No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Mesto vyčlení na participatívny rozpočet 15-tisíc eur

POLTÁR – Mesto Poltár zaradilo do návrhu rozpočtu na rok 2021 aj participatívny rozpočet. Má ísť o podporu zo strany mesta pre rôzne projekty občanov, občianskych združení a neziskových organizácií. Samospráva v tomto roku rozdelí na projekty dokopy 15 000 eur, pričom jeden návrh môže získať maximálne 1 500 eur. Materiály k participatívnemu rozpočtu boli predložené poslancom na poslednom riadnom zasadnutí Mestského zastupiteľstva.

„Participatívny rozpočet je spôsob, akým môžu občania navrhovať a spolurozhodovať o alokácii časti rozpočtu mesta. Jeho cieľom je posilniť otvorenosť, transparentnosť a efektívnosť mestskej samosprávy,“ uvádza sa v dôvodovej správe, ktorú vypracovala Nina Kuráková, vedúca oddelenia financií, daní a správy majetku mesta.

Článok pokračuje pod reklamou



Ako sa ďalej v správe píše, hlavným prínosom participatívneho rozpočtu je možnosť ľudí pomáhať svojou aktivitou zlepšovať situáciu v meste. „Prioritnými oblasťami realizácie návrhov sú aktívne občianstvo, verejné priestranstvá, životné prostredie, kultúra, deti a mládež, rodina, seniori, sociálna oblasť, rozvoj cestovného ruchu, šport, voľnočasové aktivity či propagácia mesta,“ dopĺňa sa v závere správy. Občania môžu podávať svoje návrhy do 31. marca 2021.

Inšpirácia z ostatných miest

Participatívny rozpočet sa v Poltári realizuje po prvý raz, väčšina okolitých s ním už má skúsenosti. Medzi prvými mestami, ktoré ho zaradili do rozpočtu, je Rožňava, ktorá tak urobila v roku 2018 formou pilotného projektu. Odvtedy s ním pokračuje každoročne a podporené boli projekty, ako napríklad nové detské ihrisko či Rožňavská zelená terasa.

Ďalším mestom, ktoré do svojho rozpočtu zaradilo túto položku, je Lučenec, Urobil tak prvýkrát v roku 2019. Občania mesta podporili svojimi hlasmi viaceré projekty. Víťazom sa vtedy stal návrh na altánok pre oddych, no len tesne za ním zaostali Minipark Rúbanisko III, cyklistický areál pre deti a mládež či zelená oáza Zlatá ulička.

Rovnako sa do participatívneho rozpočtu zapojilo aj mesto Hnúšťa už v roku 2020 a opätovne tak urobilo aj v aktuálnom roku. Návrhy na projekty môžu občania podávať do 31. marca 2021, rovnako ako v Poltári. Hnúšťa podporí jeden projekt limitnou sumou 500 eur.

Mestom z našich končín, ktoré do svojho rozpočtu tiež zaradilo participatívny rozpočet, je aj Rimavská Sobota. Tá tak po prvý raz urobila v roku 2020, keď siedmim projektom rozdelila dovedna 20 000 eur. Občania najviac hlasmi podporili projekt „Jedine hudba je svetový jazyk a netreba ju prekladať“, ktorý predložila Rímskokatolícka cirkev – farnosť v Rimavskej Sobote. Podporená bola aj revitalizácia detského ihriska na ulici A. Markuša či obnova fasády Domu kultúry v Dúžave.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross