No active "ca-sidebar-197687" sidebar

KRÁTKE SPRÁVY: V Lučenci stavajú nové parkovisko, R. Sobota zriadila účet na pomoc Ukrajine, kostol z regiónu môže byť pamiatkou roka

23. marca 2022 |  | 

V dnešných krátkych správach nájdete opäť niekoľko tém z našich regiónov.

RIMAVSKÁ SOBOTA - Základná škola Pavla Dobšinského v Rimavskej Sobote, ktorá sa zapojila do programu „Vy rozhodujete, my pomáhame“, spoločnosti TESCO, bola úspešná s projektom "Knižnica ako pokladnica múdrosti".

"Stalo sa tak vďaka vášmu neúnavnému vhadzovaniu žetónov v obchode Tesco v Rimavskej Sobote. Podporili ste tak dobrú vec, z ktorej budú mať najväčšiu radosť vaše – naše deti! Naše poďakovanie patrí všetkým, ktorí vložili žetón za svoj nákup v Tescu a podporili projekt Základnej školy Pavla Dobšinského v Rimavskej Sobote," uviedla škola na sociálnej sieti.

Článok pokračuje pod reklamou


RIMAVSKÉ BREZOVO - Evanjelický kostol augsburského vyznania v Rimavskom Brezove sa uchádza o titul Kultúrna pamiatka roka – Fénix. Vyhlasovateľom súťaže je Ministerstvo kultúry SR. Svoje slovo bude mať okrem odbornej poroty aj verejnosť, ktorá môže svojím hlasovaním rozhodnúť o tom, ktorá pamiatka získa cenu Kultúrna pamiatka roka – Cena Nadácie SPP.


Prečítajte si tiež: Vzácny gotický kostol sa uchádza o prestížny titul, pomôžte mu v hlasovaní


Súťažiaci môže hlasovať maximálne jeden krát za 24 hodín z jednej mailovej adresy. Súťažiť sa začalo 14. marca a hlasovať môžete do polnoci 18. apríla. Ako hlasovať, zistíte na tomto odkaze.

RIMAVSKÁ SOBOTA - V súvislosti s prebiehajúcim konfliktom na Ukrajine a príchodom utečencov aj do R. Soboty zriadila samospráva, ktorá o tom informovala na svojom webe, transparentný účet, na ktorý môžu občania, podnikatelia a inštitúcie posielať svoje príspevky.

Transparentný účet je k dispozícii na tejto adrese pod názvom Rimavská Sobota pre Ukrajinu. Prikladáme vám aj číslo účtu: SK14 0900 0000 0003 8146 4764.

FIĽAKOVO - Zástupcom okresu Lučenec v boji o titul Kultúrna pamiatka roka – Fénix je barokový rímskokatolícky kostol vo Fiľakove zasvätený Nanebovzatiu Panny Márie. Historicky dopĺňa dejiny hradu a mesta, ktoré bolo sužované nájazdmi Tatárov, Turkov, kuruckými povstaniami a vojnovými obdobiami. Františkánsky kostol s kláštorom pochádza zo začiatku 16. storočia. Viac si o ňom prečítate na tomto odkaze. Hlasovať môžete tu.

LUČENEC - Mesto Lučenec začalo stavebné práce v lokalite štvrte Adyho. Neďaleko synagógy tak vznikne nové parkovisko a v rámci projektu sa tiež zrekonštruujú okolité spevnené plochy. Ako mesto uviedlo na sociálnej sieti, dovedna pribudne 33 kolmých parkovacích miest.

Radnica na projekt použije 123-tisíc eur z vlastných zdrojov. Stavebné práce sa začali v utorok 15. marca a ich ukončenie je odhadované na koniec júla. Konečný termín však môže ovplyvniť počasie. Informoval o tom náš partnerský web Novohradske.sk.

Zdroj: FB Mesto Lučenec

SLOVENSKO - Informácie o zápisoch do materských alebo základných škôl už môžete nájsť na webových sídlach svojich samospráv alebo na stránkach vzdelávacích inštitúcií, do ktorých chcete zapísať svoje dieťa.

Zápis do základnej školy trvá v termíne od 1. do 30. apríla a prihlasovanie do materských škôl sa uskutočňuje v termíne od 30. apríla do 31. mája, kedy nadväzuje na zápis detí do prvého ročníka základných škôl. Informácie, akým spôsobom môžete svoje dieťa zapísať do MŠ alebo ZŠ, nájdete na príslušných weboch inštitúcií, ktoré si zvolíte.

KLENOVEC - Gemersko - malohontské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote - kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja, Obec Klenovec a občianske združenie RODON Klenovec vás pozývajú na Jarmok tradičných remesiel v rámci 43. ročníka Gemersko – malohontských folklórnych slávností - Klenovská rontourka, ktoré sa uskutočnia 24. a 25. júna.


Prečítajte si tiež: Spoznali sme dátum Klenovskej Rontouky


Záujemcovia, ktorí chcú prezentovať majstrovstvo a tradičné ľudové remeslá, môžu svoje prihlášky posielať najneskôr do 10. mája na adresu: ODON Klenovec, SNP 61/10, 980 55 Klenovec alebo na e-mailovú adresu: [email protected]. Informácie uverejnila obec na svojom oficiálnom webe, kde nájdete v prílohách aj prihlášku a bližšie informácie o Jarmoku tradičných remesiel.

RIMAVSKÁ SOBOTA - Slovenský Červený kríž (SČK), územný spolok Rimavská Sobota dostal auto s plošinou na prepravu osôb s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP). Informoval o tom SČK, územný spolok R. Sobota na svojom oficiálnom webe.

"Aj v minulom roku so spoločnosťou Kaufland sa pokračovalo v spolupráci, ktorá pomohla Slovenskému Červenému krížu rozširovať svoje terénne sociálne služby, aby sme sa dostali ešte bližšie k ľuďom, ktorí potrebujú pomoc," uviedli.

Služba je určená seniorom nad 62 rokov, osobám ŤZP a ich sprievodcom, rodičom s maloletými deťmi a občanom s nepriaznivým zdravotným stavom. Kde a načo je možné službu využiť aj spolu s cenníkom nájdete na ich oficiálnom webom sídle. "Službu môžeme realizovať i vďaka finančnej podpory mesta Rimavská Sobota," dodali.

RIMAVSKÁ SOBOTA - V sobotu 26. marca od 20:30 do 21:30 hod. si svet opäť pripomenie Hodinu Zeme, súčasťou bude aj samospráva. Zhasnutím svetla na 60 minút vytvára symboliku spoločnej zodpovednosti za budúcnosť našej planéty a vyzýva ľudí, aby si uvedomili, že k zlepšeniu môže prispieť každý z nás.

Mesto Rimavská Sobota sa zapojí do kampane zhasnutím 111 svetelných bodov verejného osvetlenia na Ul. L. Svobodu – 39 svetelných bodov, v lokalite Kurinec – stará časť 38 svetelných bodov a Včelinec – 34 svetelných bodov. "Aj vy, obyvatelia R. Soboty, sa do kampane môžete zapojiť, stačí, keď symbolicky vypnete na 60 minút osvetlenie vo svojom byte, kancelárii či inom zariadení a pridáte sa k miliarde ľudí na celom svete," uviedla na svojom webe samospráva.

FIĽAKOVO - Hradné múzeum vo Fiľakove otvára ďalšiu putovnú výstavu Svetového združenia maďarských fotografov v galérii Mestského vlastivedného múzea. Výstava pozostáva zo záberov v poradí už 21. ročníka fotografickej súťaže tohto združenia. Najúspešnejšie práce sa na základe hodnotenia odbornej poroty každoročne zaradia do putovnej výstavy a zverejnenia v prezentačnom katalógu.

Vernisáž sa uskutoční 25. marca o 17:00 hodine. Výstavu, ktorá bude sprístupnená do 24. apríla, otvorí Teodor Nagy, podpredseda Svetového združenia maďarských fotografov. Viac o výstave si prečítate tu.

RIMAVSKÁ SOBOTA - V Knižnici Mateja Hrebendu sa 25. marca o 17-tej hodine uskutoční beseda k publikácii Denník storočnej dámy, ktorá je súčasťou projektu Kniha v srdci, srdce v knihe 4. Bol finančne podporený Fondom na podporu umenia.

"Kniha predstavuje súhrn historických divadelných udalostí v meste Rimavská Sobota od začiatku 19. storočia po súčasnosť, o ktorých nám príde porozprávať autor Marian Lacko spolu s odborným konzultantom knihy Ľubomírom Šárikom," uviedla Viera Cirbusová z Knižnice Mateja Hrebendu.

RIMAVSKÁ SOBOTA - Gemersko-malohontské múzeum (GMM) vás pozýva na besedu s Oľgou Bodorovou, riaditeľkou GMM a autorkou knihy Hrnčiarstvo v Šiveticiach. Uskutoční sa 24. apríla o 15:30 hod. v priestoroch múzea.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross