No active "ca-sidebar-197687" sidebar

MsZ: Najdôležitejší dokument mesta opäť skončil na rovnakom bode

Rozpočet mesta Rimavská Sobota na rok 2020 a výhľadovo na 2021 a 2022 sa stáva v rámci mestského zastupiteľstva takpovediac evergreenom. Poslanci sa ním opäť zaoberali aj na svojom marcovom rokovaní. A hoci o ňom diskutovali viac ako dve hodiny a v niektorých bodoch našli spoločnú reč, na jednej strane poslanci a na druhej primátor Jozef Šimko, hlasovanie o rozpočte dopadlo kladne, hlava mesta hneď vyhlásila, že ho nepodpíše.

V úvode diskusie priblížil poslanec Michal Demeter návrhy rozpočtu z poslaneckého klubu Odvážme sa zrýchliť, ktoré boli vypracované aj v spolupráci ďalších poslancov. V niektorých položkách financie pridali, inde ubrali. Jednou z položiek, kde financie navrhli ubrať sú Gemerské zvesti a Gömöri hírlap. Stiahnuté financie navrhli dať na vyhlásenie súťaže pre lokálne televízie. Víťaz by mal prinášať informácie z diania v meste Rimavská Sobota a čiastočne aj z okolitých miest. Ďalšou položkou, kde poslanci navrhli „utiahnuť opasok“ bola administratívna činnosť Mestského úradu, nakoľko Šimko sa po zložení sľubu stane poslancom NR SR. A tak mu prináleží len minimálna mzda. Taktiež navrhli ubrať z financií Mestského športového klubu (MŠK.)Podľa Demetera navrhli vyčleniť 10 tis. eur na rekonštrukciu pouličného osvetlenia a ďalších 15 tis. eur na vybudovanie inteligentného prechodu pre chodcov v obci Bakta. „Nakoľko si ho často vodiči nevšimnú a je tak pre peších nebezpečný,“ avizoval poslanec. Taktiež navrhli vyčleniť 40 tis. eur na vybudovanie detských ihrísk v rámci mesta, ďalších 50 tis. eur na rekonštrukciu hojdacích mostov či viac ako 17 tis. eur na nákup nového hlasovacieho zariadenia. Po týchto i ďalších zmenách by tak bol rozpočet prebytkový o viac ako 14 tis. eur.

K návrhu rozpočtu sa vyjadril aj primátor Šimko. „Navrhujete viac ako 17 tis. eur na nákup hlasovacieho zariadenia, no sú to vyhodené peniaze do Rimavy. A na rekonštrukciu hojdacích mostov ste dali 50 tisíc, je to strašne veľa. Treba to dať preskúmať nejakému odborníkovi,“ uviedol. Ako pokračoval, v prípade Gemerských zvestí a Gömöri hírlap súhlasí s návrhom a nemá s tým problém. Problém však mal so súťažou pre lokálne televízie. Táto súťaž podľa neho je šitá na mieru jednej televízie. Do rozpravy sa pridal poslanec Roman Vaľo. Ako uviedol na margo mestských novín, takéto periodikum má byť informačné a nie názorové. „Gemerské zvesti si vážime, ale potrebujeme ich nastaviť tak, aby boli naozaj informačným periodikom. Aby boli kvalitné a dávame im poslednú šancu,“ povedal a dodal, že v prípade primátorovho tvrdenia o lokálnej televízii je zavádzajúce.

Pozrite si aj vysielanie TV Rimava z MsZ v Rimavskej Sobote

https://www.facebook.com/tvrimava/videos/478719413006979/

Primátor sa vyjadril aj podľa neho k okliešteným financiám pre MŠK, kde poslanci navrhli stiahnuť takmer 90 tis. eur. „To sú financie viac menej pre zamestnancov. Ale to sťahujete z TSM, keďže MŠK patrí pod správu TSM. Ale je otázne či štyroch zamestnancov, ktorí sa starajú o chod štadióna budú vedieť kam dať a zamestnať. Ale pridávate 20 tis. eur pre futbalistov,“ uviedol primátor s tým, že v rámci tejto sumy by MŠK mal zabezpečil aj jeho chod kam by malo spadať pranie, kosenie, plyn či kúrenie štadióna. „Za tento bod nebudem môcť podpísať rozpočet,“ poznamenal Šimko, s tým, že týmto krokom by zničili futbal v meste. Nebol to však jediný bod prečo nepodpíše rozpočet mesta.

Diskusia ale pokračovala a dotkla sa aj Kurinca či samotného toboganu. Podľa primátora po dokončení toboganu (jeho suma sa pomaly blíži k pol miliónu eur, pozn. red.) si táto atrakcia na seba zarobí a rovnako tak aj celá rekreačná oblasť Kurinec. „Či je potrebný tobogan alebo či je Kurinec naozaj taký zaujímavý nebudem komentovať,“ podotkol Demeter, ktorý ale kvitoval Šimkove konštruktívne pripomienky. Reagoval aj na futbal. Poslanca udivovala reč prítomného šéfa mestského futbalu Miroslava Bitalu, ktorý počas spoločného rokovania problém s návrhom nemal. „Na futbal ide štvrť milióna eur, my chceme aby fungoval v meste, ale tie financie sú enormné,“ avizoval Demeter.

Po ďalšej slovnej prestrelke okolo rozpočtu sa zastupiteľstvo zhodlo na niekoľkominútovej prestávke. Po nej a po zapracovaní pripomienok prešli k hlasovaniu. A hoci návrh rozpočtu poslanci prijali 11-timi hlasmi z prítomných 17 poslancov, primátor vyhlásil, že ho nepodpíše. Okrem financií na futbal sa mu nepáčil aj návrh zriadenia kaviarne v mestskej kolkárni. Tú by podľa poslancov mohli využívať rodičia s deťmi, hrajúcimi sa na neďalekom ihrisku Žihadielko. Podľa Šimka je zriadenie kaviarne v kolkárni politický ťah a mohlo by to viesť aj k devastovaniu samotnej kolkárne na jednej strane a na druhej by si podľa neho kaviareň na seba nezarobila.

Diskusia ohľadom najdôležitejšieho dokumentu mesta ostáva nateraz stále otvorená.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross