No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Minister pôdohospodárstva navštívil Gemerprodukt OVD. Diskutovali aj o kolónii havranov

Zdroj: Rimava.sk

RIMAVSKÁ SOBOTA – Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč, navštívil družstvo Gemerprodukt OVD. František Tóth, predseda družstva a riaditeľ pre výrobu, pokusníctvo, výskum a poradenskú činnosť, nám poskytol podrobnosti o tejto návšteve a prebiehajúcom rozhovore s ministrom.

"Minister neprišiel, aby nám niečo sľúbil," povedal František Tóth. "Po výjazdovom zasadnutí vlády pán minister navštívil Strednú odbornú školu technickú a agropotravinársku v R. Sobote a následne zavítal aj do nášho družstva Gemerprodukt, kde sme mu krátkym filmom ukázali náš podnik - čo robíme, kde hospodárime, čo pestujeme, čo robíme v rámci výskumu a následne sme sa začali baviť o legislatívnych rozporoch, ktoré sú v nariadení a usmernení vlády."

Článok pokračuje pod reklamou


Medzi hlavné témy diskusie patrili bezpilotné aplikácie. Družstvo Gemerprodukt ako prvé na Slovensku dostalo povolenie na biologické skúšky s dronom. "Začíname s takýmto výskumom, hlavne u insekticídov. Budeme v kukurici skúšať kukuričnú vijačku ako prvého škodcu," vysvetlil predseda.

Dôležitou témou boli škody spôsobené obrovskou kolóniou havranov, ktoré sídlia v Rimavskej Sobote. „Kukuricu sme museli v tomto roku dvakrát zasiať, ani na druhýkrát riadne nevzišla, lebo je to všetko vyzobané, a aj cukrová repa – už je rizikové tu niečo pestovať,“ dodal.

„My sme nadhodili otázku, čo sa s tým dá robiť, pretože tieto konkrétne havrany sú chránené na Slovensku. Budeme dávať podnet aj na Ministerstvo pôdohospodárstva, aj na Ministerstvo životného prostredia, aby sa kolónia mohla regulovať – je to druhá najväčšia kolónia na Slovensku.“

Návšteva pokračovala prehliadkou výrobnej haly, kde sa vyrábajú stopercentné ovocné šťavy, nového zážitkového a starého vinárstva.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross