No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Meteorológovia varujú, pozor na búrky s krúpami a silný vietor

Uplynulé dni skôr pripomínajú jeseň ako začiatok leta. Dôkazom toho je aj nedávna búrka, ktorá sa prehnala nočnou Rimavskou Sobotu či denné dažde počas tohto týždňa. Nebude tomu inak ani dnes, 28. júna, kedy Slovenský meteorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu prvého stupňa pred búrkami s krúpami pre celý región Gemer-Malohont.

Podľa SHMÚ sa ojedinele očakáva výskyt búrok s krúpami, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. S búrkami môžu byť spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 - 40 mm. „Pri spomínaných búrkach je možný výrazný, prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov, podjazdov),“ avizujú meteorológovia.

Búrky môžu byť sprevádzané aj silným vetrom, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 18 - 20 m/s (65 - 70 km/h). Pred ním odborníci varujú aj v sobotu, 30. júna. „Táto rýchlosť predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity,“ informuje SHMÚ.

Intenzita búrok ako aj rýchlosť vetra je podľa meteorológov je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu.

Zdroj: Rimava.sk (Spracované podľa SHMÚ)


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross