slovensku už zaviedli systém zberu s identifikačnými čipmi, ktorý presne sleduje množstvo vyprodukovaného odpadu na obyvateľa. Nevýhodou je, že obyvatelia následne vyvážajú odpad do iných miest, kde tento systém zatiaľ nie je.

Poslankyňa Vierka Dankovičová zdôraznila potrebu väčšej edukácie obyvateľov v oblasti triedenia odpadu. „Bola by som rada, keby sme ľudí vzdelávali napríklad prostredníctvom Gemerských zvestí, ktoré dostávajú do schránok každé dva týždne. Mohli by sme tam uverejňovať informácie o správnom triedení odpadu. Ak by som sa teraz spýtala, kam patrí kartón od mlieka, mnohí by zaváhali. Alebo napríklad konzervy – aj tie patria do plastov. Je dôležité ľudí informovať, aby chápali význam triedenia a vedeli, ako správne nakladať s odpadom.“

Poslanci návrh na vyhlásenie verejnej obchodnej súťaže prijali jednomyseľne.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross