No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Regionálne dianie v podobe mixu

-V Rimavskej Sobote pribudla ďalšia elektronabíjacia stanica pre osobné autá. Postavili ju pri Hoteli Zlatý býk. Ako pre Rimava.sk povedala jeho riaditeľka Marcela Csendesová, je to pre verejnosť a slúži to aj pre ich hostí. Podľa jej slov ide o ich súkromnú investíciu, 60 kW silnú stanicu pre elektromobily osadila firma EJOIN a je treťou najsilnejšou v ponuke.

-Od budúceho týždňa budú v Hnúšti robiť testy na koronavírus aj formou kloktania. Podľa vyjadrenia zástupkyne tamojšej nemocnice Ľubomíry Trnavskej, začnú túto možnosť poskytovať verejnosti od pondelka 15. februára. "Ponúkli nám to a rozhodli sme sa to využiť. Je to jeden zo spôsobov, ktorý my robíme," priblížila Trnavská s tým, že je to príjemnejší spôsob, ako bol doposiaľ ten formou výteru z nosa. Vhodný je však aj pre deti. Podľa jej slov pracujú aj na možnosti, aby otestovaným vedeli dávať potvrdenia v anglickom či nemeckom jazyku. V hnúšťanskej nemocnici robia testy šesť dní v týždni.

Článok pokračuje pod reklamou-V januári zomrel starosta obce Nandraž Marian Laciak, dočasne ju vedie jeho zástupca Ján Klimo. V obci z Revúckeho okresu tak budú doplňujúce voľby starostu. Predseda Národnej rady SR Boris Kollár ich vyhlásil na 15. mája, v tom istom termíne sa majú konať voľby aj v iných samosprávach. Termín na podanie kandidátnych listín je do 16. marca.

Poslanci v Tisovci dali zelenú Calmitu

-Tisovské mestské zastupiteľstvo vyhovelo spoločnosti Calmit. Poslanci na svojom tohtotýždňovom rokovaní schválili vydanie súhlasného stanoviska k plánu otvárky, prípravy a dobývania výhradného ložiska v dobývacom priestore Tisovec na roky 2021 až 2041.Podľa dôvodovej správy spoločnosť potrebovala povolenie na výkon banskej činnosti na ďalšie časové obdobie z dôvodu zabezpečenia vstupnej suroviny na výrobu produktov z páleného vápna. Podľa nej momentálne pracuje v Calmite 50 zamestnancov, z čoho je väčšina miestnych obyvateľov. „Bez vstupnej suroviny nebude možné závod ďalej prevádzkovať a tým by následne bola ukončená výroba v závode a zamestnanci prepustení,“ napísal riaditeľ tisovského závodu Calmit Martin Ranostaj v dôvodovej správe k žiadosti o stanovisko mesta. Plán ročnej ťažby predstavuje 400 tisíc ton suroviny.

Tri prípady týrania

-Polícia sa zaoberala minulý rok 14 prípadmi týrania zvierat v Banskobystrickom kraji. Podľa policajnej hovorkyne z toho osem prípadov bolo objasnených. "V okrese Rimavská Sobota to boli tri prípady a tri boli aj objasnené," priblížila Mária Faltániová. Polícia aktuálne vyšetruje pravdepodobne jeden z najrozsiahlejších takýchto prípadov, ktorý nemá obdoby. V Novej Bašte na prelome rokov došlo k zastreleniu niekoľkých koní. Páchateľ strieľal smerom na obec k rodinným domom. Kone boli na súkromnom pozemku v obci.

Môžete posielať návrhy

-Rimavskosobotská samospráva bude naďalej oceňovať osobnosti mesta. Aj tento rok začali prijímať návrhy na Cenu mesta. "Aktuálna situácia súvisiaca s ochorením COVID-19 nám pravdepodobne spoločné stretnutie neumožní, no aj napriek tomu chceme istou formou vyzdvihnúť a oceniť osobnosti nášho mesta," informuje samospráva. Podľa Štatútu mesta Rimavská Sobota môžu návrhy na udelenie predkladať poslanci, primátor, komisie pri mestskom zastupiteľstve, obyvatelia mesta, občianske združenia, spolky, vedecké a umelecké inštitúcie pôsobiace na území mesta. Návrhy môžete posielať do 1. marca prednostovi mestského úradu Štefanovi Szántóovi.

- Vodičov pod vplyvom drog pribúda. Rimavskosobotská polícia čaká aj na výsledky toxikologického vyšetrenia v prípade vážnej dopravnej nehody 35-ročného vodiča z Tisovca. Toho museli vystrihávať hasiči pri Rimavskej Píle, keď zišiel z cesty a narazil do betónového priepustu.
Pod vplyvom alkoholu došlo aj k tragickej nehode z minulého mesiaca. O život prišiel 37-ročný vodič z okresu Rimavská Sobota na aute Kia Sorento. Havaroval s autom pri Ratkovskej Suchej. Podľa banskobystrickej policajnej hovorkyne Petry Kováčikovej u vodiča zistili pri pitve takmer tri promile.

Dve za Lipšica, jeden za Kysela

-Poslanci NR SR zvolili za špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica, ktorý získal 79 hlasov. Hlasovali zaňho aj primátorky Lučenca a Poltára, teda Alexandra Pivková a Martina Brisudová. Primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko odovzdal hlas Petrovi Kyselovi. Stanislav Mizík, druhý poslanec zákonodarného zboru z Rimavskosobotského okresu, nepodporil ani jedného zo štyroch kandidátov. Jozef Pročko nebol prítomný na hlasovaní.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross