No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Mestské ovocné sady v Lučenci získali envirocenu Atlas

Mestské ovocné sady v Lučenci. Foto: Archív MsÚ

LUČENEC - Mestské ovocné sady v Lučenci získali envirocenu Atlas Nadácie VÚB. Odborná porota vyhodnotila revitalizovaný priestor v časti Vinica ako príkladný v kategórii s názvom biodiverzita.

Informovala o tom hovorkyňa mesta Michaela Baboľová s tým, že súčasťou ceny Atlas sú aj granty od Nadácie VÚB pre ďalší rozvoj vo výške 50-tisíc eur.

Článok pokračuje pod reklamou


"Iniciatíva porotu zaujala komplexným prístupom k lokalite, pretože sa na územie pozerá ako na celok a vyniká tiež spoluprácou mesta s množstvom miestnych subjektov. Mesto v spolupráci s WWF Slovensko na mieste realizuje ekologické poľnohospodárstvo so zameraním na podporu opeľovačov. Ďalším cieľom je vybudovať genofondový sad, v ktorom sú zastúpené staré krajové odrody ovocných drevín z Novohradu, a to bez použitia akýchkoľvek postrekov. Mesto spolupracuje aj so Strednou odbornou školou v Želovciach, ktorej študenti záhradníctva vykonávajú v sadoch odbornú prax. Do spolupráce bola zapojená aj miestna záhradkárska komunita, včelári, školy, seniori a široká verejnosť," vymenovala Baboľová.

Samospráva zriadením sadu v záhradkárskej oblasti na starom viničnom kopci zamýšľala obnoviť miestny ekosystém, zriadiť vonkajšie externé učebne na vzdelávanie v oblasti environmentálnej výchovy, vytvoriť prírodný komunitný priestor a zabezpečiť zdravú úrodu.

„Ďakujem Nadácii VÚB za udelenie enviroceny Atlas, ktorú získali naše mestské ovocné sady v kategórii biodiverzita. Ocenenie je pre nás významné a potvrdzuje, že práca zamestnancov mestského úradu, Strednej odbornej školy Želovce, manželov Krchňákovcov a všetkých, ktorí sa s láskou starajú o naše sady, je poctivá a zmysluplná. Budujeme komunitný priestor s pridanou hodnotou. Postupne mestské ovocné sady obnovujeme vďaka projektom, stále prinášame nové stromy, rastliny a prvky. Príďte sa presvedčiť na vlastné oči. Už teraz sú mestské ovocné sady otvorené pre verejnosť a ja verím, že sa budú stále tešiť väčšej a väčšej obľube. Ocenenie Atlas je pre nás povzbudením do ďalšej práce,“ zhodnotila primátorka mesta Alexandra Pivková.

Článok pokračuje pod reklamou


Vlani v sadoch vysadili 34 kusov ovocných stromov – medzi nimi aj niekoľko netradičných, 80 kríkov drobného bobuľového ovocia, 500 kusov medonosných rastlín a tiež kvetinovú lúku. Návštevníci si tam môžu pochutiť na lesných jahodách, čerešniach, egrešoch, slivkách, černiciach, jablkách, hruškách a ďalšom ovocí, ktoré bude postupne v priebehu roka dozrievať. Postupom času tam pribudlo aj napájadlo pre včely, apidomček či ďalekohľad.

„Sme radi, že naše vízie vytvoriť krásny priestor v centre mesta Lučenec, ktorý by slúžil nám všetkým, širokej verejnosti aj vzdelávaniu detí, sa stali skutočnosťou. Ďakujeme všetkým, čo pridali ruku k dielu, vážime si spoluprácu s našimi partnermi. Ocenenie Atlas a uznanie odborníkov si nesmierne vážime, je pre nás veľkou motiváciou pokračovať v tejto práci,“ poznamenala Magdaléna Krchňáková, odborná garantka projektu Mestské ovocné sady v Lučenci.

Mestské ovocné sady sú pre verejnosť prístupné:

  • pondelok 9:00 – 12:30 hod.
  • utorok 9:00 – 12:30 hod.
  • streda 13:00 – 16:00 hod.
  • štvrtok 13:00 – 15:30 hod.
  • otvorené aj počas podujatí a pre školy na objednávku aj mimo stanovených prevádzkových hodín

NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross