No active "ca-sidebar-197687" sidebar

MsZ: Niektorí poslanci považujú primátorove vetovanie o odmenách za populizmus

Rimavskosobotskí poslanci sa stretnú počas leta mimo plánu svojej práce ešte skôr, ako sa predpokladalo. Dôvodom zvolania tohto rokovania už v polovici mesiaca (16. august) je v zákonnej lehote vymenovanie poslanca Dušana Hlinku, ktorý nahradí doterajšiu poslankyňu Anitu Antalovú (SMER-SD). „Od 1. augusta je oficiálne vymenovaná za riaditeľku Základnej školy P. K. Hostinského,“ potvrdil pre Rimava.sk vedúci odboru školstva, sociálnych vecí a kultúry na mestskom úrade (MsÚ) Viliam Vidinský. Vymenovaním Antalovej do funkcie riaditeľky zaniká jej mandát, Dušan Hlinka je náhradníkom číslo jedna.  V novembrových komunálnych voľbách za stranu SMER-SD vo volebnom obvode Sídlisko Západ, Sobôtka, Kľačany získal 394 hlasov.

Podľa slov vedúcej odboru vnútorných vecí Marty Feketeovej sa poslanci podľa plánu budú zaoberať aj návrhom na potvrdenie dvoch uznesení, ktoré primátor mesta Jozef Šimko vetoval. Ten prvýkrát vo svojej funkcii využil právo veta a nepodpísal uznesenia týkajúce sa zvýšenia svojho platu, ako i navýšenie odmien poslancom MsZ či viceprimátorom, ako aj ľuďom, ktorí zabezpečujú sobáše, uvítanie detí do života, oslavy životných jubileí a iné slávnostné podujatia. Na potvrdenie uznesenia je potrebných 12 poslancov, čo sú 3/5 všetkých poslancov MsZ.

Viceprimátora Jána Čemana, ktorý 20 percent navrhoval, reakcia primátora zaskočila. Ako tvrdí, zdá sa mu to byť divné a považuje to za populizmus. „Keď mu dáme o 20 percent vyšší plat, tak sme mu dali celoročnú odmenu na úrovni štyroch percent. Tú odmenu si zaslúži. Inokedy sme menšiu odmenu primátorovi ani nedali,“ povedal pre Rimava.sk viceprimátor a zároveň poslanec Čeman.  Ako doplnil, o návrhu zvýšení odmien pre poslancov v ľavicovom klube nevedeli a boli zaskočení.  „Prišli s tým poslanci pravicového bloku päť minút pred rokovaním. Dohodli sme sa predsa, že do zastupiteľstva budeme dávať iba dopredu prerokované veci. Rokovali sme pritom iba o plate primátora,“  povedal Čeman, podľa ktorého sa práve kvôli tomuto zdržali hlasovania o zvýšení odmien poslancom aj ľavicoví poslanci Ivan Hazucha a šéf ľavicového klubu Ján Végh.

O populistickom ťahu primátora týkajúceho sa vetovania svojich odmien hovorí aj poslanec MsZ z demokratického bloku František Auxt. „Takto nás chce donútiť, že sa vzdáva odmien,“ hovorí pre Rimava.sk Auxt, podľa ktorého ide o odmeny v smiešnej sume, ktorú dostávajú za sedenia. „My reprezentujeme približne 24 tisíc ľudí Rimavskej Soboty, je to ponižovanie našej práce. Z princípu trvám na tom, ako sa hlasovalo minule,“ dodal Auxt, ktorý ako tvrdí, daruje svoju odmenu za rokovania škôlke.

Rovnako k populistickému konaniu primátora sa prikláňa aj poslanej Július Sojka. „Tvrdenia typu, že čo povedia občania, keď zo 47 eur zvýšime na navrhovaných 70 eur a o vysokom úvere mesta sú pre mňa minimálne zavádzajúce,“ povedal pre Rimava.sk Sojka. Podľa jeho slov v porovnaní s inými, i v našom regióne, mestami, ktoré majú násobne vyššiu zadĺženosť je to len priblíženie sa k odmenám poslancov týchto miest.  Ako Sojka zdôraznil, nejde o odmeny v plnom slova zmysle, ale o náhradu za vykonanie výkonu funkcie, náhrada za voľný čas, dopravu na stretnutia či viaceré aktivity poslanca. „V tejto odmene, ktorá momentálne figuruje v tejto výške nie je zohľadnená,“ uzavrel.

Podľa poslanca Štefana Baláža má primátor právo vetovať uznesenia. „Treba o tom diskutovať,“ hovorí Baláž, podľa ktorého primátor prihliada na finančnú situáciu mesta. „Osobne si však myslím, že návrhy neboli prehnané najmä s porovnaním s inými mestami,“ uzavrel Baláž, ktorého názor zdieľa aj poslanec Jaroslav Bagačka. „Treba rešpektovať tento krok primátora, no neznamená to však, že sa musia poslanci podrobiť,“ poznamenal Bagačka.

Rimavskosobotskí poslanci na poslednom rokovaní zvýšili plat primátorovi Jozefovi Šimkovi o približne 200 eur, od júna tak mal dostávať 2 668 eur mesačne. Na 20 percentnom zvýšení k novému základu 2 223 eur sa zhodli všetci prítomní poslanci. Odsúhlasili aj zvýšenie polročnej odmeny pre obidvoch viceprimátorov Jána Čemana a Ladislava Rigóa o 500 eur. Po novom tak mali dostávať odmenu vo výške tisíc eur. Členom mestskej rady, ako aj poslancom mestského zastupiteľstva malo byť pridané o približne 20 eur, za rokovanie by dostávali po 70 eur.
Výškou platu sa poslanci mestského zastupiteľstva zaoberali z dôvodu novelizácie zákona o  platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest.

Zdroj. Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross