No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Ministerstvo chce reformu zdravotníctva. Podľa niektorých názorov môže prísť k okliešteniu zdravotnej starostlivosti v nemocnici R. Sobota

RIMAVSKÁ SOBOTA - Ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s vládou SR chce pripraviť novú reformu zdravotníctva. Má sa dotknúť aj nemocnice Svet zdravia v Rimavskej Sobote, kde môže dôjsť k okliešteniu zdravotnej starostlivosti. Upozornili na to predstavitelia maďarských strán a samosprávy na dnešnej (26. 8.) tlačovej konferencii priamo pri nemocnici.

"Momentálna situácia je taká, že nemocnica má 382 lôžok a všetky základné oddelenia. Je to nemocnica stredného kalibru s veľmi veľkým regiónom. Nejde len o obhospodarovanie Rimavskosobotského okresu, ale aj okolia Tornale skoro až po Jelšavu a veľkú časť Poltárskeho okresu," povedal na úvod konferencie lekár a poslanec zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Peter Juhász s tým, že ročne sa na lôžkach vystrieda okolo 15-tisíc ľudí a vykoná sa 3 500 operácii.

Článok pokračuje pod reklamou


Ako ďalej doplnil, na Slovensku chýba približne 30 percent zdravotníckeho personálu, čo môže byť dôvod, prečo chcú nemocnice zatvárať. "Zrejme tá predstava vznikla z toho, že keď chýba 30 percent personálu, zatvorme 30 percent nemocníc a zbytok personálu sa rozdelí do ostatných nemocníc. Možno to v Bratislave funguje, ale v regiónoch ako je Rimavská Sobota, kde všetko je ďaleko, to určite nefunguje," doplnil Juhász.

Podľa jeho slov, reforma počíta s piatimi kategóriami nemocníc a tú rimavskosobotskú plánujú dať do tej najnižšej. "To znamená, že v tejto nemocnici zo všetkých oddelení by zanikla kompletná zdravotná starostlivosť a ostalo by tu doliečovacie oddelenie, urgent a ambulantná sféra. To znamená, že chirurgické či gynekologické zákroky a pôrod by sa stali minulosťou," vysvetlil.

Ako v závere povedal, nemocnica je jedným z najväčších zamestnávateľov v regióne. Pracuje v nej viac ako 400 ľudí. "Neďaleko Rimavskej Soboty vzniká priemyselný park, ktorý má zamestnať okolo 400 ľudí. Má to byť drevovýroba. Preto sa pýtam, kto bude ošetrovať prípadné úrazy," uzavrel Juhász s tým, že Penta ako prevádzkovateľ nemocnice má naďalej záujem investovať približne 14 miliónov eur do nedokoncčeného B-pavilónu.

Na tlačovej konferencii vystúpil aj primátor Jozef Šimko, ktorý povedal, že táto konferencia je ako protest. "Budeme protestovať všetci občania Rimavskej Soboty a okolia, aby sa táto reforma neuskutočnila. Mrzí ma, že niektoré politické strany podporujú túto reformu," povedal Šimko s tým, že bude robiť všetko preto, aby táto reforma v parlamente neprešla.

V súvislosti s avizovanou reformou je spustená aj petícia. Vo formáte PDF je k dispozícii na stiahnutie hárok na tomto odkaze.


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross