No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Mesto presťahuje dobrovoľných hasičov. Fiľakovčania ale mestskú kasu zaťažiť neplánujú

Členovia fiľakovského Dobrovoľného hasičského zboru, ktorých činnosť bola obnovená približne pred tromi rokmi, už viac nebudú sídliť v zbrojnici spolu s profesionálnymi hasičmi. Samospráva mesta sa zhruba 30 člennú partiu dobrovoľníkov z jednej miestnosti rozhodla presťahovať do väčších priestorov. Tie však treba zrekonštruovať. Rekonštrukcia by podľa odhadov mala vyjsť na viac ako 32 tisíc eur. Ako Rimava.sk informoval primátor Fiľakova Attila Agócs, samospráva sa na tento účel rozhodla požiadať ministerstvo vnútra o dotáciu. Predtým však mesto musí vyriešiť majetkovoprávne záležitosti.

Mestskú kasu nezaťažia
Priestory, do ktorých sa dobrovoľní hasiči presťahujú, patria mestskej spoločnosti Filbyt. Tá však o dotáciu požiadať nemôže. „Je to veľmi podivný a komplikovaný vzťah. Budova patrí eseročke, ktorej sme stopercentným vlastníkom. Neznamená to však automaticky, že budova patrí nám. Je základným imaním spoločnosti,“ vysvetlil primátor.

Mestskí poslanci preto na májovom zasadnutí odsúhlasili odkúpenie časti budovy od Filbytu. „Podľa znaleckého posudku má hodnotu viac ako 24 tisíc eur. Za takú sumu ju budeme odkupovať. Iná možnosť nebola. Mohli sme ju vyňať zo základného imania spoločnosti, no to by trvalo približne tri mesiace a nestihli by sme zareagovať na výzvu ministerstva,“ objasnila Andrea Mágyelová, prednostka mestského úradu. Mestská pokladňa však o peniaze na odkúpenie časti budovy ľahšia nebude. „V budúcnosti znížime imanie spoločnosti o rovnakú sumu a tak sa vráti do mestského rozpočtu. Kúpa teda nezaťaží mestskú kasu,“ doplnila prednostka.

Jedna malá miestnosť a jedna garáž
Činnosť dobrovoľných hasičov sa vo Fiľakove obnovila pred tromi rokmi. Odvtedy sa približne 30-členná partia dobrovoľníkov tiesni v jednej malej miestnosti a garáži hasičskej zbrojnice spolu s profesionálmi. „Časť techniky doteraz museli aj tak odkladať v priestoroch Filbytu, pretože jedna garáž bez skladu im v súčasnosti nepostačuje. Do nej sa zmestí iba jedno vozidlo,“ vysvetlil primátor Agócs.

Nové priestory by tak boli komfortnejšie a aj praktickejšie. „Vidíme, že naši dobrovoľní hasiči sú aktívni a snažia sa. Nevenujú sa čisto len protipožiarnej ochrane, ale participujú aj na rôznych kultúrno-spoločenských akciách organizovaných mestom,“ uzavrel primátor.

Zdroj: Rimava.sk, MsÚ Fiľakovo


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross