No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Mladý prednášal mladým, ako aj oni môžu pomôcť regiónu

perex-dano-csurAko môžu mladí pomôcť regiónu? Aj to bolo témou série troch motivačných prednášok študenta Daniela Csúra, ktorý momentálne študuje v Oxforde a pôsobí vo funkcii prezidenta Veľvyslanectva mládeže Slovenskej republiky. Okrem motivácie prečo by mali mladí ľudia ostať v regióne sa Daniel zameral vo svojich prednáškach aj na to, ako sa dostať na zahraničné univerzity a ako získané znalosti možno využiť na rozvoj Gemer-Malohontu.

Podľa Daniela prednáškami chcel poukázať na to, aby si mladí ľudia uvedomovali v akom regióne žijú, motivovali sa, prestali sa sťažovať a začali niečo robiť pre tento región. „Meniť ho na ich obraz, tak ako si myslia, že by mal fungovať,“ uviedol Daniel pre Rimava.sk. Ako poznamenal, mladí ľudia sa sťažujú, že sa nikto o ich názory nezaujíma, mesto ich nepodporuje a nerieši vysokú nezamestnanosť. „Ľudia sú slabo platovo ohodnotení a oni sa jednoducho cítia byť nepotrební v tomto regióne a radšej ujdú do veľkomiest alebo za hranice. Preto si myslím, že aktivita vyvíjaná jednotlivými lokálnymi občianskymi združeniami a civilná sféra je tá, ktorá podporí našu mládež,“ podotkol. Ako zároveň doplnil, na prednáškach najviac zaujala študentov možnosť zapojiť sa do grantových schém alebo stať sa dobrovoľníkmi a tak pomôcť regiónu.

Jediná cesta k rozvoju podľa jeho slov vedie cez mravenčiu prácu. „Ak tu niekto čaká, že do regiónu príde zamestnávateľ a zamestná 2000 ľudí a vyrieši naše problémy, tak je tam veľmi malá pravdepodobnosť. Mesto treba budovať od mladých ľudí, ktorí sa budú zúčastňovať na verejnom živote a spoločne ho budú meniť,“ avizoval Daniel, ktorý po tejto sérii prednášok cíti záväzok pracovať ešte viac pre región, ako aj pracovať a motivovať mladých ľudí k činom.

Okrem motivácie a stimulov pracovať sú na strane druhej aj rodičia týchto mladých ľudí. „Boli by tiež radi, ak by ich deti nemuseli byť po celom svete, aby sa uživili. Pracovať pre región, v ktorom sa narodíš je pre mňa obrovská pocta, ale o to väčšia zodpovednosť a myslím si, že pokiaľ mladých ľudí dokážeme správne motivovať, tak kúsok po kúsku vieme mladých integrovať do lokálnych firiem a pomôcť im nájsť si v regióne živobytie,“ dodal na záver mladý študent, Daniel Csúr.

Prednášky sa uskutočnili v podkroví Knižnice Mateja Hrebendu a počas troch dní sa na nich vystriedali študenti Gymnázia Mihálya Tompu Reformovanej kresťanskej cirkvi, Súkromnej strednej odbornej školy Hotelová akadémia a študentov Strednej odbornej školy obchodu a služieb (SOŠOS) v Rimavskej Sobote.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: archív Daniela Csúra


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross