RIMAVSKÁ SOBOTA - Modelárske podujatia sa tešia čoraz väčšej obľube nielen medzi fanúšikmi techniky, ale aj medzi širšou verejnosťou. Tento rok sa tradičná výstava modelov uskutoční v Dome Osvety, keďže Kultúrny dom prechádza rekonštrukciou. Organizátori očakávajú, že návštevníci budú mať možnosť obdivovať približne 500 až 600 modelov, ktoré prinesú modelári zo Slovenska, Maďarska, Česka a Srbska.
"Každoročne máme vystavených okolo 500 až 600 kusov modelov. Najväčšiu časť tvoria lietadlá a bojová technika v štandardizovaných mierkach (1/72; 1/48 a 1/32 pre lietadlá a 1/72; 1/48 a 1/35 pre bojovú techniku), no na vzostupe sú napríklad kategórie Sci-fi a Figúrky/Busty,“ uviedol Štefan Pásztor, organizátor podujatia.
Článok pokračuje pod reklamou
Porota, ktorá rozhoduje o ocenených modeloch, pozostáva z dvoch domácich členov klubu a jedného pozvaného hosťa – často zahraničného modelára. "Ocenený model musí porotcov zaujať bezchybným spracovaním, čistotou stavby a historickou presnosťou. Niekedy je naozaj ťažké vybrať ten najlepší model, často sa nám stáva, že sa zíde veľa naozaj špičkových modelov. Vtedy sa hodnotenie značne predlžuje,“ vysvetlil Pásztor.
V každej kategórii sa vyberajú v priemere tri ocenené modely. Tento rok však pridali organizátori aj špeciálne kategórie, ktoré zaujmú nielen súťažiacich, ale aj návštevníkov.
Jednou z najzaujímavejších kategórií tohto ročníka je súťaž o najkrajší model lietadla Mig-21. Víťaz tejto kategórie získa peňažnú výhru vo výške 100 € a špeciálnu cenu. Ďalšou zaujímavosťou je výber celkovo najlepšieho modelu výstavy. Autor víťazného modelu si odnesie prestížne ocenenie a jeho meno bude vyryté na putovnom pohári „Best of Show.“
Podujatie je určené pre širokú verejnosť, ktorá bude môcť obdivovať precízne spracované modely rôznych kategórií. Vďaka účasti medzinárodných modelárov bude výstava bohatá na rozmanité techniky, prístupy a štýly. Ak ste fanúšikom modelárstva alebo si chcete vychutnať jedinečné diela precíznej ručnej práce, určite si nenechajte toto podujatie ujsť.
"Tento rok očakávame účasť modelárov najmä zo Slovenska, ale aj Maďarska, Česka a Srbska, ktorí by mali opäť priniesť približne 500–600 modelov,“ doplnil Pásztor.
NENECHAJTE SI UJSŤ