No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Mravenčiu prácu akou je výroba kraslíc miluje. Je to jej veľké hobby

Veľká noc pomaly klope na dvere. Sú to sviatky, počas ktorých si každý z nás skrášľuje svoje príbytky rôznymi dekoráciami, patriace k Veľkej noci. K nej neodmysliteľne patria aj kraslice. Ich výrobou sa zaoberá aj Jana Multánová z obce Slizké v okrese Rimavská Sobota. Redakcii Rimava.sk priblížila toto svoje hobby, ako sa vyučená dámska krajčírka k nemu dostala a čo pre ňu výroba kraslíc znamená.

Všetko to podľa jej slov začalo pred štyrmi rokmi približne v tomto predsviatočnom období na výstave v Brezne. „Videla som kraslice na jednej výstave pred Veľkou nocou. Po ich zakúpení som sa začala zaujímať o technologický postup,“ približuje Jana svoje začiatky. Ako vysvetlila je to zdĺhavá práca, pokiaľ sú vajíčka pripravené na vŕtanie.
„Prvotná fáza je výfuk vajíčka a to robím naraz od jari, keď sú znášky najlepšie a vyfukujem aj 100 kusov. Potom umývam a močím ich v Save 24 hodín. Zase vyfúknuť, vysušiť a nákres vzoru,“ ozrejmila. Po tejto fáze nasleduje vŕtanie vzorov, ktoré Jana niekedy aj pozmení. Ako priznala, páčia sa jej vzory, ktoré sú čo najviac vyvŕtané. Vzory si sama vytvára a dopĺňa. Keď už je vzor hotový, opäť vajíčka čaká kúpeľ v Save, po ktorom sa osušia. Na rad sa potom dostane ich vymaľovanie bielym voskom. Ten Jana topí nad lampičkou a maľuje ho špendlíkom nastoknutým v ceruzke. A hoci sa môže zdať, že maľovaním vajíčok to končí, opak je pravdou. Pred finálnym výsledkom ich ešte Jana nastrieka bezfarebným lakom. „Dá im krásny lesk, spevní ich a nie sú potom také krehké,“ doplnila a dodala, že vajíčka vyrába podľa záujmu ľudí približne od januára. Takáto mravenčia a zdĺhavá práca však Jane vôbec neprekáža. „Je to moje hobby a vyrábam ich po večeroch, no nenudím sa,“ povedala Jana s úsmevom, ktorú takáto jemná a precízna práca napĺňa.

Jana Multánová z obce Slizké

Pri Jane doslova platí známe: „Keď to miluješ, nie je čo riešiť.“ Svoje hobby si zamilovala natoľko, že stálo aj za kúpou vlastných kačíc a hús, ktorých vajíčka sú podľa nej najlepšie na zdobenie. „Majú pevnejšiu škrupinku. Slepačie praskajú,“ vysvetlila Jana, ktorá by chcela vyskúšať aj pštrosie vajíčka, s ich zadovážením však zatiaľ nemala šťastie.

Za štyri roky odkedy sa zručná dámska krajčírka venuje výrobe kraslíc ich vyzdobila nespočetné množstvo. „Už sa ani nepamätám, koľko som ich urobila,“ dodala. Za ten čas ich však vystavila približne 100. Prezentovala ich v roku 2014 v Banskej Bystrici v Matici slovenskej i v Knižnici Mateja Hrebendu v Rimavskej Sobote. A kde končia jej výtvory? Keďže odberateľov nemá, kraslice podaruje iným pre radosť. Taktiež zatiaľ nemala šťastie stretnúť sa s inými výrobcami kraslíc. „Ale nebránim sa tomu, snáď to raz bude možné,“ podotkla.

A keďže kraslice patria k Veľkej noci, nemohli sme obísť otázku, ako Jana trávi tieto najväčšie kresťanské sviatky. „Veľkonočné sviatky trávim bohužiaľ už tretí rok v Rakúsku, tam je to ale skôr o tom duchovne a stíšení sa,“ uviedla a pokračuje spomínaním na svoje detstvo. „Keď som bola ja mladá, vtedy sme všetko čistili, piekli a čakali kúpačov, ktorí nás oblievali studenou vodou, aby sme boli zdravé a krásne. Bolo to aj o folklóre, keďže som tancovala v súbore Mostár v Brezne, takže bolo veselo, pôst sa končil Veľkonočnou zábavou a ráno to bolo ukončené vodou. Domov sme chodili mokré a potom to zase pokračovalo doma. Skryli sme sa kde sa dalo, lenže vždy nás našli mládenci a zábava pokračovala, no proste bolo to iné ako teraz,“ priblížila Jana, ktorá už tieto sviatky trávi viac v pokoji s návštevou kostola, hoci aj v zahraničí. Na stole však podľa jej slov nemôže chýbať kapustnica s údeným mäsom a klobásou, vajíčková roláda, beľuš s hrozienkami a koláče od výmyslu sveta a to všetko samozrejme v kruhu najbližšej rodiny. „Vždy si dám do vody halúzky čerešne a puzalky, navešiame kraslice a takto si užívame veľkonočné sviatky,“ dodala na záver.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: archív Jana Multánová


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross