No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Moderný systém uzamykania kontajnerov plánujú rozšíriť. Mesto chce získať státisíce

Zdroj foto: FB mesto Lučenec

LUČENEC - Lučenec sa pripravuje na získanie ďalšieho finančného obnosu z mimorozpočtových zdrojov. Sumu vo výške 600-tisíc eur chce použiť na rozšírenie moderného systému uzamykania polopodzemných kontajnerov a prekrytých stojísk.

Takáto technológia má zabezpečiť, aby mali v rámci bytov do kontajnerov prístup iba oprávnené osoby. "Aj keď na území mesta Lučenec platí všeobecne záväzné nariadenie, podľa ktorého majú obyvatelia používať len vlastné nádoby, alebo nádoby prislúchajúce k ich bytovému domu, v praxi to nie všetci dodržiavajú. Problémom je aj vyberanie odpadu z kontajnerov neprispôsobivými osobami a kontajnerová turistika – do kontajnerov hádžu odpad aj obyvatelia iných miest či obcí," uviedla samospráva.

V rámci mesta je akutálne rozostavaných 110 polopodzemných kontajnerov na 25 stojiskách, ktoré využíva približne 2 600 domácností.

Článok pokračuje pod reklamou


"Na tieto kontajnery plánujeme inštalovať elektronický inteligentný systém, čím zamedzíme prístupu neprispôsobivým osobám, ktoré často poškodzujú polopodzemné kontajnery a vyhadzujú z nich odpad. Kontajner otvorí len osoba, ktorá bude mať čip vystavený na svoje meno,“ vysvetlila primátorka mesta Alexandra Pivková.

Ako vysvetlila samospráva, súčasťou inteligentného systému budú aj veká s vhadzovacím bubnom HDPE – meria frekvenciu vyhodenia odpadu. Ide o prípravu na množstevný zber odpadu, ktorý by samospráva mohla zaviesť po dobudovaní ďalšej potrebnej infraštruktúry.

Mesto plánuje osadiť elektronický solárny prístupový systém aj na prekryté uzamykateľné kontajnerové stojiská. Aktuálne sa v meste nachádza 49 uzamykateľných stojísk – 47 z nich sa zamyká na kľúč, ďalšie 2 už sú vybavené zámkom na čip so solárnym nabíjaním.

"V praxi sa stretávame s tým, že neprispôsobiví občania vylamujú zámky, aby sa dostali ku kontajnerom. Problémom je aj to, že niektorí obyvatelia po sebe stojisko nezamknú, a tak sa ku kontajnerom dostane ktokoľvek. Systém uzamykania na čip je odolnejší voči vandalizmu a dvere sa zamknú automaticky po zatvorení. Z praxe vieme, že uzamykanie na čip sa osvedčilo a obyvatelia ho vítajú,“ odôvodnila primátorka mesta. Prekryté uzamykateľné stojiská využíva približne 2 700 domácností.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross