No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Mestské noviny stále nevychádzajú. Podľa primátora je navrhnutý štatút totalitný

Rimavskosobotské mestské noviny stále nevychádzajú, Gemerské zvesti a Gömöri Hírlap k prvému decembru skončili, na novom periodiku sa poslanci zatiaľ definitívne nedohodli. Malo by ísť o mesačník v dvojjazyčnej verzii, podľa navrhovaného štatútu má jeho vydávanie viesť 5-členná redakčná rada zložená hlavne z poslancov. Každý člen rady by mal pritom posudzovať obsah novín, článok, ktorý považuje za invektívny či osočujúci, môže vetovať. Primátor mesta označil predložený štatút za totalitný.

O zmenu mestských novín sa poslanci snažia približne rok. K záveru novembra ukončili vydávanie týždenníkov Gemerské zvesti a Gömöri Hírlap, namietali, že sú tendenčné, obsahujú nepravdivé informácie a píše sa v nich v prospech primátora. Od nového roka zamýšľali vydávanie mesačníka, v slovenskom aj maďarskom jazyku, do každej domácnosti, bezplatne. Poslanec Ján Végh naznačil, že články publikované v novinách by schvaľovala redakčná rada. Na decembrovom zasadnutí mestského zastupiteľstva sa ale o novinách nehovorilo, rokovanie bolo predčasne ukončené. Nový mesačník tak od nového roka zatiaľ nevychádza.

Redaktorov museli preradiť na nové pozície

Ako pre Rimava.sk uviedol primátor mesta Jozef Šimko, redaktori stále pracujú na mestskom úrade, šéfredaktorka Gemerských zvestí Marta Kanalová je jeho asistentkou, na starosti má mať mestskú internetovú stránku a profil mesta na sociálnej sieti Facebook. Šéfredaktor  Gömöri Hírlap Ján Juhász pracuje podľa slov primátora v Turistickom informačnom centre.

Šéfredaktorka GZ pracuje ako asistentka primátora, šéfredaktor GH v Turistickom informačnom centre.
Ako primátor uviedol, ak by redaktorov prepustil, samospráva by nedostala príspevok na chránenú dielňu pri mestskej polícii, ktorá sa veľmi dobre osvedčila. "Bola by škoda zrušiť ju," uviedol Šimko. Zároveň spomenul, že štatút nového mesačníka už bol vypracovaný, predložil ho šéf klubu SMER-SD Ján Végh. Primátor označil štatút za totalitný. Zároveň spomenul, že situácia s novinami je momentálne patová. "Mám pocit, že poslanci nevedia, ako ďalej s mestskými novinami," uviedol.

 

Obsah novín majú posúdiť vybraní poslanci, články môžu vetovať

Podľa navrhovaného štatútu (pre Rimava.sk ho poskytol primátor, pozn. red.) by mali noviny prinášať informácie o kultúrnom, športovom a ostatnom dianí v meste, bez uvádzania osobných komentárov redaktorov, primátora, politických strán, hnutí a ďalších osôb.
Vydávanie takzvaného Rimavskosobotského informačného periodika (RSIP) by mala viesť 5-členná redakčná rada, zložená zo štyroch poslancov a jedného pracovníka mestského úradu.  Členov volí a odvoláva mestské zastupiteľstvo. Predsedom redakčnej rady má byť poslanec. Člen redakčnej rady podľa navrhnutého štatútu posudzuje mailom zaslané periodikum, každý člen má právo veta ak sa domnieva, že článok je invektívny, osočujúci, urážajúci alebo navádza na porušovanie zákonov či VZN mesta. Redakčná rada má dbať o vyváženosť a objektivitu poskytovaných informácií. Ak by zodpovedný redaktor nerešpektoval pripomienku člena redakčnej rady k pripravovanému číslu, išlo by o hrubé porušenie pracovnej disciplíny s následkom okamžitého ukončenia pracovného pomeru. Členovia redakčnej rady majú byť odmeňovaní tak, ako členovia komisií mestského zastupiteľstva (7 eur, pozn. red.)
Noviny by podľa štatútu dostávali všetci obyvatelia, ktorí sa zaregistrujú "v styčnej kancelárii RSIP alebo na recepcii MsÚ a zaplatia jedno euro na dodávku periodika na 12 mesiacov". Nesmú však mať voči mestu podlžnosti.

Rimava.sk opakovane telefonicky kontaktovala aj šéfa poslaneckého klubu SMER-SD Jána Végha. V piatok ani dnes dopoludnia telefón nedvíhal.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross