No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Minister v tichosti vyhláškou obmedzil ženám prístup k bezplatnej interrupcii

16. februára 2021 | |  | 
Minister zdravotníctva Marek Krajčí. Zdroj: MZ SR

Keďže minister zdravotníctva Marek Krajčí zmenil zákon vyhláškou, nerokovala o ňom vláda a nemusel prejsť ani parlamentom. Od marca zo zákona vypadne vek nad 40 rokov ako rizikový faktor, umelé prerušenie tehotenstva z tohto dôvodu už nebude uhrádzané zdravotnou poisťovňou.

Zdvihla sa vlna kritiky

Na svojej sociálnej sieti na to upozornila Simona Petrík z mimoparlamentnej strany Spolu. Podľa vyhlášky doteraz platilo, že ak žena otehotnie po 40. narodeninách, má nárok na umelé prerušenie tehotenstva zo zdravotných dôvodov, a teda aj na uhradenie zákroku zdravotnou poisťovňou. Od 1. marca sa vyšší vek nebude uvádzať ako rizikový faktor.

Článok pokračuje pod reklamou



„Veľmi nenápadne tak minister Krajčí de facto týmto ženám spoplatnil interrupcie a ešte argumentuje tým, že ,je v jeho záujme zrušiť diskrimináciu žien na základe veku,´“ vyjadrila sa ďalej Simona Petrík, podľa ktorej sa týmto diskriminácia naopak prehlbuje.

Ku kritike sa pridala aj poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková. „Pán minister by sa konečne mal prestať venovať vnucovaniu svojho náboženského presvedčenia celému Slovensku a začať sa venovať riešeniu problémov s Covidom,“ komentovala krok ministra na svojej sociálnej sieti.

Podľa vyjadrení mimoparlamentnej strany Progresívne Slovensko zmena zasiahne najmä ženy z nízkopríjmových skupín. „Budú mať problém nájsť financie na interrupciu. Lebo už napríklad majú niekoľko detí, o ktoré sa s vypätím síl starajú. Alebo žijú s násilným partnerom, ktorý im asi len tak ľahko nedovolí minúť pár stoviek na interrupciu,“ uviedla strana na svojej sociálnej sieti. Cena za zákrok sa pohybuje medzi 300 až 500 eurami. Podľa strany by malo ministerstvo sprístupniť bezplatnú interrupciu aspoň ženám v hmotnej núdzi. „A to bez ohľadu na vek,“ dodala strana.

Ministerstvo argumentuje pokrokom medicíny

Podľa ministerstva zdravotníctva pochádza pôvodná vyhláška z 80. rokov a prenatálna medicína odvtedy pokročila. Ako ďalej uviedli, z dlhodobého sledovania im vyplynulo, že vek rodičiek je vyšší a ich tehotenstvo je napriek tomu bezproblémové.

Zmenu vyhlášky privítala aj poslankyňa Anna Záborská z Kresťanskej únie. „Treba povedať, že v žiadnom prípade nejde o obmedzovanie niekoho práv. Všetky ženy, ak chcú, môžu aj naďalej podstúpiť umelé ukončenie tehotenstva bez ohľadu na svoj vek,“ vyjadrila sa poslankyňa, ktorá už v parlamente niekoľkokrát presadzovala zmeny zákonov týkajúcich sa interrupcií.

Súhlasí s tvrdením, že medicína sa za posledné desaťročia posunula výrazne dopredu a štyridsiatničky zvládajú tehotenstvo i materstvo dobre. Preto podľa nej nie je medicínsky dôvod na to, aby bolo umelé prerušenie tehotenstva preplácané zo zdravotného poistenia.

Počet interrupcií medziročne klesá

„Umelé prerušenia tehotenstva žien každým rokom klesajú. Počet UPT sa medziročne znížil o 200 potratov z 6 024 roku 2018 na 5 824 roku 2019. V porovnaní s rokom 2009 ich počet klesol 1,7-násobne o 4 146 potratov a oproti roku 1997 až 3,6-násobne,“ uviedlo Národné centrum zdravotníckych informácií.

„Podľa územia zdravotníckeho zariadenia bolo najviac UPT vykonaných v Nitrianskom kraji (35,7 %), nasledoval Banskobystrický (13,2 %), Košický (11,9 %) a Bratislavský kraj (11,4 %), najmenej umelých potratov bolo v Žilinskom kraji (5,3 %),“ informovalo ďalej NCZI v správe z roku 2019 s tým, že interrupcie boli naďalej najčastejšie vykonané u slobodných žien (54,6 %) a u žien so stredným vzdelaním s maturitou (35,3 %).

Zdroj: Rimava.sk, NCZI


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross