No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Krátke správy: Rim. Sobota vstúpila do OOCR Gemer, kraj spustil nové call centrum a Lučenec pre občanov zaviedol nový smart prvok

5. mája 2022 |  | 

Chcete sa rýchlo dozvedieť, čo sa deje v regióne? Pripravili sme si pre vás prehľad Krátkych správ z aktuálneho diania.

LUČENEC - Snem strany Za ľudí schválil kandidatúru Alexandry Pivkovej v jesenných komunálnych voľbách na post primátorky Lučenca. Na tlačovej konferencii to v sobotu (30. 4.) oznámila predsedníčka strany Veronika Remišová.

Alexandra Pivková je primátorkou Lučenca od roku 2010. V lete roku 2019 vstúpila do strany Za ľudí, ktorú v súčasnosti zastupuje ako poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky. Kandidatúru v jesenných komunálnych voľbách zatiaľ oficiálne neoznámila.

Článok pokračuje pod reklamou


MURÁNSKA PLANINA - Pri príležitosti Dňa Zeme bolo pod záštitou Národného parku Muránska planina zorganizovaných niekoľko podujatí zameraných na čistenie rieky Muránka a jej prítokov. Dobrovoľníci sa mohli zapojiť v mestách Revúca, Jelšava a v obciach Muráň a Meliata.

Do čistenia riek Muránka, Zdychavka, lokality Za Laca a ekocestičky sa v Revúcej zapojilo spolu 126 ľudí. Po boku pracovníkov Správy NP Muránska planina a MsÚ Revúca pracovalo 94 žiakov a študentov a 12 pedagógov takmer zo všetkých miestnych základných a stredných škôl. "Spoločne sa nám podarilo z riek i lokalít, ktoré majú slúžiť miestnym ľuďom na oddych a vzdelávanie, vyzbierať 151 vriec odpadu, pneumatík a ďalšieho nadrozmerného odpadu," uviedla na oficiálnom webe Jana Šmídtová zo Správy NP Muránska planina. Dobrovoľníci dokopy vyzbierali približne 2 590 kilogramov odpadu. 

V Muráni sa do čistenia rieky Muránka zapojilo takmer 80 dobrovoľníkov, ktorým sa podarilo vyzbierať viac ako 50 vriec odpadu. Najkrajšiu časť rieky Muránka čistilo viac ako 40 dobrovoľníkov v obci Meliata, ktorým sa podarilo vyzbierať približne 60 vriec odpadu. "Nepodarilo sa ani zďaleka vyzbierať všetko odpad, no my sa nevzdávame a veríme, že raz aj v našej spoločnosti budú prevažovať ľudia ohľaduplní k životnému prostrediu," napísala Šmídtová

RIMAVSKÉ ZALUŽANY - Občianske združenie Rodon Klenovec, Lesy Slovenskej republiky, Odštepný závod Rimavská Sobota, Lesná správa Klenovec, obec Klenovec a obec Rimavské Zalužany oznamujú všetkým, že plánujú zabezpečiť zhotovenie drevenej sochy Jánošíka, ktorá bude umiestnená na Jánošíkovej skale na Klenovskom Vepri.

Obec Rimavské Zalužany vyhlásila dobrovoľnú verejnú zbierku na dofinancovanie tejto drevenej sochy. Na zbierku môžete finančnými prostriedkami prispieť aj vy na číslo účtu: SK30 5600 0000 0020 0345 2001 s variabilným symbolom 2021 alebo aj osobne na obecnom úrade v Rimavských Zalužanoch.

Zbierka na dreveného Jánošíka trvá do 31. mája.

POLTÁR - Tento týždeň mesto žije kultúrou. V utorok (3. mája) sa predstavili deti zo Základnej umeleckej školy na Jarnom koncerte v kultúrnom dome. Na konci pracovného týždňa (6. mája) je pripravený program ku Dňu matiek, na ktorom sa predstavia žiaci zo Základnej školy Školskej.

V nedeľu (8. mája) pripravilo mesto kultúrne podujatie v podaní detí z MŠ Kanadská, MŠ Sklárska a DFS Kukučky pre všetky mamičky o 16-tej hodine v Kultúrnom dome v Poltári. Hedlajnerom tohto podujatia bude Karel Gott revival z Moravy a súčasťou bude aj rodák z Poltára Marcel Páleš s básňami.

"Materstvo je najsilenejšie puto, ktoré kedy bolo. Spája členov rodiny, členov komunity. Láska matky formuje osobnosť každého z nás. Vďaka mamám a starým mamám je spoločnosť súdržnejšia, komunita silnejšia. A aj naše mesto Poltár krajšie," povedala primátorka mesta Martina Brisudová.

LUČENEC - Samospráva Lučenca pripravila v oblasti odpadového hospodárstva nové smart prvky. Konkrétne ide o aplikáciu, ktorá obyvateľom mesta pripomenie, kedy sa odváža odpad. Lučenčanom stačí stiahnuť si z Google Play aplikáciu Lučenec a pomocou modulu modulu „Nastavenia“ môžu označiť oblasti, z ktorých chcú prijímať notifikácie.

O novom prírastku vo svete smart aplikácií informoval náš partnerský web Novohradske.sk.

RIMAVSKÁ SOBOTA - Zuzana Bokorová, vedúca Poradne zdravia a výchovy k zdraviu (PZaVkZ) z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Rimavskej Sobote, upozorňuje na sezónu kliešťov, ktorá zvyčajne trvá približne od marca do októbra.

Miernejšie zimy, ktoré sa čoraz častejšie stávajú pravidelnými, zapríčiňujú, že kliešte už nie sú len sezónnou hrozbou, ale na tele si ho môžete nájsť už aj počas zimných mesiacov.

Článok pokračuje pod reklamou


LUČENEC - Na cyklotrase Lučenec - Halič pribudla nová atrakcia - maľba vlaku vychádzajúceho z tunela. Cyklisti si ju môžu pozrieť z druhej strany niekdajšieho železničného mosta blízko bývalých skladov CBA. Na novinky upozornilo mesto na Facebooku s tým, že sa uchádza o finančný príspevok na zatraktívnenie miesta.

"Predkladaný projekt rieši technické požiadavky pre umiestnenie a vybavenie samotného stanovišťa. Samotné odpočívadlo pozostáva z upravenej spevnenej plochy, ďalej z objektu dreveného prístrešku so sedením a stolom, z kovového stojanu na bicykel, fotopanelu či smetného koša. Ďalej odpočívadlo bude vybavené aj poznávacou cestičkou po bývalej železničnej trati – vŕšku. Plánované je aj osadenie dreveného vláčika, prístreška a informačnej tabule," prezradila samospráva.

Viac si môžete prečítať na portáli Novohradské.sk na tomto odkaze.

RIMAVSKÁ SOBOTA - Mestskí poslanci na uplynulom zasadnutí mestského zastupiteľstva schválili vstup Rimavskej Soboty do Oblastnej organizácie cestovného ruchu Gemer (OOCR Gemer). Ide o organizáciu, ktorá združuje mestá, obce a podnikateľov v oblasti cestovného ruchu regiónu Gemer-Malohont. Ich cieľom je rozvíjať cestovný ruch, atraktívne prezentovať zaujímavé miesta regiónu a prilákať viac turistov. Organizácia má v súčasnosti 26 členov.

BBSK - Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) v utorok 3. mája spustil nové call centrum. Služba má slúžiť utečencom a utečenkám z Ukrajiny i jednotlivom, inštitúciám a samosprávam, ktoré im podávajú pomocnú ruku.

Vicežupan Ondrej Lunter spresnil, že call centrum poskytne odpovede na otázky v oblastiach štatútu dočasného útočiska, ubytovania, humanitárnej pomoci a vzdelávania. Pre osoby a inštitúcie, ktoré pomáhajú alebo by radi pomohli, to bude poradenstvo v oblastiach Lex Ukrajina, možnosti pomoci a poradenstvo pre mestá a obce.

Call centrum bude k dispozícii v pracovných dňoch od 8:00 do 18:00 na telefónnom čísle 0800 221 041. Webstránka je dostupná na linku  www.bbsk.sk/vitajte alebo v anglickej verzii na www.bbsk.sk/welcome.

Viac si prečítate na našom partnerskom webe Novohradské.sk.

Foto: BBSK

FIĽAKOVOPo dlhšej súťažnej prestávke svoje schopnosti preverili aj siláci z ŠK Powerlifting FTC Fiľakovo. Žlto-modrí sa cez víkend (30. 4. a 1. 5.) vybrali do Trnavy a Nitry, kde sa konali dva republikové šampionáty.

Šiesti Fiľakovčania vedení trénerom Františkom Sajkom súťažili v tlaku na lavičke a mŕtvom ťahu. O medailu pre FTC sa postarala Vivien Jackuliaková, ktorá vo svoje váhovke obsadila tretie miesto. Dorastenec Miroslav Berky vyhral a vytvoril národný rekord, v absolútnom poradí získal striebro.

Prvenstvo si vytlačil Krisztián Deme a v debute sa blysol aj Dávid Horváth, ktorý v mŕtvom ťahu obsadil striebornú pozíciu. Zahanbiť sa nedali ani skúsený Ondrej Oláh, ktorý bral zlato, a tréner František Sajko, ktorému na krk zavesili dve striebra.

Foto: Archív F. Sajka

NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross