No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Meteorológovia varujú, záhradkári pozor na prízemné mrazy

Hoci traja zamrznutí - Pankrác, Servác, Bonifác – sú v kalendári až koncom tohto týždňa, meteorológovia varujú pred prízemnými mrazmi, ktoré nás čakajú najbližšie noci. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu pred týmto prírodným javom aj pre okres Rimavská Sobota, Lučenec, Poltár, Revúca či Veľký Krtíš, kde teplota vzduchu môže klesnúť až na -7 stupňov Celzia

Vo výške 5 centimetrov nad povrchom sa podľa SHMÚ na mnohých miestach očakáva dosiahnutie minimálnej teploty vzduchu -2 až -7 stupňov Celzia, pričom aj vo výške 2 metre nad povrchom sa ojedinele očakáva mráz -1 až -5 stupňov. „Takýto mráz predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre rastliny,“ avizuje SHMÚ.

Podľa ovocinára Jána Vigodu, ktorý Rimava.sk informoval počas uplynulých, aprílových prízemných mrazov, jedným zo spôsobov ako uchrániť rastliny pred týmto prírodným javom je rosenie. „Tým sa na listoch vytvorí akoby hmla, ktorá zamrzne, vytvorí akúsi izolačnú vrstvu a tá by mala zabrániť zníženiu teploty na kvetinách,“ priblížil Vigoda, podľa ktorého v prípade stromov je dobré vystrihať trávnik úplne na krátko a dôkladne ho zavlažiť.

Výstraha pred prízemnými mrazmi je vydaná až do štvrtka rána, 11. mája, kedy sa vo výške 5 centimetrov nad povrchom ojedinele očakáva dosiahnutie minimálnej teploty vzduchu 0 až 2 stupne Celzia.

Zdroj: Rimava.sk (Spracované podľa SHMÚ)


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross