No active "ca-sidebar-197687" sidebar

KRÁTKE SPRÁVY: Zemné práce na R2 Mýtna – Lovinobaňa sú hotové na 90 percent, tím futbalistiek hľadá nové posily, obec za takmer 200-tisíc opraví cesty

4. marca 2022 |  | 

V dnešnom prehľade krátkych správ sme do niekoľkých riadkov zhrnuli zopár zaujímavostí z diania v našich regiónoch.

KONRÁDOVCE - Obec získala finančné prostriedky z Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR na rekonštrukciu miestnych komunikácií v sume viac ako 198-tisíc eur.

Budú využité na rekonštrukciu ulíc Kostolná a Priemyselná a na parkoviská na týchto uliciach. Ako je uvedené v zmluve so spoločnosťou, ktorá bude zodpovedná za rekonštrukciu, dokončená by mala byť do 30. júna tohto roka.

RIMAVSKÁ SOBOTA – V júli minulého roka sme vás informovali o tom, že mesto sa uchádza o dotáciu na revitalizáciu vnútroblokov na Sídlisku Západ. Konkrétne ide o Vnútroblok I Rimavská – L. Svobodu, Vnútroblok II L. Svobodu – Vansovej a Vnútroblok III Česká – Novomeského. Ako odznelo na uplynulom zasadnutí mestského zastupiteľstva, projekt sa pre neúmyselnú chybu mestu vrátil – firma, ktorá v mene mesta posielala žiadosť Ministerstvu investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, ju omylom poslala bez podpisu. Mesto ale podalo odvolanie, ktoré MIRRI SR akceptovalo. Žiadosť je teda opäť v posudzovaní.

Článok pokračuje pod reklamou


MÝTNA - "Zemné práce sú hotové na 90 percent, za sebou máme kompletnú realizáciu preložiek inžinierskych sietí a aktuálne riešime konštrukčné vrstvy vozoviek. Z 13 mostných objektov má 9 mostov dokončenú nosnú konštrukciu," uviedla Eva Žgravčáková, hovorkyňa Národnej diaľničnej spoločnosti, na margo výstavby úseku R2 Mýtna – Lovinobaňa, Tomášovce.

Ako ďalej povedala, na mostných objektoch sa robí montáž mostných záverov, rímsy, schodiská a dochádza k úprave svahov pod mostami. "Na protihlukových stenách je zrealizované zakladanie veľkopriemerových pilót a prebieha montáž oceľových stĺpov. Stavebné práce budú ďalej pokračovať v položení asfaltových vrstiev vozovky a na mostných objektoch sa dokončia monolitické rímsy a izolácia." Úsek rýchlocesty cez Novohrad v dĺžke 13,5 km by mali motoristi využívať na konci tohto roka.

LUČENEC – MŠK Novohrad rozširuje rady dievčenského družstva. Aktuálny šestnásťčlenný káder v lete opustí päť hráčok, ktoré už nemôžu účinkovať v kategórii U15. Klub preto hľadá nové posily.

„Dievčatá by mali mať aspoň nejaký vzťah k športu a pohybu. Nevadí, ak nemajú veľa skúseností s futbalom, všetko sa u nás naučia. Dostanú sa do super kolektívu, ktorý súťaží v druhej lige Stredosloveného futbalového zväzu,“ povedal pre náš partnerský portál Novohradské.sk prezident MŠK Novohrad Miroslav Beran. Viac si prečítate na tomto odkaze.

Foto: Archív M. Berana

TISOVEC - V utorok (1. marca) sa v uliciach Tisovca uskutočnil fašiangový sprievod. "Malé princezné, zvieratká, strašidlá a iné masky so svojimi rodičmi vybrali na veselú cestu mestom. Počas fašiangového sprievodu vychádzali ľudia na svoje okná, aby s úsmevom na tvárach sledovali zvonenie zvoncov na konskom voze, z ktorého sa ozýval spev a harmonika," uviedlo mesto na svojej oficiálnej webovej stránke.

Po ukončení sprievodu sa zúčastnení mohli občerstviť teplým čajom a tradičnými šiškami v spoločenskej sále MsKS. "Následne na to nastala smutná udalosť, kedy sme museli na poslednej ceste odprevadiť našu milovanú Basu. Veríme, že nebude odpočívať dlho a po Veľkej noci sa opäť rozozvučí pri našich spoločných kultúrnych podujatiach," dodalo mesto.

Zdroj: mesto Tisovec

HNÚŠŤA - Fašiangový sprievod sa v rovnaký deň ako v Tisovci zorganizoval aj v meste Hnúšťa. "Ako posledný deň pred popolcovou stredou sme si pripomenuli fašiangové zvyky v Hnúšti spojené s tradičným sprievodom po meste," napísalo mesto na svojom webe.

V sprievodnom programe vedúca DFS Zrkadielko M. Hroncová priblížila detským účastníkom tradíciu pochovávania basy. Vysvetlila, že masky slamienky a slameníka predstavovali symbol plodnosti a nechýbalo ani prestrojenie za cigánku. Ženy sa obliekali za mužov alebo opačne. Oslavy mohli trvať len do polnoci a potom sa pochovávala basa. Tento obrad pripomínal pohreb, všetko však malo žartovný podtón. Pochovanie basy znamenalo pre všetkých koniec tancovačiek.

Zdroj: mesto Hnúšťa

MURÁŇ – Obec Muráň sa uchádza o dotáciu na rekonštrukciu telocvične ZŠ Muráň. Celková suma za opravy je stanovená na niečo cez 150-tisíc eur, pričom financovanie zo strany obce by v prípade úspechu žiadosti bolo vo výške okolo 61-tisíc eur. Zapojenie sa do výzvy schválili miestni poslanci na svojom januárovom zasadnutí.

HNÚŠŤA - Železiarsku a drevársku históriu Maše v meste prezentuje nová turistická informačná tabuľa s údajmi o tejto lokalite. Cieľom osadenia tabule je, aby si všetci mohli pripomenúť už takmer zabudnuté dejiny priemyselnej časti mesta. Hlavná časť tabule sumarizuje históriu spracovania železa a neskôr dreva v Maši v období od 17. storočia zhruba do roku 2005.

Jeden z bočných stĺpcov je venovaný technickej zaujímavosti – umelému kanálu s vodou rieky Rimava, ktorá poháňala jeden z mechanizmov železolejárne. Tabuľa obsahuje tiež ukazovateľ, ktorý turistov nasmeruje k neďalekému zrekonštruovanému historickému kamennému mostu a do Múzea priemyselnej histórie Hnúšte, ktoré samospráva otvorí počas júnových osláv Dní mesta.

Zdroj: mesto Hnúšťa

RIMAVSKÁ SOBOTA - Marec sa už od pradávna spája s knihami. V rámci oslávenia tohto mesiaca a Týždňa slovenských knižníc si Knižnica Mateja Hrebendu v Rimavskej Sobote pripravila v Oddelení literatúry pre deti a mládež spoločné čítanie, a to od 1. do 8. marca.

Oznam uverejnila knižnica na svojej stránke na sociálnej sieti. "Deti rôznych vekových kategórií čakáme s knižkami a rozprávkami, ktoré si spoločne prečítame a porozprávame sa o tom, čo pre nás znamenajú knihy a prečo je dôležité čítať," uviedli.

Zdroj: FB Knižnica M. Hrebendu

ČERENČANY - Obec vám ponúka možnosť bezplatnej služby Smart Info na odoslanie dôležitých informácií a správ z obce priamo na váš e-mail. Oznam uverejnila obec na svojom oficiálnom webe. Registrácia je bezplatná.

Získať môžete oznámenia o výpadkoch elektriny, odpočtu vody, plynu a podobne, pozvánky na pripravovaní udalosti, zmeny otváracích hodín pošty, obchodu, úradu atď., termíny očkovania domácich zvierat a podstatné informácie z obce.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross