No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Mestské zastupiteľstvo schválilo navýšenie platu primátora Jozefa Šimka

RIMAVSKÁ SOBOTA – Poslanci na utorkovom (21. novembra) zasadnutí mestského zastupiteľstva rokovali aj o navýšení mesačného platu primátora Jozefa Šimka.

"Primátor mesta Jozef Šimko bol vo voľbách 29. februára 2020 zvolený za poslanca Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) a tým pádom mu od 1. marca toho roku bol poskytovaný plat poslanca. Čo sa týka platu primátora mesta, podľa zákona mu bol počas tohto obdobia vyplácaný vo výške minimánej mzdy. No keďže mu jeho poslanecký mandát 30. septembra tohto roku zanikol, opätovne mu prináleží plat primátora mesta, ktorý je daný zákonom. Podľa súčasného počtu obyvateľstva mu mesačne patrí 4185, 84 eur, no túto sumu je možné navýšiť až o 60 percent," uviedol Štefan Szántó.

Prednosta doplnil, že primátor mestu ušetril aj nejaké finančné prostriedky počas pôsobenia v NR SR. "Ušetril mestu 235 598 eur a nemal ani vodiča, ktorého plat by za toto obdobie činil 65 156 eur. Pán Šimko tak mestu ušetril spolu 300 754 eur."

Článok pokračuje pod reklamou


Do rozpravy sa zapojil aj poslanec Zoltán Cziprusz z poslaneckého klubu Alternatíva. "Je to dosť háklivá téma, ktorá má svoje mínusy aj plusy. Máme naozaj dôvody na navýšenie platu pre pána Šimka, ktorý ušetril nášmu mestu poslaneckým platom vyše 235-tisíc eur a neviem, či je okresné mesto, v ktorom primátor nemá vodiča. Faktom je aj to, že odkedy je pán Šimko primátorom, nikdy nežiadal o kúpu nového auta. Ak berieme do úvahy tieto veci, mohli by sme kľudne navrhnúť aj navýšenie 50 až 60 percent, no treba povedať aj to, že ten rozpočet mesta je skromný a stále sme v mínuse 1,4 milióna eur. Navrhujeme teda navýšenie platu o 30 percent," povedal.

S navýšením platu primátora nesúhlasil Roman Vaľo z poslaneckého klubu Spolu sme Sobota. "Veľmi často máme spomínaný výpadok na príjmoch podielových daní, výpadok na bežných príjmoch, ktorý nás čaká v budúcom roku a bude na úrovni 1,4 milióna eur a požadoval by som od kolegov pristupovať k tomuto racionalizačne a zodpovedne a nenavrhovať zvyšovanie platu, ktoré spôsobí navýšenie výdavkov na strane rozpočtu, čo by pri zvýšení platu o 30 percent urobilo ročne 15-tisíc eur. Ja by som plat primátorovi nezvyšoval určite," povedal Vaľo.

Aj poslanec Viliam Vaš navrhol 30-perecentné navýšenie. "Ak sa máme zaoberať rozpočtom mesta na ďalšie roky, nehovorme len o tom, aké budú dane a poplatky, pretože tieto veci ešte nie sú uzavreté. Napríklad čo sa týka pohľadávok mesta, sú tam chýbajúce financie a škoda, že sme sa tým vážne nezaoberali skôr. Tieto financie by nám totiž mohli teraz veľmi vážne pomôcť," myslí si Vaš, ktorý tiež považuje výdaje mesta za veľmi "rozšafné".

"Sú tam poviné výdaje, ako sú technické služby, školy, bezpečnosť, sociálne služby, ktoré mesto bude musieť hradiť vždy, no sú fakultatívne výdaje ako šport a tam budeme musieť tiež hľadať rezervy. Už len keď porovnáme hokejový a futbalový klub tak vieme, že sú tam určité nezrovnalosti. Futbalový klub si hradí všetko sám a hokejový klub dostáva dotácie od mesta. Je nutné tiež povedať, že rozvoj mesta naštartoval súčasný primátor a tá suma, ktorú nám ušetril, kým neodoberal plat ako primátor, je v oveľa vyššej hodnote ako by bolo jeho navýšenie platu," dodal Vaš s tým, že navrhoval 40-percentné zvýšenie platu.

Mestské zastupiteľstvo tak schválilo navýšenie platu primátora Jozefa Šimka o 30 percent, čiže na sumu 5442 eur s účinnosťou od 1. októbra 2023. Za hlasovalo 14 poslancov a zdržali sa traja.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross