No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Minuloročné sucho poľnohospodárom neprialo, R. Sobota patrí medzi najpostihnutejšie okresy

Hoci milovníci tepla sa v roku 2018 mohli tešiť z letného počasia, hlavy v smútku však mali poľnohospodári. Potvrdzuje to aj Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), podľa ktorého uplynulý rok bol mimoriadne suchý. Čo sa odzrkadlilo aj na menšej úrode.Podľa SHMÚ sa sucho začalo prejavovať hneď od začiatku uplynulého roka. Dôvodom bola aj veľmi tenká vrstva snehu. Prvé výraznejšie známky sucha sa začali prejavovať v apríli, kedy prišlo výrazné oteplenie. Sucho sa však prehlbovalo aj počas nasledujúcich mesiacov.

Výnimkou nebolo ani leto, kedy poľnohospodárov čakala žatva. Ako počas letnej žatvy povedal pre Rimava.sk František Tóth, predseda Gemerskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory a zároveň predseda družstva Gemerprodukt Valice, v apríli napadlo 22 milimetrov zrážok, z toho na začiatku mesiaca 14 milimetrov a v máji to bolo len 21 milimetrov. „Je to veľmi málo. Za deň spadli 2-3 milimetre a to sa aj rýchlo odparilo,“ podotkol.

Slabšia úroda dôsledkom sucha sa prejavila aj v prípade niektorých druhov ovocia. Ako Tóth spomenul, z dôvodu sucha spadlo v roku 2018 na zem veľa jadrovín. Podľa jeho slov sa to však prejavilo v kvalite ovocia, kedy plody boli krajšie. Ako v júli 2018 uviedol, bude dostatok hrušiek, sliviek, čerešní a podobne. Jeho predpovede sa aj naplnili, záhradkári hlásili dostatočné množstvo úrody ovocia. Napriek tomu podľa SHMÚ okres Rimavská Sobota patrí k okresom s najvyššie odhadovanou stratou výnosov. Ako však avizujú meteorológovia, dopady boli hlásené z vybraných katastrov, preto neodrážajú stav v celom okrese. „Vplyv na plodiny mali výrazné lokálne rozdiely vznikajúce aj v dôsledku výskytu búrok,“ uvádza SHMÚ.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross