No active "ca-sidebar-197687" sidebar

KRÁTKE SPRÁVY: Medzinárodná súťaž v jude Grand Prix Rimavská Sobota 2022 sa vráti do mesta, zažiť môžete aj noc v múzeách a galériách

13. mája 2022 |  | 

Chcete sa rýchlo dozvedieť, čo sa deje v našich regiónoch? V dnešných Krátkych správach nájdete opäť niekoľko informácií z diania v nich.

RIMAVSKÁ SOBOTA - Mestská galéria v Rimavskej Sobote vás pozýva na podujatie Noc v galérii, ktoré sa uskutoční 14. mája v priestoroch galérie od 16-tej hodiny.

Majú pre vás pripravený nasledovná program:
• Od 16:00 do 18:00 hod. - komentovaná prehliadka výstavy Marek Jarotta, Núdzový stav s autorom a kurátormi výstavy Luciou Jarotta a Štefanom Balázsom.
• Od 18:00 do 21:00 hod. - prezentácie publikácií vydaných Mestskou galériou v Rimavskej Sobote: monografia Maria Bartuszová, monografický katalóg Štefan Balázs a Zborník textov o výstavách MG RS.

Viac informácií nájdete v našom kalendári podujatí.

RIMAVSKÁ SOBOTA/LUČENEC - Rovnako 14. mája sa v Gemersko-malohontskom múzeu (GMM) v Rimavskej Sobote uskutoční Noc múzeí. Toto podujatie bude venované 140. výročiu založenia múzea a od 18-tej hodiny až do neskorej noci budú brány múzea otvorené.

Na návštevníkov bude čakať bohatý program zameraný na remeslá v regióne Gemer-Malohont. "Najdominantnejším remeslom bolo kedysi hrnčiarstvo, ktoré budú reprezentovať dve hrnčiarky, ďalej svoju zručnosť predvedie kováčka a výrobca kyjatických hračiek," uviedla Elena Lindisová kultúrno-výchovná referentka, lektorka a múzejná pedagogička z GMM.

Témou 18. ročníka Noci múzeí je hlina a s ňou úzko spojené hrnčiarske remeslo. Priaznivci hrnčiarstva  si budú môcť vypočuť zaujímavosti z tejto oblasti na besede s riaditeľkou múzea a etnologičkou Oľgou Bodorovou, ktorá v posednom roku uviedla do života dve publikácie s touto témou. K dispozícii bude aj konský záprah a kočom, na ktorom sa môžu záujemci previezť nočnými ulicami mesta.

Celý program podujatia nájdete v našom kalendári podujatí. Noc v múzeu môžete zažiť aj v Lučenci, viac o podujatí si prečítate na tomto odkaze, program si pre návštevníkov pripravili aj vo Fiľakove.

Článok pokračuje pod reklamou


RIMAVSKÁ SOBOTA - Grand Prix Rimavská Sobota 2022 už túto sobotu 14. mája ovládne miestny zimný štadión. Po dlhšej covidovej prestávke sa na tatami postavia džudisti žiackych kategórií U11, U13 a U15.

TISOVEC - Mesto Tisovec hlasovaním získalo detské ihrisko Žihadielko. Avšak kvôli pandémii nebolo možné, aby bolo aj slávnostne pokrstené. Táto udalosť je naplánovaná na 28. mája, kedy symbolicky ihrisko pokrstí primátorka mesta Irena Milecová a zástupca spoločnosti Lidl. V tento deň na ulici Daxnerova budú na deti čakať sprievodné akcie od 11-tej do 17-tej hodiny.

HNÚŠŤA - Rovnaké podujatie ako v Tisovci je naplánované aj v meste Hnúšťa. Primátor mesta Roman Lebeda so zástupcom spoločnosti Lidl pokrstia ihrisko Žihadielko 27. mája. Na malých aj veľkých návštevníkov bude čakať včielka Maja, dobrá zábava, niekoľko hier a aj zaujímavé odmeny. Podujatie bude trvať od 11:00 do 17:00 hod na ulici Klokočova.

LUČENEC - Projekt vybudovania multifunkčnej voľnočasovej haly v Lučenci sa posunul. Poslanci a poslankyne v máji k tejto téme schválili viacero krokov. Zastupiteľstvo rozhodlo o zvýšení príjmovej časti rozpočtu o 78-tisíc eur, ktoré by mali pokryť projektovú dokumentáciu, a aj o predložení žiadosti na poskytnutie dotácie z ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie.

O plánoch lučenskej radnice na vybudovanie multifunkčnej voľnočasovej haly informoval náš partnerský web Novohradské.sk.

FIĽAKOVO – Rímskokatolícky kostol Nanebovzatia Panny Márie vo Fiľakove a ani Evanjelický kostol augsburského vyznania v Rimavskom Brezove nezískali titul Kultúrna pamiatka roka – Fénix. Pätnásty ročník prestížnej súťaže vyhodnotili v sobotu (7. 5.) na slávnostnom galavečere.

Titul Kultúrna pamiatka roka – Fénix za obnovu/reštaurovanie objektu alebo jeho ucelenej časti si odniesli Kostol sv. Jána Krstiteľa v Modre a meštiansky dom v opevnení Martineum v Bratislave.

Laureátom ceny za výnimočný počin záchrany národnej kultúrnej pamiatky sa stala hospodárska budova na hrade Uhrovec.

Kostol Nanebovzatia Panny Márie vo Fiľakove. Foto: MsÚ Fiľakovo/Marian Mesiarik

REVÚCA - Mestské kultúrne stredisko Revúca vás pozýva 2. júna na podujatie, ktoré je súčasťou Mesta kultúry Revúca 2022. Od 18-tej do 20-tej hodiny si v Múzeu Prvého slovenského gymnázia pre vás pripravili predstavenie prvej monografie najvýznamnejšej slovenskej sochárky Marie Bartuszovej (1936 - 1996), ktorá v roku 2022 vystavuje v Tate Modern v Spojenom kráľovstve a na Benátskom Bienále.

TISOVEC - Slovenský rybársky zväz, miestna organizácia Tisovec, mesto Tisovec a Správa Národného parku Muránska planina, sídlo Revúca pozýva rybárov, ochranárov a ostatných záujemcov na brigádu za účelom vyčistenia rieky Rimava. Brigáda je naplánovaná na 14. mája. Zraz účastníkov brigády je pri Tisovskom rybníku od 8:00 do 8:30 hod.

"Vrecia na odpad budú zabezpečené podľa druhu odpadu. Doporučená vhodná obuv - gumové čižmy a rukavice. Vyzbieraný odpad sa bude priebežne zvážať na rybník, kde bude pretriedený. Pre účastníkov bude zabezpečené občerstvenie," uviedlo mesto Tisovec na svojom webe.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross